Wystawa powstała dzięki współpracy profesora Andrzeja Gieragi z Radomia i profesor Małgorzaty Dobrzynieckiej-Kojder z Łodzi. Pomysłodawcy ekspozycji "Geometria i metafora w miniaturze są jednocześnie jej kuratorami. Na wystawie zostały zaprezentowane prace wykonane różnymi technikami: malarstwo, rzeźba, kolaż, rysunek i inne. Ekspozycja, którą zaprezentowano w Rogatce, przyjechała do nas po wystawach w Galerii Forum w Łodzi, Galerii Koński i Kierat w Szczecinie, Galerii ASP w Gdańsku i innych miastach w Polsce.
- Celem tej formuły było zaproszenie artystów z całej Polski, którzy działają w metaforze i geometrii. Chodzi o to, żeby w zestawieniu zaprezentować obie formuły. Część prac obrazuje metaforyczne przedstawienie rzeczywistości, część - zastosowanie figur, linii i plam na płaszczyźnie 30 na 30. Zestawienie tych dwóch form daje ciekawy obraz sztuki. Te formuły wzajemnie się dopełniają i wzbogacają - tłumaczy Andrzej Gieraga, kurator wystawy.
- Każdy format jest wystarczający, żeby przedstawić wizję artystyczną. Wszystko zależy od tego, jaki mamy pomysł na wyartykułowanie swojej myśli w miniaturze. W przypadku metafory i geometrii, są to dwa różne, funkcjonujące obszary w sztuce, że czasem zdarza się, że metafora i geometria w jakiś sposób się zazębiają. W przypadku moich prac widać delikatne przenikanie tych dwóch obszarów. One bardziej idą w kierunku metaforycznym - mówi dr hab. Andrzej Markiewicz z UTH, uczestnik wystawy.
Fot. Szymon Wykrota