Wystawa "Babel" znajduje się w Kaplicy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. To nietypowa ekspozycja, bo nie składa się z dzieł materialnych, ale jest swego rodzaju dialogiem między odwiedzającym i Alexą - sztuczną inteligencją stworzoną przez firmę Amazon.
Na otwarciu wystawy został odczytany list Macieja Aleksandrowicza, dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
- Wystawa "Babel" otwiera rok 2023 w orońskiej Galerii Kaplica. To miejsce o szczególnym statusie. Realizowane tu wystawy są zawsze zaproszeniem do indywidualnego, ściszonego, intymnego spotkania odbiorcy ze sztuką. Często tematyka wystaw prezentowanych w Galerii Kaplica dotyka spraw niełatwych, które prowokują do refleksji, stawiania pytań i odkrywania na nowo tego, co pozornie znajome i przewidywalne. Taka też wydaje się propozycja Xawerego Deskura - odczytała dr Agnieszka Topolska, zastępca dyrektora ds. programowych.
Kuratorem wystawy jest Leszek Golec.
- Xawery Deskur jest obecnie na studiach doktoranckich ASP w Warszawie, gdzie rozwija swój projekt rozprawy doktorskiej u Jakuba Wróblewskiego i Krzysztofa Wodiczki. W Kaplicy zdziwi obecność technologii, a nie spowiednika - mówi kurator Leszek Golec.
https://dami24.pl/wiadomosci/wystawa-babel-otwarta-w-centrum-rzezby-polskiej-w-oronsku/25820
Po wejściu do Galerii Kaplica wkraczamy w mroczny klimat i mierzymy się ze sztuczną inteligencją. Każdy odwiedzający może zadać Alexie pytania lub zlecić konkretną czynność, na przykład zaśpiewać piosenkę.
- Z Alexą możemy porozumiewać się w języku angielskim. Trzeba zacząć od jej imienia, a następnie wypowiedzieć swoje pytanie lub wyznanie, na przykład "Alexa, do you have a soul?". Jej odpowiedzi za każdym razem są zupełnie inne - tłumaczy Xawery Deskur.
Wystawa będzie dostępna do 7 kwietnia.
Xawery Deskur – mieszka i pracuje w Warszawie. Artysta wizualny, filmowiec i rzeźbiarz. Absolwent krakowskiej ASP (2015) i kursu scenopisarstwa SCRIPT oraz kursu filmu dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Młoda Polska” (2021) oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2022). Uczestnik festiwali artystycznych i filmowych, takich jak Sundance Tv Shorts w Londynie, Berlin Short Film Festival, Artloop w Sopocie, Biennale WRO we Wrocławiu, Narracje w Gdańsku, Etiuda & Anima, Krakowski Salon Sztuki, ArtBoom w Krakowie. Współtwórca pracy w przestrzeni miejskiej pt. "Makaron" która miała miejsce na dachu kultowej niegdyś knajpy PKP Powiśle w Warszawie (2013 r.). Aktualnie doktoryzuje się na ASP w Warszawie. Jest opiekunem Larsa; królika doświadczalnego, uratowanego z Warszawskiego laboratorium.
Michał Kaczor fot. CoZaDzien.pl/Piotr Nowakowski