Udany pierwszy dzień 95. Mistrzostw Polski seniorów w lekkiej atletyce w Radomiu. Sprawdźcie, co działo się na stadionie!

Trzydniowe zmagania na stadionie przy ulicy Narutowicza 9 rozpoczęły się tuż po godzinie 15. Jako pierwsi do rywalizacji stanęli trójskoczkowie. W tym gronie był Dawid Krzemiński z RLTL ZTE Radom, który zakończył rywalizację na 11. miejscu z wynikiem 14.23. Złoto zdobył Adrian Świderski z WKS-u Śląska Wrocław (16.18).

W rzucie oszczepem wśród kobiet walczyła Joanna Hajdrowska, która zajęła w rywalizacji siódmą lokatę z wynikiem 45.49. Pierwszy mistrzowski tytuł w Radomiu zdobyła Maria Andrejczyk z LUKS Hańcza Suwałki (59.00).

Preeliminacji na dystansie 100 metrów wśród kobiet nie przebrnęła Martyna Osińska, która swój bieg zakończyła na ostatnim, piątym miejscu z czasem 12.47 i tym samym zakończyła swój udział w mistrzostwach. Podobnie jak Julia Adamczyk. Ona dobiegła do mety z wynikiem 12.66.

Dobrze w biegu eliminacyjnym spisał się Jakub Smoliński, który bez problemów awansował do finału osiągając rezultat 52.50. Podobnie jak Patryk Adamczyk, który wygrał swój bieg z wynikiem 52.32. Finał w tej konkurencji odbędzie się w sobotę o godzinie 14.40.

Bez problemów do finału awansowała też Natalia Wosztyl, która w swoim biegu eliminacyjnym na 400 metrów przez płotki zajęła drugie miejsce (58.73) za Emilią Ankiewicz (AZS-AWF Warszawa, 58.63). Finał w sobotę o godzinie 14.50.

O godzinie 17 rozpoczęła się ceremonia otwarcia mistrzostw. - Jesteśmy dumni, że to Radom jest gospodarzem mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, które odbywają się w roku, w którym Polski Związek Lekkiej Atletyki obchodzi 100-lecie - powiedział Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

- Dziękuję prezydentowi Witkowskiemu za podjęcie trudu organizacji tych zawodów i za jakość organizacji tej imprezy - dodał Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Tuż przed ceremonią otwarcia rozpoczął się konkurs skoku o tyczce, w którym co prawda nie było żadnego z reprezentantów RLTL ZTE Radom, ale w rywalizacji uczestniczył m.in. były mistrz świata Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz). Do Radomia nie przyjechał inny z faworytów, Piotr Lisek, któremu w najbliższych dniach rodzi się dziecko. Pasjonująca walka o zwycięstwo trwała między Pawłem Wojciechowskim, a Robertem Soberą (KS AZS AWF Wrocław). Ostatecznie z wynikiem 5.71 (osiągniętym w drugiej próbie) wygrał Wojciechowski. Sobera osiągając ten sam rezultat (ale w trzeciej próbie) zajął drugą lokatę i zdobył srebrny medal, ale wywalczył kwalifikację na mistrzostwa świata w Doha.

Robertowi Mnichowi nie udało się awansować do finału biegu na 400 metrów. Zawodnik z Radomia był ostatni w swoim biegu eliminacyjnym. Na tym dystansie wśród panów pobiegli nasi najlepsi krajowi zawodnicy, m.in. Rafał Omelko, Jakub Krzewina, Karol Zalewski wśród panów czy Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan i Anna Kiełbasińska w rywalizacji pań. Rywalizacja w finale zapowiada się więc kapitalnie! Finały tej konkurencji odbędą się w sobotę o godzinie 15.40 (kobiety) i 15.50 (mężczyźni).

