Radomka nie wykorzystała szansy

W ostatnich tygodniach radomianki zawzięcie walczyły o miejsce w czołowej szóstce Ligi Siatkówki Kobiet na zakończenie rundy zasadniczej. Po zwycięstwach nad Legionovią, KSZO i Piłą wydawało się, że radomianki pewnie zmierzają w tym kierunku. Niestety w minionym tygodniu Radomka przegrała w Kaliszu, a przy jednoczesnym zwycięstwie Bielska nad ŁKS-em Łódź droga radomianek do play-offów mocno się wydłużyła. Ostatnim sposobem na wywalczenie awansu do najlepszej szóstki było zwycięstwo za trzy punkty w bezpośrednim meczu pomiędzy tymi zespołami. Do tej potyczki doszło w piątek, 22 lutego w radomskiej hali MOSiR-u.

Spotkanie rozpoczęło się wręcz od koncertowej gry E. Leclerc Radomki Radom. Nasze zawodniczki dobrą zagrywką wybijały z głowy grę przyjezdnym. Bielszczanki miały gigantyczne problemy z przyjęciem serwisów czego efektem było aż dziewięć asów posłanych przez Radomkę w pierwszym secie. Taka gra pozwoliła podopiecznym Jacka Skroka szybko wywalczyć bezpieczną przewagę i choć w końcówce tej partii bielszczanki zaczęły się zbliżać, to kolejne asy pozwoliły skończyć tego seta wyniki 25:19 dla E. Leclerc Radomki Radom.

Po zmianie stron gospodynie kontynuowały swoją grę. Radomianki nadal posyłały na drugą stronę siatki trudne zagrywki i od początku seta wyszły na prowadzenie. Jednak tym razem bielszczanki nie pozwoliły uciec Radomce na więcej niż pięć punktów i w dodatku dosyć szybko zniwelowały straty. Po udanym ataku Emilii Muchy przewaga gospodyń stopniała do zaledwie jednego punktu (18:17), ale wtedy dwoma asami odpowiedziała Majka Szczepańska i radomianki prowadziły już 23:18. Jednak na tym emocje w drugim secie się nie zakończyły. BKS jeszcze odrabiał straty i doprowadził do wyniku 23:24. Przy piłce setowej było sporo nerwów, ale ostatecznie z trudnej piłki skończyła Renata Biała i Radomka wygrała drugą partię 25:23.

W trzecim secie gra się wyrównała. Od początku obie ekipy walczyły punkt za punkt, a cały czas na minimalnym prowadzeniu były bielszczanki. Jednak drużyna BKS-u nie zdołała odskoczyć na więcej, niż trzy punkty, a mimo wszystko za każdym razem Radomka potrafiła odrabiać straty. Kiedy na tablicy wyświetlał się wynik 19:19 wydawało się, że będziemy świadkami wyrównanej końcówki. Niestety wtedy trzy punktowe bloki z rzędu zaliczyły bielszczanki i to pozwoliło im wygrać tego seta 25:22 i wrócić do gry w tym spotkaniu.

Czwarty set był już pokazem siły BKS. Zawodniczki z południa Polski zaczęły lepiej serwować i odrzucać swoimi zagrywkami Radomkę od siatki. W naszym zespole w ataku grała niemal tylko i wyłącznie Brittany Abercrombie, a trener Jacek Skrok szukał wzmocnienia na lewym skrzydle. Ale mimo iż w tym spotkaniu zagrały aż cztery przyjmujące to żadna z nich nie okazała się dużym wzmocnieniem siły ognia. Ostatecznie radomianki przegrały czwartego seta 19:25, ale sporo strat odrobiły już, kiedy losy tej partii były przesądzone.

W tie-breaku Radomka nie miała już zbyt wiele do powiedzenia. BKS kontynuował swoją grę, a radomianki wyraźnie opadły z sił. Bielszczanki do początku tego seta narzuciły swój styl i spokojnie budowały przewagę. To przełożyło się na pewne zwycięstwo 15:10 i triumf w całym spotkaniu 3:2. Po tym zwycięstwie BKS zagwarantował sobie awans do fazy play-off.

Po tej porażce E. Leclerc Radomka Radom w dalszym ciągu zajmuje siódme miejsce w tabeli Ligi Siatkówki Kobiet. Radomianki nie mają już nawet matematycznych szans na poprawienie swojej pozycji w tabeli. Natomiast drużyna Jacka Skroka musi jeszcze uważać na zespoły z niższych lokat, bowiem teoretyczne szanse na przeskoczenie ich w zestawieniu mają jeszcze drużyny z Legionowa, Kalisza, Piły i Wrocławia, choć w chwili obecnej przewaga Radomki jest dosyć bezpieczna to jednak większość rywalek ma rozegranych mniej spotkań. Kolejny mecz nasza drużyna rozegra 1 marca, kiedy to na wyjeździe zmierzy się z Budowlanymi Łódź.

E. Leclerc Radomka Radom – BKS Profi Credit Bielsko-Biała 2:3 (25:19, 25:23, 22:25, 19:25, 10:15)

Radomka: Grabka, Sakradżija, Kubacka, Abercrombie, Skrzypkowska, Bałucka, Samul (l) oraz Biała, Molenda, Szczepańska, Shafagat, Ponikowska, Drabek (l)

BKS: Nowicka, Mucha, Moskwa, Konieczna, Różański, Herelova, Maj-Erwardt (l) oraz Wellna, Jagodzińska