W ubiegłych latach paczki z potrzebnymi rzeczami trafiły do prawie 150 rodzin z całego regionu. - Cieszymy się, że nasza akcja ma bardzo pozytywny odzew. Znalazło się wiele osób, które z chęcią się do nas przyłączyły. Z roku na rok pomagamy coraz większej ilości osób – mówi Anna Słopiecka, koordynatorka akcji w Radomiu.
Potrzebujące rodziny
Obecnie trwają poszukiwania rodzin, które potrzebują wsparcia. - Zależy nam na dotarciu do ludzi, którzy niekoniecznie na co dzień otrzymują wsparcie rozmaitych instytucji. Kierujemy się zasadą „bieda nie krzyczy”, czasami naszą pomoc oferujemy ludziom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, a mówią nam, że inni mają gorzej. Zależy nam na dotarciu właśnie do takich ludzi. Szukamy ich, pytając pedagogów szkolnych, księży w rozmaitych parafiach, a także zwykłych ludzi – wyjaśnia Anna Słopiecka.
Tworzona na tym etapie baza rodzin będzie weryfikowana. W ubiegłych latach część rodzin nie została zakwalifikowana. - Nasi wolontariusze odwiedzają te rodziny, co roku staramy się dotrzeć do innych. Jedynie w skrajnych przypadkach, kiedy wiemy, że sytuacja u tych ludzi jest bardzo ciężka, pomagamy więcej niż jeden raz. Odrzucamy roszczeniowe rodziny, jeżeli widzimy, że ich stylem życia jest korzystanie z pomocy innych oraz takie, które nie chcą zmienić swojej sytuacji – wyjaśnia koordynatorka akcji w Radomiu.
Jak stworzyć paczkę?
W połowie listopada w całej Polsce zostanie uruchomiona baza rodzin na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Wówczas darczyńcy będą mogli wybrać sobie rodzinę, dla której chcą przygotować świąteczną paczkę. - Nasi wolontariusze przygotują dokładny opis potrzeb rodziny. Są one podzielone na podstawowe (tu najczęściej wymieniana jest żywność, środki higieniczne, kosmetyki, przybory szkolne, a nawet opał na zimę) oraz potrzeby dodatkowe, tzw. marzenia. Tam ludzie proszą o takie rzeczy jak meble, sprzęty AGD, gry edukacyjne, kursy językowe, odzież i wiele innych – wyjaśnia Anna Kijas, liderka akcji w Skaryszewie.
Osoby dla których przygotowywane są paczki, są anonimowe, ale na stronie umieszczony jest dokładny opis rzeczy, które potrzebują np. rozmiar obuwia i odzieży, w przypadku najmłodszych wymarzonych zabawek itd.
Kto może stworzyć paczkę?
Paczkę może przygotować praktycznie każdy: osoba prywatna, grupa przyjaciół, przedstawiciele danej firmy, społeczności szkolne itd. W momencie, kiedy wybierzemy osobę lub rodzinę, której chcemy pomóc, znajdziemy się pod opieką wolontariusza. To on do końca będzie koordynował wszystkie działania.
- Ważne, żeby darczyńcy byli pewni swojej decyzji. Szlachetna Paczka ma bardziej charakter prezentu, a nie pomocy od organizacji charytatywnej. Dbamy o to, aby rzeczy były ładnie zapakowane. Miło jest, aby były one dopasowane do faktycznych potrzeb rodziny, żeby szczególnie dzieci odczuły radość. Na tym najbardziej nam zależy – wyjaśnia Anna Słopiecka.
Paczki są rozpakowywane dopiero u rodziny, w obecności wolontariusza. W ubiegłych latach zdarzały się sytuacje, że ich zawartość, delikatnie mówiąc była bardzo skromna. - Chcemy uczulić ludzi na takie sytuacje, jeżeli już się zdecydują pomóc, prosimy aby zrobili to z sercem – mówi Anna Kijas.
A. Jabłonka, fot. archiwum cozadzien.pl