Dramat Orła Wierzbica. Rada Gminy odetnie klubowi finansowanie?

Dramat Orła Wierzbica. Rada Gminy odetnie klubowi finansowanie?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Orzeł Wierzbica, niezwykle zasłużony klub z naszego regionu, stanął nad przepaścią. Założona po wojnie drużyna w swojej historii odniosła wiele sukcesów. Wierzbiczanie w latach 70. i 80. minionego stulecia grali na trzecim poziomie rozgrywkowym (obecna druga liga, z której niedawno awansował Radomiak), gdzie zajmował nawet piąte miejsce. Klub z Wierzbicy przez wiele lat grał również w obecnej trzeciej lidze, po raz ostatni w sezonie 2012/2013. W gablocie Orła znajdziemy także dwa trofea za zwycięstwo w wojewódzkim Pucharze Polski, sześć triumfów w regionalnej edycji pucharu oraz udział w pucharowych rozgrywkach na szczeblu centralnym. Sławę wierzbickiemu klubowi przyniósł natomiast Jacek Zieliński, wychowanek Orła, który rozegrał 60 spotkań w reprezentacji Polski, uczestniczył w mistrzostwach świata i trzykrotnie sięgał po mistrzostwo Polski. Teraz jednak cała ta historia może zostać spisana na straty. Wszystko przez decyzję radnych gminy Wierzbica, którzy postanowili odwrócić proporcje podziału zysków z miejscowego targowiska. Dla klubu oznacza to odcięcie głównego źródła finansowania i skazanie na drastyczne cięcie kosztów.

Zabiorą pieniądze, ucierpi młodzież

Do tej pory Orzeł Wierzbica inkasował 70 proc. zysków z targowiska. Jak informuje zarząd wierzbickiego klubu, do budżetu wpływało rocznie 253154 zł. Ćwierć miliona złotych nie było jednak w całości przeznaczane na utrzymanie zespołu - Orzeł utrzymuje również całe targowisko, na co przeznacza 1/4 tej sumy, czyli ok. 64300 zł rocznie. Pozostałe pieniądze były rozdysponowane m.in. na szkolenie młodzieży; klub informuje, że dzięki wpływom z targowiska osiem grup młodzieżowych było prowadzonych bez konieczności pobierania opłat od rodziców. Jeśli decyzja radnych zostanie podtrzymana, Orzeł będzie zmuszony do wycofania części drużyn z rozgrywek ROZPN, o czym zarząd informuje w udostępnionym kibicom piśmie. Zmiana proporcji oznacza, że Orłowi przypadać będzie 98730 zł, z których 2/3 będzie trzeba przeznaczyć na utrzymanie targowiska. Pozostałe ok. 35 tys. zostałoby przeznaczone na bieżące opłaty tj. energię, wodę, telefon, internet, zarządzanie stadionem oraz finansowanie wszystkich drużyn - zarówno seniorskich, jak i młodzieżowych. A przy tych ostatnich warto się zatrzymać, bo w Wierzbicy funkcjonuje Akademia Piłkarska, która szkoli 150 adeptów futbolu. Orzeł Wierzbica jest również trzecim co do wielkości klubem zrzeszonym w ROZPN pod względem szkolenia juniorów i ilości drużyn młodzieżowych. 

https://www.cozadzien.pl/sport/prezes-klubu-i-radny-gminy-o-sytuacji-orla-wierzbica/56771

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Siedmiu (nie)wspaniałych

Gmina Wierzbica, dotychczasowy inkasent 30 proc. zysków z targowiska, dodatkowo nie ponosząca kosztów jego utrzymania, odwróciła proporcje. Podczas ostatniego posiedzenia radni przegłosowali uchwałę, według której gminie przypadać będzie 70 proc. zysków - wciąż bez ponoszenia kosztów utrzymania obiektu. Za tym pomysłem opowiedziało się siedmiu radnych: Damian Czarnecki, Karol Lech, Marek Matejski, Kamil Nogaj, Damian Tomczyk, Damian Zielonka i Tomasz Ziółczyński. Przeciw było czterech radnych, a kolejna czwórka wstrzymała się od głosu. Radni chcą także wprowadzić podwyżkę opłat rezerwacyjnych o 30 proc., dzięki czemu inkasentowi zgarniającemu większą część tortu przypadłoby ok. 330 tyszł. 

