Projekt realizowany jest od 2011 roku. W jego ramach zmodernizowano już wiele elementów parku krajobrazowego o powierzchni 10 hektarów: wybudowano nowe budynki, zmieniono nawierzchnię w alejach oraz oczyszczono i zarybiono stawy. Plan realizowany jest w dwóch etapach. Finał pierwszego planowany jest na koniec 2012 roku. Jego koszt to 6,5 mln zł. 5,5 mln to dofinansowanie z funduszy unijnych, a pozostałą część dołożył Urząd Marszałkowski.
- Głównym zadaniem jest odtworzenie wyglądu tego miejsca, stworzonego przez Stefana Celichowskiego. Zwłaszcza, że zachował się dokładny plan jego autorstwa oraz fotografie z lat 30. XIX stulecia. Dlatego z dużą dokładnością udało nam się odtworzyć, między innymi reprezentacyjną aleję wjazdową z kaskadowym układem roślin - mówi Maria Jaskot, kierownik Muzeum im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

- Powstały też nowe obiekty. Pawilon ogrodowy przy głównej alei wjazdowej, będzie miał charakter obiektu usługowego. To będzie miejsce dla turystów. Będzie tam można kupić bilet, zaopatrzyć się w przewodniki, zrelaksować się. Będzie również wyświetlana prezentacja multimedialna związana z Janem Kochanowskim w czasach czarnoleskich. Zostanie także wykonana mapa przedstawiająca schemat całego parku - opowiada Maria Jaskot. - Zostały też odbudowane aleje Stichego i Celichowskiego, wyłożone bardzo elegancką kostką granitową. Odnowiliśmy również aleje spacerowe, które mają nową nawierzchnię żwirową. Poddane zostały pielęgnacji cenne okazy roślinne, na przykład zabezpieczyliśmy przed upadkiem 200-letnią sosnę kanadyjską - dodaje.

Ważnym elementem czarnoleskiego parku jest nowowybudowany amfiteatr, w którym będą odbywać się ważne wydarzenia kulturalne. - Zostaną tam przeniesione wszystkie imprezy kulturalne, organizowane w Czarnolesie, np. "Czarnoleskie spotkania sobótkowe", koncerty fortepianowe "Gościu siądź pod mym liściem", spektakle czy warsztaty teatralne, prowadzone przez Emilię Krakowską - informuje kierowniczka muzeum.
A w drugim etapie zaplanowano budowę nowoczesnego centrum badawczego, gdzie będzie zgłębiana twórczość Jana Kochanowskiego. Jest już zaprojektowana sala konferencyjna i biblioteczka, w której znajdą się zbiory i druki archiwalne.

Na początku XX wieku parkiem zajął się polski ogrodnik - Stefan Celichowski, który zachowując koncepcję stylu angielskiego Stichego, wprowadził dodatkowe aleje, a polski drzewostan wzbogacił o drzewa i krzewy obcego pochodzenia.
Dorota Trojanowska/ Fot. Michał Sołśnia