Nowy sezon radomscy aktorzy zaczną 12 września o godz. 19 na scenie Kotłownia. Na dobry początek proponują widzom „Demona z Marianpola” na podstawie „Dybuka” Szymona An-skiego, w inscenizacji – znanego radomianom z „Siedmiu lekcji dla zmarłych” - Janusza Wiśniewskiego. Wiśniewski mistrzowsko łączy awangardę z tradycją, a przedstawienia zaskakują wypracowanym, wręcz malarskim kształtem. To teatr pełen poezji, nasączony licznymi odniesieniami - do literatury, sztuki, filozofii…
Punktem wyjścia do najnowszego przedstawienia artysty stała się piękna żydowska opowieść o duchu zmarłego kochanka, który nie może zaznać spokoju, dopóki nie wtargnie w ciało ukochanej, by w ten sposób się z nią połączyć.
Tydzień później (20 września o godz. 18) na Dużej Scenie odbędzie się oficjalna premiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. To nie jest „Wesele" w bronowickiej chacie ani postawiony na piedestale napuszony dyskurs narodowy… Spektakl Grabowskiego próbuje nazwać zagrożenia, które i dla Wyspiańskiego i dla nas są nadal widoczne na każdym kroku - brak jedności, wzajemna nieufność, nadmierna emocjonalność, obarczanie innych odpowiedzialnością za własne niepowodzenia, spory o to, kto zawinił, dlaczego inni mają lepiej niż my...
Premierowy cykl we wrześniu zakończy „Prawda” Floriana Zellera w reżyserii Zbigniewa Rybki. W tej komedii wszystko kręci się wokół kłamstwa. Konfiguracja jest prosta - dwa zaprzyjaźnione małżeństwa i zdrada. Bohaterowie dokonują karkołomnych zabiegów, by prawda nie wyszła na jaw. Kłamstwa są tak „prawdziwe” i narastają w tak szybkim tempie, że tracą czujność zarówno współmałżonkowie, jak i… widzowie. Nikt do końca nie wie, kto mówi prawdę, a kto kłamie. Inteligentna, przewrotna, skrząca się dowcipem propozycja nie tylko dla par.
„Prawdę” zobaczymy na Scenie Kameralnej 26 września o godz. 18.
- A w październiku już zapraszamy na tydzień z Mistrzem Gombrowiczem. Wiele gwiazd, znakomici goście z Ritą Gombrowicz na czele, fantastyczne przedstawienia (w tym 2 prapremiery), świetne zespoły z kraju i zagranicy (m.in. aż dwa teatry narodowe!), konferencja naukowa, wystawy - to wszystko czeka nas podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który odbędzie się w dniach od 18 do 25 października - zaprasza Jola Korłub - Ogonkowska z radomskiego teatru. - Również w październiku na naszej lalkowej scenie rozpocznie próby Chia-yin Cheng - utytułowana tajwańska reżyser młodego pokolenia, dyrektor artystyczny Puppet & Its Double Theater. Wspólnie z aktorami Fraszki Chia-yin Cheng przygotuje polsko-tajwańską wersję „Słowika" Hansa Christiana Andersena.
Jesienią w radomskim teatrze rozpoczną się też prace nad kilkoma nowymi, interesująco zapowiadającymi się sztukami, m.in. do "Kabaretu" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego i "Niebezpiecznych związków" w autorskiej wersji Michała Siegoczyńskiego.
nika, "7 Dni", RED, fot. M.S