"Informujemy wszystkich sympatyków klubu oraz mieszkańców gminy, że opracowany był projekt drugiej uchwały, dotyczący opłat rezerwacji na targowisku w Wierzbicy, ale na skutek negatywnej opinii prawnej, projekt wycofano. Niektórzy radni twierdzą, że będą dalej ten temat drążyć w celu jego realizacji. Projekt tej uchwały także ma pozbawić klub dalszych środków finansowych" - czytamy w kierowanym do sympatyków piśmie, w którym zarząd Orła Wierzbica ostrzega przed kolejnymi ruchami, które mogą przyczynić się do upadku zasłużonego klubu.

Pożegnanie sezonu i nie tylko

Orzeł Wierzbica obecnie gra w Campeon.pl lidze okręgowej, jednak klub może się pochwalić odważnym stawianiem na młodzież. W 22-osobowej kadrze zespołu znajduje się obecnie aż 10 młodzieżowców, a średnia wieku całej drużyny wynosi zaledwie 23,1 lat. Zawodnicy, w większości pochodzący z Wierzbicy lub jej okolic, mocno przeżyli decyzję radnych. W przyszłym sezonie klub miał powalczyć o powrót do czwartej ligi, a tymczasem piłkarze utworzyli już wydarzenie "pożegnanie sezonu i nie tylko", w którym znajdziemy informację, że po zakończeniu obecnych rozgrywek Orzeł może zostać poważnie osłabiony. - Wydarzenie zostało stworzone poprzez naszych zawodników, którzy tym meczem chcą pożegnać się z kibicami w tym sezonie i ,,podziękować radnym" przez których przyszły sezon stoi pod wielkim znakiem zapytania - czytamy na Facebooku.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

https://www.cozadzien.pl/sport/jacek-zielinski-w-obronie-orla-wierzbica/56773

Klub chce jak najszybciej zwołać Nadzwyczajnie Walne Zebranie w sprawie uchwały Rady Gminy Wierzbica. Orzeł czeka również na stanowisko radnych, którzy głosowali za zmianą podziału zysków z targowiska. Jak udało nam się ustalić, wójt gminy Wierzbica jest przeciwny zmianom przegłosowanym przez radnych.

Szymon Janczyk / fot. Emil Ekert

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
  • avatar
    ~Pierdy 2019-06-07 14:52
    Pan Czarnecki podkreslal na zebraniu rady ze nikt nie chce zle dla klubu. Haha. Ciekawe jakby zabrac Panu Czarneckiemu ponad polowe dochodow czy dalej by funkcjonowal? Nie chce obrazac nikogo ale zmiana finansowania w tym przypadku rowna sie drastycznym cienciom wydatkow. Koszty itd to zostaje jakies 30 pare tys. To przewoznik bierze wiecej za wyjazdy za caly sezon
    • 54%
    • |
    • oceń:
    • |
    • avatar
      ~# 2019-06-07 16:02
      Puściłeś pierda i smierdzi - zmiana finansowania nie znaczy zabrania finansowania - nikt na to nie pozwoli, żeby odciąć klub od kasy, poprostu teraz bedzie szła bezpośrednio z gminy, a nie z targu. - tak jest w większości klubów w ekstraklasie, które są we władaniu miasta - Wrocław, Gliwice, Kielce, Szczecin. Każdy dostaje kase z miasta, a nie z działalności pozasportowej - niech klub skupi sie na graniu i trenowaniu, a nie na zarabianiu - tu trzeba managera, a nie biznesmena.
      • 86%
      • |
      • oceń:
      • |
    • avatar
      ~Mieszkanka 2019-06-10 10:25
      Skąd macie takie dane. Szukałam informacji na temat finansowania klubów i nigdzie tak jednoznacznych wytycznych jak sugerujecie nie ma. Gdzieś padło, że 95% klubów jest tak finansowanych, ja się pytam skąd takie wyliczenia. Troszkę doświadczenia zawodowego mam, psychologii troszkę też na studiach było. Wystarczy podać jakąkolwiek liczbę, by wpis stał się bardziej wiarygodny. Taki oto chwyt. Alternatywa działa w myśl, podać info., bo przecież ludzie nie będa sprawdzać, nie bedzie im się chciało. Zalecam sprawdzać wszystko samemu. Dziękuję
      • 57%
      • |
      • oceń:
      • |
    • avatar
      ~# 2019-06-10 11:24
      droga mieszkanko - ja nie napisałem o % - podałem w których miastach, kluby ekstraklasowe są finansowane z budżetu miasta - i to grubymi milonami złotych. Wystarczy sprawdzić uchwały budżetowe tych miast - albo zwyczajnie interesować się tym, bo to są informacje jawne. A druga sprawa, jak wiesz ze studiów - wystarczy też napisać, że się na czymś zna i od razu można kwestionować czyjeś informacje - nie wiesz, nie znasz się, nie zabieraj głosu.
      • 57%
      • |
      • oceń:
      • |
    • avatar
      ~Mieszkanka 2019-06-10 13:25
      #Prosze podesłać link do tych uchwał, poczytam;) Zabieranie głosu jest moim konstytucyjnym prawem. Uciszanie kogoś jest w złym guście proszę Pana i świadczy o Panu.
      • 54%
      • |
      • oceń:
      • |
    • avatar
      ~Kkk 2019-06-13 07:19
      Przecież to Pani ma problem z dostępem do informacji, zainteresowani sami znajdują, a nie czekają na gotowe. To też Pani prawo, a nikt Pani głosu nie zabiera, tylko uświadamia, że Ci co się nie znają, powinni najpierw zasięgnąć informacji w danym temacie.
      • 67%
      • |
      • oceń:
      • |
  • avatar
    ~zakręcony 2019-06-07 15:37
    Uwielbiam takie momenty, kiedy do głosu dochodzą trolle. A wystarczy obejrzeć nagranie z sesji. Poza tym w artykule jest masa błędów i nieprawdy. Sprawdziłem, wycofana była inna uchwała a ta rzekomo z "negatywną opinią prawną" została przegłosowana. Dziwi mnie czemu tak tendencyjnie to wszystko jest przedstawione i czemu taki portal pokazuje taki chłam - stwórzcie dział "artykuły sponsorowane" i zaglądać tam będą wszyscy Ci których kręcą rewelacje w stylu pudelka. Kasa jest inna o czym pisze Orzeł w innym piśmie na swojej stronie FB, podając wartości także za rok 2018. śmierdzi na odległość i jak to z kupą bywa, pełno much:) Te najtłuściejsze zawsze brzęczą najgłośniej...
    • 65%
    • |
    • oceń:
