Od początku roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego możemy oglądać zarówno znane wystawy w nowych aranżacjach, uzupełnione od dodatkowe ekspozycje, jak i te, które zostały zaprezentowane po raz pierwszy. Już w marcu niektóre z nich przestaną być dostępne dla zwiedzających. Na co dziś warto wybrać się do muzeum?
Znajdziemy tu wystawy tematyczne, począwszy od "Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku", która prezentuje najważniejsze wydarzenia i nurty w ówczesnej sztuce. Ekspozycja jest różnorodna, można tu zobaczyć około 100 prac. Charakteryzują ją nie tylko rozmaite poetyki, ale i techniki malarskie, począwszy od pasteli po obrazy olejne. Zobaczyć możemy portrety, krajobrazy, abstrakcje.
- Jest to przegląd najważniejszych wydarzeń i zjawisk artystycznych ze sztuki polskiej. Ekspozycję stanowią przede wszystkim zbiory naszego muzeum, poszerzoną o depozyty z Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa obrazuje jak na przestrzeni dziesięcioleci zmieniała się polska sztuka - tłumaczy Paulina Szymalak, kierownik działu sztuki Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Kolejną wystawą związaną ze sztuką polską jest ekspozycja prac autorstwa Jacka Malczewskiego, czyli "Jacek Malczewski 1854-1929".
- W zeszłym tygodniu otworzyliśmy kolejną odsłonę tej wystawy. Aktualnie doszły trzy depozyty, w tym dwa autoportrety Jacka Malczewskiego. Dodatkowo wystawa została ułożona tematycznie. Nasze zbiory pokazują, w jakich miejscach mieszkał Malczewski i członków jego rodziny. Pokazujemy również paletę artysty. Paleta jest również widoczna na autoportrecie Malczewskiego - mówi Paulina Szymalak.
[gallery id=429]
Dla osób chcących poznać historię naszego miasta, dostępnych jest kilka ekspozycji. Obrazują one dzieje Radomia od czasów średniowiecznych po współczesność. Najświeższą stanowi "Piotrówka-Pamięć Rodowodu", która prezentuje aktualny stan badań archeologicznych.
- Pokazane są wszystkie stanowiska archeologiczne. Tej wystawy nie należy odbierać tylko w kontekście Radomia, bo pokazuje ona ogólnie życie w grodzisku średniowiecznym. Możemy zobaczyć, co ówcześni ludzie uprawiali, czym się zajmowali, jakie zawody wykonywali oraz jakich przedmiotów używali - mówi Ilona Pulnar, kierowniczka działu oświatowego Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Następnie można zwiedzić wystawę "Był zamek", prezentującą Miasto Kazimierzowskie od 1364 roku do potopu szwedzkiego.
- To jest Radom za czasów Jagiellonów. Pokazujemy najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce na radomskim zamku, np. powitanie Barbary Radziwiłłówny przez Zygmunta Augusta czy uchwalenie konstytucja "Nihil novi". To były czasy świetności naszego miasta - tłumaczy Pulnar.
Kolejną wystawą związaną z dziejami miasta jest „Radom – świadectwa przeszłości”. Tę wystawę będzie ją można oglądać do końca marca. Warto także zobaczyć stałą ekspozycję "Kolekcja Rodziny Pinno", która opowiada historię bogatej, przemysłowej rodziny zamieszkującej w naszym mieście. Państwo Pinno przekazali do muzeum właściwie wszystko, co pozostało w ich mieszkaniu. Drugą wystawę poświęconą osobistościom naszego miasta zatytułowano "Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego". Zawiera ona ponad 200 rekwizytów, z których korzystał profesor w swojej pracy.
- Wystawa poświęcona Leszkowi Kołakowskiemu powstała z inicjatywy żony i córki profesora. Jest to wystawa stała, którą bezpłatnie można obejrzeć w naszym muzeum. Znajdują się na niej pamiątki po profesorze Kołakowskim, w tym maszyna do pisania, fragmenty strojów, cały szereg strojów i fotografii - mówi Ilona Pulnar.
Wśród wystaw przyrodniczych muzeum znajduje się niedawno otwarta ekspozycja "Życie pod wodą", przedstawiająca fotografie wykonane pod wodą. Znajdują się na niej także eksponaty dotyczące życia nurków, jak i kombinezony do nurkowania. Wystawę uzupełnia pokaz multimedialny oraz nastrojowe dźwięki delfinów i wielorybów. Jest to wystawa czasowa, która będzie dostępna dla zwiedzających do końca kwietnia.
Ponadto można także oglądać wielobarwną ekspozycję "Kolorowy zawrót głowy - owady tropikalne". Aktualnie wystawa została odświeżona i przearanżowana. W dziale przyrodniczym możemy poznać także "Paleontologię i geologię ziemi radomskiej", czyli zobaczyć dinozaury, które zamieszkiwały tu przed milionami lat czy "Dioramę środowisk przyrodniczych ziemi radomskiej". Do dyspozycji jest także "Gabinet XIX-wiecznego przyrodnika".
- "Jacek Malczewski 1854-1929"
- "Kolekcja Rodziny Pinno"
- "Wystawy przyrodnicze" wraz wystawą "Życie pod wodą 2010"
- "Galeria Malarstwa Polskiego XIX -XX wiek"
- "Radom -Świadectwa Przeszłości"
- "Piotrówka-Pamięć Rodowodu"
- "Chwała zwyciężonym. W 150. rocznicę Powstania Styczniowego"
- "Owady Tropikalne"
- "Był Zamek"
- "Leszek Kołakowski 1927-2009"
Muzeum czynne:
poniedziałek – czwartek: godz. 10 – 15
piątek: godz. 10 – 17
sobota – nieczynne
niedziela: godz. 10 – 16