- Nie wolno wchodzić na zamarzniętą wodę zalewów, stawów, rzek. Nigdy nie wiadomo, jaka jest grubość lodu. A jeśli już ktoś na niego wejdzie i lód się pod nim załamie, powinien jak najszybciej wydostać się z lodowatej wody, podciągając się rękami. Nie można pozwolić na zbyt długą kąpiel w tak zimnej wodzie, ponieważ wyziębienie organizmu może doprowadzić nawet do śmierci. Jeśli już uda nam się wydostać z wody, powinniśmy ostrożnie czołgać się w kierunku brzegu. W miarę możliwości wzywajmy pomocy. Będąc w bezpiecznym miejscu, powinniśmy czym prędzej się ogrzać - tłumaczy Łukasz Szymański, rzecznik Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. - Jak na razie w naszym regionie w ostatnim czasie nie było takich sytuacji. Jednak jesteśmy przygotowani na tego typu akcje ratunkowe czy też akcje poszukiwawcze. Mamy grupę nurków, którzy ćwiczą, wpływają pod zamarzniętą wodę.
Nad zalewem Borki Radomiu będzie można korzystać z monitorowanego lodowiska.
- Czekamy na to, by lód miał ok. 20 cm. grubości. Wtedy będzie już naprawdę bezpiecznie i będziemy mogli otworzyć lodowisko. Teren zalewu jest przez nas monitorowany. Ludzie sami wiedzą, że temperatura jest jeszcze zbyt niska, by tafla lodu była odpowiednio gruba. Nie widzieliśmy, żeby ktoś wchodził w głąb zamarzniętego zalewu. Nie mieliśmy również przypadku, by lód się pod kimś załamał. Każdy wchodzi na niego na własną odpowiedzialność. My na tablicy ogłoszeń zawiesiliśmy zakaz wchodzenia na lód - mówi Marek Gutkiewicz z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
- Tablice zakazujące wejścia na zamarzniętą wodę ustawimy już niebawem. Sprawdzamy co jakiś czas taflę lodu. Jeszcze nie osiągnął odpowiedniej grubości. Nie było takiego przypadku, by pod kimś załamał się lód - tłumaczy Marian Stani z Urzędu Gminy Jedlnia-Letnisko.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przestrzega szczególnie wędkarzy, dla których właśnie zaczyna się sezon zimowych połowów.
Według prognoz w ciągu najbliższych dni temperatura w dzień w regionie radomskim będzie spadać do ok. - 5 st. C. Potem będzie rosnąć, co na pewno zmniejszy wytrzymałość pokrywy lodowej. Dlatego WCZK apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności nad zamarzniętymi zbiornikami wodnymi.
Ministerstwo Sportu i Turystyki spisało kilka podstawowych zasad udzielania pomocy osobie, pod którą załamie się lód. Trzeba natychmiast poinformować służby ratunkowe o takiej sytuacji. Należy spokojnie i najlepiej w pozycji leżącej doczołgać się do osoby, która znajduje się w lodowatej wodzie. Poszkodowanego należy wyciągać sztywnymi, długimi przedmiotami (nie ręką!), np. gałęziami, deskami, paskiem od spodni. Należy unikać kontaktu z tonącym, bowiem można zostać przez niego wciągniętym pod wodę. Gdy wyciągniemy poszkodowanego, należy czym prędzej dotrzeć na brzeg (najlepiej czołgając się) i okryć go suchym płaszczem czy kocem. Trzeba szybko przetransportować taką osobę do ciepłego pomieszczenia i podawać ciepłe i słodkie płyny do picia. Nie wolno polewać poszkodowanego ciepłą wodą, ponieważ może on dostać szoku termicznego.
Telefony alarmowe:
POLICJA 997
STRAŻ POŻARNA 998
POGOTOWIE 999
EUROPEJSKI NUMER ALARMOWY 112