    • |
    • avatar
      ~kkk 2019-06-07 16:11
      Widać szeroko zakrojoną akcję nagłaśniania tej sytuacji - w każdym medium lokalnym - cozadzien, radio rekord, echodnia, facebook - fakt jest taki, że obecnego prezesa na to stać - ale czemu ma to służyć? Opinia publiczna zna doskonale problem i raczej nie jest ona zgodna z wizją Pana Prezesa. Tyle lat targowiska, taki rozrost miejsc, a jedyne co zostało zrobione to wysypanie żwirku na starym boisku. Żadna infrastruktura, ani grama parkingu - cała Wierzbica zawalona samochodami przyjezdnych każdej niedzieli - sprzątanie tylko na terenie targu, a co ludzie kupujący rozniosą po całej miejscowości to już spada na mieszkańców i sprzątaczki z Gminy.
      • 60%
      • |
      • oceń:
      • |
    • avatar
      ~Abc 2019-06-08 17:46
      KKK gdzie proponujesz zrobić parking? Hmm może na murawie? Realnie gdzie jest na to miejsce, czy kiedykolwiek widziałeś ilość aut w niedzielę?
      • 100%
      • |
      • oceń:
      • |
    • avatar
      ~Kkk 2019-06-09 08:13
      Mieszkam na osiedlu więc wiem, jest dużo terenu gminnego gdzie można zrobić parking. Nawet i na 1 000 aut. Trzeba chciec
      • oceń:
      • |
    • avatar
      ~Abc 2019-06-09 11:36
      Skoro jest, niech się tym Rada zajmie, a nie Klubem. Niech stworzy parkingi i pobiera opłaty, będzie mieć swoją kasę. Sam napisałeś że to tereny gminne, zatem kto odpowiada za parkingi? Nagle wszystko zrzucacie na Klub. Parkingi to może być czysta kasa dla GMINY.
      • 67%
      • |
      • oceń:
      • |
    • avatar
      ~Kkk 2019-06-10 11:28
      Jak wiesz, Rada nie może się takim czymś zająć, bo zgodnie z ustawą, nie może czerpać korzyści z tego tytułu - musi to robić jakieś stowarzyszenie, (np klub), który wydzierzawi teren i bedzie nim gospodarował, tak jak to robi z targowiskiem - druga sprawa, z jakiej paki ktos kto ma "galerię handlową", ma nie dbać o ludzi, którzy przyjezdzają w niej robic zakupy? mam duży handel, dbam by moi klienci mieli gdzie bezpieczenie parkować, bez uprzykrzania życia innym.
      • 56%
      • |
      • oceń:
      • |
  • avatar
    ~:D:D:D 2019-06-08 15:08
    Jaka Rada, taka afera :D
    • 57%
    • |
    • oceń:
    • |
  • avatar
    ~Gość 2019-06-07 21:57
    http://alternatywawierzbica.pl/82-zrobilo-sie-glosno-bo-poszlo-o-pieniadze-targowisko-orzel-wierzbica Przeczytajcie ten artykuł i odpowiedzcie sobie na pytanie dlaczego prezes Orła nie podaje wszystkich kwot pieniędzy. Co Za Dzień czyżby artykuł sponsorowany?
    • 57%
    • |
    • oceń:
    • |
    • avatar
      ~Wkurzony obłudą 2019-06-08 14:49
      Mój Boże, Alternatywo toż to kolejne... naszym zdaniem, oceńcie sami, sądzimy że... Prezes ma swój interes, a Wy swój! I nie mydlcie ludziom oczu jacy to jesteście troskliwi i bezinteresowni. Jak będzie i kto co zyska to się okaże. Taki Klub i jego kasa to niezły kąsek. Wprowadzić prokuraturę i będzie wszystko jasne. Jeśli są kradzione pieniądze, a wy o tym wiecie, to o co chodzi? A może nie są? Jak zawsze każdy ma swoją prawdę. Proszę o dowody na piśmie! I jeszcze jedno, zastanawia mnie dlaczego usuneliscie artykuł o Orle z lutego? Też miał być prawdziwy, a jednak chyba nie był. Podejrzane to jest.
      • 71%
      • |
      • oceń:
      • |
  • avatar
    ~Strażak 2019-06-08 12:52
    A i jeszcze jedno, niech Czarnecki i reszta tych wspaniałych radnych przekaże swoje diety dla naszego klubu przecież zawsze krzyczą że dla dobra mieszkańców i społecznie alternatywa dla Wierzbicy ,co to dla was te parę zlotych A dla klubu się przydadzą .....zobaczymy czy tak społecznie pracują dla gminy.
    • 56%
    • |
    • oceń:
    • |
    • avatar
