Paszporty dla dzieci ważne przez 5 lat!

Paszporty dla dzieci ważne przez 5 lat!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Od 11 sierpnia paszporty dla dzieci do piątego roku życia wystawiane będą na pięć lat, a nie jak do tej pory na rok. Tak długi termin ważności dokumentu podróży miały do tej pory małoletni do trzynastego roku życia.

Wszystkie dzieci do 5 roku życia otrzymywać będą tzw. paszporty biometryczne. Do tej pory wydawane one były tylko na wyraźną prośbę rodziców. Okres ważności paszportów dla dzieci pomiędzy 13 a 18 rokiem życia nadal będzie wynosił 10 lat.

- Opłata za wydanie paszportu dla małoletniego do 13 roku życia wynosi 60 zł lub z ulgą 30 zł. Koszt dokumentu dla dziecka pomiędzy 13 a 18 rokiem życia to 140 zł, lub z ulgą 70 zł. Ulga za wydanie paszportu – w wysokości 50% pełnej opłaty – przysługuje (po udokumentowaniu) małoletnim m.in. do czasu podjęcia obowiązku szkolnego, uczniom i studentom oraz dzieciom niepełnosprawnym - wyjaśnia Tomasz Pietrasieński z zespołu prasowego wojewody mazowieckiego.

Dodatkowo od 26 czerwca br. dzieci, które dotychczas przekraczały granicę na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, muszą mieć własny dokument podróży. Ważność utraciły wszystkie wpisy dokonane przed 28 sierpnia 2006 roku.

- Rodzice muszą wspólnie złożyć wniosek o paszport dla dziecka. W sytuacji, gdy jedno z rodziców jest już za granicą, jedynym sposobem na uzyskanie dokumentu jest potwierdzenie zgody rodzica przed konsulem RP w danym państwie, bądź przed notariuszem. Wystawienie paszportu trwa do 30 dni - tłumaczy Tomasz Pietrasieński.

Punkt paszportowy w Radomiu czynny jest:
pon. 8:00-17:30
wt., śr., czw. 8:00-15:30
pt. 8:00-14:00


N. Nowocień / MUW w Warszawie

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy