Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Niemożliwe nie istnieje

Niemożliwe nie istnieje

Konkurs o tytuł Mazowieckiej Lady D. im. Krystyny Bochenek Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zorganizowało już po raz piąty. Po raz trzeci natomiast nagrodzeni zostali mężczyźni; oni walczyli o tytuł Mazowieckiego Gentlemana D. I Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentleman D. nawiązują do angielskich wyrażeń Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna) i Gentleman Disabled (Gentleman Niepełnosprawny).

– W tym roku po raz trzeci szukaliśmy nietuzinkowych osób wśród mężczyzn z niepełnosprawnościami. Zarówno kandydaci, jak i laureaci konkursu przełamują swoje słabości i często udowadniają, że niemożliwe nie istnieje. Mazowieckiemu Centrum Polityki Społecznej przypadł zaszczyt docenienia ich ciężkiej pracy i inspirujących postaw – zaznacza Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Nagrodę można otrzymać w kategoriach: dobry start (dla osób w wieku od 15 do 26 lat), kultura i sztuka, sport, życie społeczne (dla działających na rzecz społeczności lokalnych i ich mieszkańców w organizacjach pozarządowych lub instytucjach), życie zawodowe oraz, znanej tylko w mazowieckich edycjach, kategorii: przyjaciółka osób z niepełnosprawnościami i przyjaciel osób z niepełnosprawnościami– przeznaczonej dla pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

W tym roku w obu konkursach zgłosiło się 31 osób. – Jak co roku wybór laureatów nie był prosty. Wszyscy uczestnicy konkursu to niezwykle inspirujące osoby, które realizują swoje pasje życiowe mimo napotykanych barier. Ich życiorysy to duża dawka inspiracji dla innych – mówi Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

W przypadku tytułu dla kobiet nie było zgłoszeń w kategorii: dobry start, dlatego laureatki reprezentują pięć kategorii. Mariola Niecikowska z Łomianek została nagrodzona w kategorii: życie społeczne. Laureatka od lat poświęca swój czas na organizowanie obozów i warsztatów dla osób z niepełnosprawnościami. Mimo własnej niepełnosprawności, nieustannie działa na rzecz integracji i wsparcia osób z różnymi dysfunkcjami. Laureatką w kategorii: kultura i sztuka” została Agnieszka Truszkowska z Warszawy – psycholożka, założycielka stowarzyszenia TAOW, organizatorka bezpłatnych wernisaży. Warszawianką jest także Karolina Strawińska, która tytuł Lady D. otrzymała w kategorii: sport. Od 2015 roku spełnia się jako współzałożycielka fundacji „Mam tę moc”, której celem jest profilaktyka, podnoszenie sprawności fizycznej oraz rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami i chorych. Laureatką w kategorii: życie zawodowe została Marta Jackowska z Murowańca. Aktywnie angażuje się w codzienne życie warsztatu terapii zajęciowej, wspiera swoich kolegów i koleżanki.

Nagrodę w kategorii: przyjaciółka osób z niepełnosprawnościami otrzymała Bożena Okuń z Pruszkowa. Jej kariera w banku rozwijała się w najlepsze, gdy okazało się, że jej dwa synowie mają autyzm. Na siedem lat porzuciła pracę, by zająć się ich terapią. Od 2011 roku zaangażowała się w pracę Fundacji Toto Animo, która działa na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin w powiecie pruszkowskim i okolicach.

W przypadku mężczyzn tytuł Mazowieckiego Gentlemana D., w kategorii: życie społeczne, otrzymał Jan Żuchowski z Kozienic, który mając siedem lat stracił w wypadku nogę. Od najmłodszych lat zmagał się z bólem i trudnościami życia, które napotykał ze względu na swoją niepełnosprawność. Mimo tego działał społecznie w ZHP i PTTK, był inicjatorem i organizatorem młodzieżowych rajdów górskich w Karkonoszach i Górach Stołowych dla osób z niepełnosprawnościami. We wrześniu 2018 roku wspólnie z żoną założył Stowarzyszenie Osób z Dysfunkcją Wzroku i Ich Rodzin, które prężnie działa do dziś, zrzeszając wielu członków z opiekunami i rodzinami. W ten sposób realizuje wiele programów na rzecz poprawy jakości życia i edukacji niewidomych i niedowidzących z terenu Polski i Ukrainy.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Emil Rokicki z Warszawy został laureatem w kategorii: sport. Jako członek reprezentacji Polski rugby na wózkach brał udział m.in. w międzynarodowym turnieju w Hiszpanii (luty 2024), gdzie wraz z drużyną zajął drugie miejsce, a w Mistrzostwach Europy Dywizji A we Francji (luty 2022), uzyskał ósmą lokatę. W dziedzinie: kultura i sztuka nagrodzony został Marek Krauss z Legionowa, który urodził się z porażeniem mózgowym. W malarstwie stworzył własny, łatwo rozpoznawalny styl o charakterystycznej kresce i śmiałych zestawieniach barwnych. Namalował blisko 3 tys. obrazów, które prezentował na ponad 80 wystawach. Pierwszy polski artysta, którego obraz „Portret właściciela drukarni” został wydrukowany na kurierskim znaczku pocztowym w Islandii.

Oleg Nowak z Warszawy to zwycięzca w kategorii: życie zawodowe. Lekarz flebolog i – jak sam określa – prawie specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. W 2011 roku jako pierwsza osoba poruszająca się na wózku rozpoczął studia na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tytuł lekarza uzyskał w 2017, a następnie po ukończeniu stażu podyplomowego rozpoczął specjalizację z radiologii i diagnostyki obrazowej. W kategorii: dobry start laureatem został Tomasz Jaszczur z Warszawy – pracownik Fundacji Leny Grochowskiej, uczestnik programu Autentyczni TVN, indywidualny artysta w spektrum autyzmu.

Jerzy Jastrzębski z Legionowa został laureatem w kategorii: przyjaciel osób z niepełnosprawnościami – nauczyciel i pedagog specjalny, prezes fundacji Promień Słońca.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy