- Aktualna, trudna sytuacja na rynku pracy oraz szybkość rozwijania
się sektora nowoczesnych usług biznesowych skłoniły UTH do otworzenia
nowego kierunku studiów podyplomowych. Będą one uzupełniały wiedzę
teoretyczną oraz rozwijały umiejętności praktyczne, gdyż one są teraz
poszukiwane przez pracodawców - mówi rektor UTH.
-
Zauważyliśmy problem i stworzyliśmy wspólnie z UTH nowy kierunek studiów
podyplomowych. Mamy nadzieję, że ten projekt przyniesie pozytywne
efekty i co roku będzie miał on coraz więcej absolwentów. Jest on
skierowany docelowo do 80 studentów. Chcielibyśmy, żeby ta inicjatywa
była kontynuowana po 2014 roku - stwierdził Igor Marszałkiewicz,
wiceprezydent Radomia.
Zajęcia będą prowadzone w weekendy przed dwa semestry. Studia udało się powołać dzięki porozumieniu uniwersytetu z prywatną spółką Poland Business Park
XI Sp. z o. o. oraz czterema spółkami miejskimi, czyli z Radomskim
Towarzystwem Budownictwa Społecznego "Administrator", Radomskim
Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej "Radpec" oraz z Przedsiębiorstwem
Produkcyjno - Usługowo - Handlowym "Radkom". Umowy zawarto na okres od 21 lutego
2013 do 30 czerwca 2014 roku.
Wg zawartych 21 lutego
porozumień, uruchomienie studiów spółki dofinansują w kwocie 100 tys. zł (po 12 tys. 500 zł spółki miejskie i 50 tys. Poland Business Park XI).
Porozumienie uwzględnia uruchomienie dwóch ciągów studiów, z których pierwszy rozpocznie się już w kwietniu tego roku. Rozpoczęcie drugiego zaplanowano na październik. Roczne studia "Nowoczesne usługi biznesowe" mają na celu przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy w sektorze biznesowym, w którym zatrudnienie w zeszłym roku znalazło 100 tys. osób.
- Z radością wpisaliśmy się w inicjatywę utworzenia nowoczesnego kierunku studiów podyplomowych. Zauważyliśmy, poszukując pracowników zarówno w Radomiu, jak i w Warszawie, że studenci nie posiadają umiejętności praktycznych do wykonywania danej pracy, np. nie widzą jak wygląda faktura. Na tych studiach absolwenci uzyskają potrzebną wiedzę praktyczną i na to położony zostanie największy nacisk. Trzeba wykorzystać potencjał ludzki w Radomiu - tłumaczy Mirosław Szydelski z Spółki Poland Business Park XI.
W programie studiów znajdą się m.in. takie przedmioty jak rachunkowość, mikroekonomia, IT, business english, podejmowanie decyzji, negocjacje czy efektywna praca w zespole. Wśród wykładowców znajdzie się kadra dydaktyczna UTH, przedstawiciele PwC - jednej z najbardziej prestiżowych firm konsultingowych oraz stowarzyszenia Aspire, które zrzesza największe światowe firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych.
Studia będą skierowane do licencjatów i magistrów, zainteresowanych pozyskaniem wiedzy i praktyki w branży usług outsourcingowych. Nabór ruszy niebawem. Rektor zapowiedział, że jeśli zainteresowanych będzie dużo, przy przyjmowaniu na studia, brane będą pod uwagę oceny na dyplomie, ewentualnie rozmowa kwalifikacyjna.
Dorota Trojanowska, fot.Marta Szwarczewska- praktykantka