Decyzja o przekształceniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu w spółkę zapadła pod koniec 2012 roku. Lecznica miała wielomilionowe straty, a zarząd województwa mazowieckiego, jako organ założycielski, nie zdecydował się na spłatę zadłużenia z powodu braku środków. Zgodnie z prawem rozpoczęto procedurę komercjalizacji placówki. W ubiegłym tygodniu złożono wniosek o wpisanie nowej spółki - Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego - do Krajowego Rejestru Sądowego. Teraz pozostaje jedynie czekać na zaakceptowanie dokumentów. Możliwe, że nastąpi to przed świętami.
ZMNIEJSZYĆ DŁUGI
- Przekształcenie szpitala w spółkę akurat w tym momencie nie jest przypadkowe. Do 31 grudnia mamy czas na pozyskanie specjalnej dotacji z budżetu państwa dla komercjalizowanych lecznic. Dzięki temu nasze zadłużenie może zmniejszyć się o około 8 mln zł, a to umożliwi spłatę kolejnych długów - informuje Luiza Staszewska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.
Zdaniem władz szpitala, rosnące z roku na rok zadłużenie to wynik niezapłacenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia rachunków za nadwykonania.
- W ubiegłym roku przyznano nam mały kontrakt, natomiast pacjentów przybywało. Ci ludzie potrzebowali pomocy i ją od nas otrzymali. Niestety spowodowało to kolejne straty. Przypomnę, że cały czas w sądzie toczą się sprawy z lat 2002 i 2003 o niezapłacenie nam zaległych należności - dodaje dyrektor Staszewska.
CIĘCIA ETATÓW
Szpital jako spółka będzie miała większe możliwości pozyskania pieniędzy z zewnątrz oraz świadczenia komercyjnych usług medycznych. Konieczne będą również oszczędności. W pierwszej kolejności mają one pochodzić z zatrudnienia zewnętrznych firm do przygotowywania posiłków oraz prania. Częściowo wiąże się to z redukcją zatrudnienia. Pracę mają stracić ci, którzy mają już prawo do zasiłku przedemerytalnego lub powinni odejść na emeryturę.
- Oprócz tego będziemy starali się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na informatyzację szpitala i wprowadzenie elektronicznej rejestracji. Najprawdopodobniej zmniejszenie etatów dotknie obsługę poradni specjalistycznych. Przeprowadziliśmy także audyt na oddziałach i tam zmiana personelu będzie wiązała się tylko z odejściami na emerytury - uzupełnia Luiza Staszewska.
Jak przekonuje dyrekcja szpitala, przekształcenie szpitala w spółkę nie wiąże się dla pacjentów z żadnymi trudnościami. Wszystkie usługi i leczenie będzie odbywało się bez problemów. Dodajmy, że tylko w ubiegłym roku na Szpitalny Oddział Ratunkowy WSS w Radomiu trafiło 70 tys. osób. 34,5 tys. było hospitalizowanych.
Mariusz Skopek/foto. Archiwum