Rywalizację w pchnięciu kulą kobiet wygrała Paulina Guba z AZS UMCS Lublin z wynikiem 18.57. Zawodniczka po zakończeniu walki chwaliła radomskich kibiców. - Dziękuję publiczności za doping, bo to rzadkość, żeby tak fajnie kibicowali - powiedziała Guba.

W pierwszym biegu eliminacyjnym na 100 metrów pobiegła jedna z gwiazd, Ewa Swoboda, która pewnie wygrała i awansowała do finału z czasem 11.29. Trzeci bieg kwalifikacyjny wygrała natomiast z czasem 11.72 Martyna Kotwiła z RLTL ZTE Radom. Był to siódmy rezultat eliminacji. Radomianka zakwalifikowała się oczywiście do finału.

Mistrzem Polski w rzucie oszczepem został (wynik 78.70) Marcin Krukowski (KS Warszawianka Warszawa) - Zdecydowanie publiczność w tym bardzo pomogła - powiedział z uśmiechem zawodnik.

W trójskoku wśród kobiet po złoto sięgnęła Adrianna Szóstak (OŚ AZS Poznań) z rezultatem 13.30. Wśród mężczyzn w finale biegu na 100 metrów został Dominik Kopeć z KS Agros Zamość z czasem 10.31.

Niestety, nie udało się sięgnąć po medal Martynie Kotwile na tym samym dystansie. Zawodniczka RLTL ZTE Radom zajęła ostatecznie piątą lokatę z wynikiem 11.70. Po złoto sięgnęła Ewa Swoboda z AZS-AWF Katowice (11.21). Kotwiła w sobotę powalczy na 200 metrów, gdzie będzie bronić mistrzowskiego tytułu sprzed roku.

Pierwszy medal dla Radomia na mistrzostwach Polski seniorów zdobył Mateusz Kaczor, który zajął drugie miejsce w biegu na 3000 metrów z przeszkodami! Radomianin dobiegł do mety z czasem 8:54.71 i nie krył ogromnej radości. Wygrał Krystian Zalewski z UKS Barnim Goleniów (8:28.99). Inny z zawodników z Radomia, Mateusz Dębski, nie ukończył rywalizacji.

Wśród pań triumfowała na tym dystansie Mariola Ślusarczyk, też z UKS Barnim Goleniów (10:10.60).

Plan startów radomian w sobotę:
- godz. 10.45 - bieg na 200 m K el. - Martyna Kotwiła
- godz. 13.10 - skok wzwyż K - Aneta Rydz
- godz. 14.30 - bieg na 400 m przez płotki finał - Patryk Adamczyk i Jakub Smoliński
- godz. 14.55 - bieg na 400 m przez płotki finał - Natalia Wosztyl
- godz. 16.25 - sztafeta 4x100 metrów K - RLTL ZTE Radom w składzie Natalia Wosztyl, Martyna Kotwiła, Izabela Smolińska, Martyna Osińska
- godz. 16.40 - sztafeta 4x100 metrów M - RLTL ZTE Radom.

Plan startów radomian w niedzielę:
godz. 15.00 - bieg na 200 metrów K - finał - ew. Martyna Kotwiła (w przypadku awansu w sobotę)
godz. 15.25 - bieg na 110 metrów przez płotki M eliminacje - Dawid Żebrowski
godz. 16.15 - bieg na 1500 metrów M - Patryk Kozłowski i Mateusz Kaczor
godz. 16.35 - bieg na 110 metrów przez płotki M finał - ew. Dawid Żebrowski (w przypadku awansu z eliminacji)
godz. 17.10 - sztafeta 4x400 metrów M - RLTL ZTE Radom

[ W sobotę sesja poranna od 9 do 11.05, a popołudniowa od 13.10 do 16.40 - SZCZEGÓŁOWY PLAN MINUTOWY TUTAJ]

KOMPLET WYNIKÓW PIERWSZEGO DNIA 95. PZLA MISTRZOSTW POLSKI SENIORÓW W LEKKIEJ ATLETYCE - TUTAJ