REGION: Wojewoda - będzie pomoc dla poszkodowanych

REGION: Wojewoda - będzie pomoc dla poszkodowanych
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Pisaliśmy o tym, (TUTAJ) że w regionie radomskim wg IUNG występuje znaczące zagrożenie suszą przede wszystkim wśród upraw: roślin strączkowych, ziemniaka, krzewów owocowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, kukurydzy, buraka cukrowego, drzew owocowych. 

- Producenci rolni po oszacowaniu strat i potwierdzeniu ich przez wojewodę będą mogli korzystać z różnych form pomocy - informuje Jakub Dudziak z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Wśród proponowanych form pomocy są kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek w KRUS, ulgi w podatku rolnym.Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało również uruchomienie dodatkowej pomocy w wysokości ok. 480 mln zł.

Wsparcie oferuje również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Będzie to pomoc jednorazowa, przysługująca rolnikom, którzy będą mieli wykazane straty na poziomie 30 proc. średniorocznej produkcji z okresu 3 lat. Dla ubezpieczonych gospodarstw, przynajmniej od jednego ryzyka pogodowego są to stawki 800 zł do hektara do krzewów i sadów owocowych oraz 400 zł dla pozostałych upraw. Nieubezpieczeni rolnicy otrzymają pomoc pomniejszoną o połowę. Wsparcie w wysokości 600 zł do hektara przewidziano również dla plantatorów czarnej porzeczki – wyjaśnia Marcin Podgórski, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przypomnijmy. Podstawa do ubiegania się o wsparcie jest orzeczenie specjalnej komisji powołanej przez wojewodę na wniosek wójta. Wojewoda mazowiecki powołał dotychczas 171 komisji terenowych szacujących straty w gospodarstwach rolnych. W regionie radomskim zostały utworzone dwie komisje, pozostałe samorządy po opublikowaniu raportu, który wskazał stan suszy we wszystkich powiatach województwa, kolejne gminy wnioskują o powołanie komisji szacujących straty. - Spodziewamy się, że 90 proc. gmin zwróci się z takimi wnioskami do urzędu - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

(Na zdjęciu Marcin Podgórski, dyrektor mazowieckiego oddziału ARMiR, oraz Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki)


apk/ fot. WUM

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy