[gallery id=1678]
Chodzi o kielich mszalny z 17 wieku. Piękny przedmiot był wielokrotnie opisywany jako zabytek sztuki sakralnej. Zdobił opactwo w Sieciechowie. - Na podstawie kielicha widnieje rok 1608. Możemy też przeczytać, że jego miejsce pochodzenia to Sieciechów – wyjaśnia ks. Edward Poniewierski, kanclerz kurii radomskiej.
Niestety w 1994 roku dwa zabytkowe kielichy i puszka na komunikanty wpadły w ręce złodziei. Pierwszy kielich odzyskano w 2005 roku. Obecnie jest w depozycie w muzeum na Wawelu. Pod koniec stycznia w domu aukcyjnym Doyle w Nowym Jorku na licytację miały być wystawione dwa kielichy pochodzące z dawnego opactwa benedyktynów w Sieciechowie. Informację o planowanej sprzedaży przekazano do Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów z Zamku Królewskiego na Wawelu. Wtedy okazało się, że jeden z kielichów znajduje się w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. Czy drugi także pochodził z Sieciechowa oraz jak trafił na rynek antykwaryczny, na te pytania nie udało się znaleźć odpowiedzi. Dalej wypadki potoczyły się bardzo szybko, dzięki
ścisłej współpracy Komendy Głównej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, służbami dyplomatycznymi, FBI, NIMOZ oraz z proboszczem i kurią diecezji radomskiej. Oba kielichy zostały zabezpieczone i wycofane z aukcji. Rozpoczęły się negocjacje. W ich efekcie kielich ukradziony z Opactwa w Sieciechowie 17 maja powrócił do Polski.
- Na uwagę zasługują działania Wydziału Kryminalnego Biura Służby Kryminalnej KGP, który w związku z tą sprawą m. in. nawiązał współpracę z oficerem łącznikowym FBI w Polsce. Na bieżąco współdziałał z koordynatorem wojewódzkim do spraw zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom z KWP zs. w Radomiu, a także z Narodowym Instytutem Muzealnictwa Zbiorów w Warszawie – wyjaśnia Rafał Jeżak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.
We wtorek 9 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście przekazano kielich prawowitemu właścicielowi. W spotkaniu udział wzięli m. in. prof. Małgorzata Omilanowska, minister kultury oraz Stephen Mull Ambasador USA w Polsce. Diecezję radomską reprezentował m. in. ks. Edward Poniewierski, kanclerz kurii. - Towarzyszyli mi proboszcz parafii w Sieciechowie oraz ks. dr Leonard Sadowski, historyk sztuki. Radość z odzyskanego po tylu latach zabytku była ogromna – podkreśla ks. Poniewierski.
Piękny kielich wrócił do kościoła w Sieciechowie. Prawdopodobnie niebawem będzie można go zobaczyć także w Muzeum Regionalnym w Kozienicach oraz w Muzeum Katedralnym w Radomiu.