      ~Miszczu 2019-06-08 13:02
      Hahha jaki ty głupi jesteś... Aż żal... Czytać... Cały dzień stania pod sklepem i takie mądrości chodnikowe. Zluzuj gacie pryszczu.
      • 55%
      • |
      • oceń:
      • |
  • avatar
    ~Strażak 2019-06-08 12:44
    I nareszcie Czarnecki i spółka pokazali swoje oblicze krzykacze smietnikowi.......
    • 71%
    • |
    • oceń:
    • |
    • avatar
      ~a 2019-06-08 12:54
      marna podpucha ;) Jeśli komuś nie zależy na poprawie zarządzania w Wierzbicy i w samym klubie, to będzie się sadził, zasłaniał, twierdził, że ktoś chce rozebrać klub. Otwórzcie oczy, ten targ ma potencjał jak jakieś małe centrum handlowe - parkingi, infrastruktura, opłaty - tu wszystko trzeba poukładać, bo inkasent - w tym przypadku Zarząd klubu sportowego Orzeł, nic nie zrobił w tym kierunku przez 10 lat! Za pieniądze mieszkańców remontowane są chodniki, ulice, pielęgnowane trawniki, a tu przychodzi niedziela i wszystko jest zastawione, zasyfione, trawniki rozjezdzane, pod własnym blokiem nie ma miejsca do parkowania bo wszystko zajęte przez kupujących....
      • 56%
      • |
      • oceń:
      • |
  • avatar
    ~ab 2019-06-07 23:18
    Jest boisko gminne w Wierzbicy i tam powinno sie inwestować i tam druzyny powinny grac z calej gminy a nie gdzie krzak tam boisko.Radni z Rudy zawsze zagłosują przeciwko orłowi.
    • 86%
    • |
    • oceń:
    • |
  • avatar
    ~ 2019-06-07 21:16
    Hejt Stop - ten komentarz został zablokowany.
    • oceń:
    • |
  • avatar
    ~to ja 2019-06-07 18:56
    Jak ktoś wcześniej wspOmnial o boisku w Rudzie Wielkiej to boisko nie nadaje się do rozgrywania meczów. A podobnie kosz remontu wyniósł 150 000 tyś.Jezeli coś mogę podpowiedzięc to stadion orła zrobić stadionem gminnym i każda z drużyn z gminy dokłada się z własnego budżetu na utrzymanie tego obiektu.Przed każdym meczem zostają przekazane szatnie temu co w danym dniu rozgrywa mecz i w razie dewastacji on ponosi koszty naprawy .A dalej dążąc ten temat to w Orle już wcześniej były rozwiązywane roczniki tj.1995.1998 2000 2002 .I teraz niech z każdego rocznika zostało by tylko trzech najlepszych to mamy jeszcze więcej wychowanków w pierwszej drużynie.
    • 80%
    • |
    • oceń:
    • |
  • avatar
    ~Gość 2019-06-07 15:51
    Bardzo dobrze!!!! Zapaśnicy też mają ciężko i dają radę !!!
    • 67%
    • |
    • oceń:
    • |
    • avatar
      ~sąsiad 2019-06-07 16:05
      Bardzo trafnie! Wydaje mi się że Wierzbica to także zapasy. Czy dobrze pamiętam że kiedyś to był także Orzeł? Włodzimierz Zawadzki - olimpijczyk, znacie? Także uważam, że pieniądze z targowiska mogły by być sprawiedliwie podzielone pomiędzy sport w gminie. a jak starczy na kulturę co wtedy? Czytałem gdzieś jakiś artykuł o WUKS Ruda Wielka, a raczej o ich boisku z którym mają problemy (nie pamiętam gdzie) ale tak mi przyszło do głowy - ile oni mają pieniędzy? Bo grają tylko jedną ligę niżej niż Orzeł!!! Naprawdę Orzeł miał takie plany aby walczyć w przyszłym sezonie o 4 ligę? naprawdę? i teraz nie ma jak? naprawdę? Dobrze że moja Zorza Kowala radzi sobie lepiej...
      • 86%
      • |
      • oceń:
      • |
    • avatar
      ~as 2019-06-07 16:14
      Dokładnie tak - masz racje - aspiracje to mogą mieć i na I ligę, ale nic w tym kierunku nie jest robione. Targ korzysta z obiektów Orła, ale nie widać, żeby z tego tytułu było coś na obiekcie robione... postawiony ToiToi? Śmiech na sali.... Ogrodzenie woła o pomstę, trybuny też już podniszczone, budynek klubowy z zewnątrz straszy wyglądem - a stoi przy drodze wojewódzkiej - wizytówka Wierzbicy. Po prostu alarm, bo źródełko zmienia kierunek.
      • 86%
      • |
      • oceń:
      • |