Grillowane warzywa
To prawda – warzywa z grilla są pyszne i łatwe do przyrządzenia. Wysoka temperatura błyskawicznie je „ugotuje” i wydobędzie z nich aromat, oddziałujący na nasze pierwotne instynkty.
Najłatwiejsze do przyrządzenia są szparagi. Wystarczy skropić je oliwą z oliwek, doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem i trzymać na ruszcie aż zmiękną.
Z twardymi warzywami – takimi, jak cukinia, kabaczki, czerwona papryka i cebula - jest trudniej. Przed położeniem na ruszt powinno się je zapeklować. Większość z nich to potężne źródło antyoksydantów; są też bogate w błonnik i niskokaloryczne. A jeżeli smakują dobrze z patelni, z grilla muszą być wyśmienite.
Łatwiej będzie grillować warzywa, jeśli nabijemy je na płaski rożen – dzięki temu nie będą się obracać, a opieką się równo.
Odrobina oliwy z oliwek to klucz do sukcesu. Pokrop warzywa oliwą z oliwek, ale uważaj, by nią nie przesiąkły.
Proste, suszone zioła, np. prowansalskie lub bazylia dodadzą twoim warzywom ciekawego smaku.
Spróbuj prostej marynaty – odrobina soku z cytryny, oliwy z oliwek i pogniecionego czosnku.
Grillowane ryby
Ryby zawierają dużo kwasów omega-3, które redukują ryzyko chorób serca, nadciśnienia i obniżają poziom cholesterolu. Poprawnie zgrillowane są też bardzo apetyczne. Łosoś jest uważany za jedną z najsmaczniejszych i najzdrowszych ryb, dlatego to on powinien znaleźć się na ruszcie naszego BBQ. I w tym przypadku warto zamarynować go w oliwie z oliwek, zgniecionego czosnku i świeżych ziół, np. tymianku i rozmarynu. W takiej zalewie, nasza ryba powinna leżeć min. 2 godziny.
Przydatną rzeczą dla każdego kucharza jest folia aluminiowa. Zawiń w nią łososia, zanim trafi na rozgrzany ruszt. Pozwoli mu to przejść jeszcze bardziej marynatą, a także zapobiegnie przywieraniu.
Grillowane mięsa
Mięso pieczone na grillu piecze się krótko, dlatego pozostaje w nim więcej składników odżywczych, które są wrażliwe na temperaturę. Zaletą grillowanych mięs jest to, że nie dodajemy do nich dodatkowego tłuszczu. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do wytapiania tłuszczu; jego pierwotna zawartość w surowcu może zmniejszyć się nawet o 20 proc. Dzięki temu potrawy grillowane charakteryzują się minimalnym udziałem tłuszczu, są o wiele mniej kaloryczne, nie obciążają przewodu pokarmowego, a organizm szybciej je trawi. Te wszystkie argumenty spowodowały, że dietetycy uznali je za znacznie zdrowsze od potraw smażonych. Wystarczy ulubiona marynata - np. połączenie oliwy, musztardy i miodu - kilka minut na grillu i danie gotowe.
Najpierw marynata
Aby poprawić smak gotowych potraw, wszelkie mięsa przeznaczone do grillowania należy poddać procesowi marynowania (bejcowania), aby skruszały. Ułatwia to proces pieczenia oraz poprawia smak i konsystencję mięsa. Marynaty przyrządza się na bazie czerwonego wina, oliwy, soku z cytryny, czosnku, miodu, sosu sojowego i wielu przypraw. Skład marynaty zależy od rodzaju mięsa i gustu kulinarnego. Najlepiej marynatę przyrządzić na dzień przed pieczeniem. Posmarować nią mięso i odstawić do lodówki. Mięso w marynacie nabiera dodatkowych, niepowtarzalnych walorów smakowo-zapachowych.