Rosa walczyła, ale nie awansowała do Final Four IBC

Koszykarze Rosy Radom przegrali 80:83 z PGE Turowem Zgorzelec w meczu decydującym o awansie do Final Four Intermarche Basket Cup.

Radomianie nie zagrają więc w weekendowym turnieju, który odbędzie się we Wrocławiu. Do najlepszej czwórki awansowały obok Turowa: Anwil Włocławek oraz Stabill Jezioro Tarnobrzeg.

Rosa pojechała do Zgorzelca osłabiona brakiem amerykańskiego centra Kirka Archibeque'a. Radomianie nie zamierzali jednak składać broni. Mecz rozpoczęli rewelacyjnie. Po trzech minutach, po trafieniu Kima Adamsa (który w pierwszej piątce zastąpił Archibeque'a) prowadzili 11:2. Dwie i pół minuty później było już 17:4. Ostatecznie, pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 22:13 dla Rosy.

W drugiej części gry gospodarze zabrali się za odrabianie strat. Co prawda jeszcze po 13 min 22 s gry podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego mieli przewagę dwunastu punktów (18:30), ale tuż przed przerwą, po celnych rzutach wolnych J.P. Prince'a wicemistrzowie Polski wyszli na prowadzenie (36:35). W ostatnich sekundach trzy punkty (celny lay-up i rzut wolny) zdobył jeszcze Korie Lucious i po dwudziestu minutach goście mieli nieznaczną przewagę (36:38).

Trzecia ćwiartka była bardzo wyrównana, a zespoły co chwile zmieniały się na prowadzeniu. Przed ostatnią kwartą Rosa prowadziła jednym oczkiem (61:62). Czwarta część gry niestety nie ułożyła sie już po myśli przyjezdnych. Co prawda jeszcze na pięć minut przed końcem byli oni na prowadzeniu (68:70), ale potem miejscowi zdobyli dziesięć punktów z rzędu i wyraźnie odskoczyli (78:70). Był to kluczowy moment, bowiem Rosa w ostatnich fragmentach gry nie potrafiła już dogonić rywali i to Turów awansował do Final Four Intermarche Basket Cup.

PGE Turów Zgorzelec - Rosa Radom 83:80 (13:22, 23:16, 25:24, 22:18)
Turów: Kulig 19, Wiśniewski 19, Prince 18, Taylor 9, Zigeranović 7, Dylewicz 6, Stelmach 3, Taylor 2, Krestinin
Rosa: Lucious 18, Witka 15, Majewski 13, Jeszke 9, Adams 7, Dłoniak 6, Łączyński 5, Kardaś 3, Radke 2, Zalewski 2