- Praca przy tak kompleksowym remoncie do najłatwiejszych nie należała. Przez kilka miesięcy nie mieliśmy ścian, a i tak nie odwołaliśmy żadnego przedstawienia. Tak zaplanowaliśmy prace, że najtrudniejszy moment remontu został wykonany w wakacje. Ale pierwsi widzowie wchodzili do budynku jeszcze pod rusztowaniami. Przez wiele miesięcy pracowaliśmy na placu budowy, bo remonty odbywały się w każdym biurze i na każdym korytarzu. Ale warto było. Teatr jest teraz nowoczesny, dobrze ogrzany i zadbany- opowiada Zbigniew Rybka.
[gallery id=496]
W teatrze wymieniono instalację elektryczną, w tym oświetlenie techniczne sceny i widowni oraz przestrzeni przeznaczonej dla publiczności. Podczas termomodernizacji budynku wykorzystano proekologiczne formy pozyskiwania energii, dlatego na dachu zainstalowano kolektory słoneczne, które służą do ogrzewania wody, a niewykorzystana energia zostaje przeznaczona do ogrzania wnętrza teatru. Wymieniono także instalację centralnego ogrzewania oraz zmodernizowano sieć wentylacyjną. Teatr posiada teraz własną oczyszczalnie ścieków i spełnia wszystkie standardy proekologicznej placówki.
- To już czwarty obiekt zrealizowany w ramach dotacji NFOŚ, który musimy rozliczyć pod kątem uzyskania efektów ekologicznych. Zmniejszenie zużycia ciepła ma się tu przełożyć na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Widoczne jest jak budynek teatru się zmienił. Teraz odbierany jest jako całkiem nowy obiekt - stwierdził dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Eugeniusz Kaczmarek.
Zakończona została też renowacja kostki przy elewacji budynku, przywrócono jej dawny blask, ocieplono fundamenty, wymieniono system okienny, a także odnowiono wnętrze teatru. Wymieniono oświetlenie w foyer na parterze, zainstalowano nowoczesne neony.
W planach radomskiego teatru jest jeszcze stworzenie kolejnej sceny (trzeciej) oraz zadaszenie podwórka.
Głównym wykonawcą remontu Teatru Powszechnego było Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane "Ład-Bud" z Tarnowa. Projekty zmian w teatrze tworzyła na bieżąco firma "Czegeko".