
Od kiedy Europa otworzyła dla nas swoje rynki, Polacy masowo wyjeżdżają do pracy za granicę. Mimo panującej opinii o kryzysie ekonomicznym boom emigracyjny trwa. Migracja powoduje, że poznajemy osoby z innych kultur, narodowości, religii. Coraz częściej decydujemy się na założenie z nimi rodziny. Jakie formalności należy spełnić, jak długo trwają przygotowania i wreszcie - na jakie koszty musimy się przygotować planując ślub z obcokrajowcem w Polsce?
Terminy
Planowanie i sfinalizowanie ślubu cywilnego z obcokrajowcem trwa około trzech miesięcy. Ślub kościelny to już znacznie więcej formalności, zacznijcie go więc planować na rok wcześniej. Niezależnie od tego czy jest to ślub w urzędzie czy także kościelny musimy liczyć się z niemałą liczba zaświadczeń, jakie musimy przedstawić.
Niejednokrotnie to jak szybko załatwimy wymagane dokumenty zależy od przychylności urzędników, musicie uzbroić się w cierpliwość i dopilnować najmniejszych drobiazgów. Pominięcie choćby jednego może skutkować unieważnieniem dokumentu i koniecznością załatwiania wszystkiego od początku - mówi Ula, która w lipcu wychodzi za Irlandczyka - w naszym przypadku formalności trwały ponad osiem miesięcy, zdecydowaliśmy się na ślub konkordatowy. Wydanie dokumentu opóźniały drobiazgi, mimo że jesteśmy w Unii, Polska nadal stosuje pieczątki, natomiast w większości krajów ich już się nie praktykuje. Najwięcej trudności napotkałam, wbrew pozorom, w państwowym urzędzie, bowiem duchowni są bardzo przychylni i raczej starają się pomóc.
Dokumenty wymagane przy ślubie cywilnym:
- paszport
- akt urodzenia(przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego)
- zaświadczenie z ambasady o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego
- niektóre kraje, np. Ameryki Północnej i Południowej nie wydają takich zaświadczeń, nasz przyszły małżonek występuje wówczas o zgodę do polskiego sądu.
Ślub konkordatowy z osobą tego samego wyznania:
- dokument tożsamości(paszport)
- akt urodzenia(przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego)
- zaświadczenie z ambasady o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego
- akt chrztu, bierzmowania.
O ile z pierwszym dokumentem nie ma problemu, sakrament bierzmowania nie jest wymagany w innych katolickich krajach, w tej sytuacji trzeba jak najszybciej przyjąć brakujące sakramenty i przedstawić zaświadczenie o dobyciu nauk przedmałżeńskich.
Ślub konkordatowy z osobą innej wiary lub niewierzącą:
- wymagane dokumenty jak przy ślubie z katolikiem
- zgoda osoby niewierzącej na nieutrudnianie dostępu do wiary oraz wychowanie potomstwa w wierze
katolickiej.
O wszystkie szczegóły dobrze jest dopytać się bezpośrednio w parafii, w której będziemy brać ślub. Tam uzyskamy najważniejsze informacje. Pamiętajmy że wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
Koszty
Koszty, jakie musimy ponieść są związane z tradycyjnym ślubem, są to także koszty manipulacyjne w zagranicznych urzędach bądź konsulatach oraz opłaty za tłumacza przysięgłego. Przetłumaczenie jednego dokumentu, w zależności od kraju, z jakiego pochodzi nasz wybranek bądź wybranka to od 50 zł (w przypadku języków popularnych: angielski, niemiecki) do 150 (przy językach niszowych, takich jak chiński czy fiński).
Ważną sprawą jest także to, w jakim języku będzie prowadzona ceremonia, jeśli ksiądz zna język wybranka (np. angielski) sprawa jest jasna, trudności zaczynają się przy językach mniej popularnych, potrzebny będzie wtedy tłumacz, a to koszt około 300 zł.
- w praktyce dodatkowe koszty, jakie musieliśmy ponieść to około tysiąca złotych oraz dużo nerwów - dodaje Ula, nasz czytelniczka - ale czego się nie robi dla ukochanej osoby.