Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Najważniejsze wydarzenia 2012 - podsumowanie

Najważniejsze wydarzenia 2012 - podsumowanie


EURO 2012 czyli strefa kibica

Rok 2012 stał pod znakiem EURO. Również w naszym mieście rozpoczęła się piłkarska gorączka. W radomskiej strefie kibica, podczas meczu otwarcia Polska - Gracja, zgromadziło się kilkuset fanów piłki nożnej. Ogródki piwne, bary i restauracje wypełnione były po brzegi. Niestety tylko trzy mecze biało-czerwonych wzbudziły wielkie emocje. Z każdym następnym entuzjazm kibiców słabł, a wraz z nim malała frekwencja w strefie kibica. Doszło nawet do tego, że w późniejszej fazie rozgrywek, kiedynasijuż nie grali, radomska Fan Zone świeciła pustkami. Zobacz więcej TUTAJ

 

PROTESTY I MANIFESTACJE również w Radomiu

To rok pod znakiem manifestacji, strajków i protestów. Na początku roku pod Urzędem Miejskim w Radomiu przeciwko ACTA protestowali internauci. Największą manifestację w naszym mieście zorganizowali zwolennicy Telewizji Trwam i Radia Maryja pod koniec kwietnia. Kilkaset osób przeszło w biało-czerwonym pochodzie ulicami naszego miasta. Fala protestów w obronie Telewizji Trwam zalała cały kraj, kiedy to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odrzuciła wniosek Fundacji Lux Veritatis o przyznanie koncesji na nadawanie Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie. 13 grudnia w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, przed siedzibą radomskich struktur SLD pikietowała z kolei grupa sympatyków Młodzieży Wszechpolskiej oraz Narodowego Radomia. Obie organizacje żądały natychmiastowej delegalizacji Sojuszu. W sumie protestowało około 80 osób.


 100 LAT "KOCHANOWSKIEGO" czyi bal w VI LO

 W tym roku VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego świętowało 100-lecie istnienia. To jedyne liceum w Radomiu od lat utrzymujące bardzo wysoki poziom nauczania i liczące się w prestiżowych rankingach. W związku z jubileuszem organizowano liczne wystawy, przedsięwzięcia, itp. Główne uroczystości odbyły się na początku października, wówczas to zorganizowano galę, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i bal absolwentów. Więcej o historii jednej z najstarszych szkół w naszym mieście znajdziecie TUTAJ.

 

AIR SHOW jednak się odbędzie

Wiele wątpliwości wzbudzała w tym roku decyzja w sprawie miejsca organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2013. Początkowo były zapewnienia Dowództwa Sił Powietrznych, że kolejne AIR SHOW na pewno odbędzie się w naszym mieście. Z czasem zaczęły pojawiać się wątpliwości, że inne miasta, a przede wszystkim Powidz chętnie zorganizuje imprezę u siebie. Organizatorzy uspokajali, ale oficjalnie nie dementowali plotek na ten temat. Ostatecznie na początku grudnia wszystkie wątpliwości zostały rozwiane, podpisano porozumienie w sprawie AIR SHOW 2013, które odbędzie się ponownie w Radomiu w dniach 24-25 sierpnia 2013 r.

 MAMY UNIWERSYTET - zamiast politechniki

 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+


 REFORMA OŚWIATOWA czyli czas protestów

Poprzedni rok szkolny to spore zmiany w oświacie. Nie obeszło się bez protestów. Najbardziej gorliwie swojej placówki bronili przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8, likwidowanej ze względu na zły stan budynku. Przyjaciele „ósemki” wielokrotnie pikietowali w obronie swojej placówki, pisali nawet do CBA i Jarosława Kaczyńskiego. Nie udało się – PSP 8 – przestała istnieć.  Połączono też Zespół Szkół Odzieżowych i Usług w Radomiu z ZSZ im. Jana Kilińskiego, tworząc nową placówkę - Zespół Szkół Mody Stylizacji i Usług. Powstał również Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 z połączenia PSP 18 i PP 22. Postanowiono również rozpocząć wygaszanie Publicznego Gimnazjum nr 9. Wiele kontrowersji budziły również sprawy związane z reorganizacją Młodzieżowego Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej oraz jego dyrektorką Elżbietą Sobkowiak.


 WIGILIA NA DEPTAKU czyli szał na Youtube

W tym roku wzbudziła bardzo wiele kontrowersji. Film na kanale Youtube z „Chytra babą z Radomia” zrobił furorę w Internecie. Radomska „Gwiazdka na deptaku” była komentowana przez ogólnopolskie media, w końcu w obronie naszego miasta i radomskiej tradycji stanął sam Andrzej Kosztowniak.
CMENTARZ MA 200 LAT - wydano album

W tym roku obchodziliśmy jubileusz 200-lecia Cmentarza Rzymsko-Katolickiego w Radomiu przy ulicy Limanowskiego. To najstarsza nekropolia w Radomiu. Z okazji jubileuszu wydano album, który obrazuje najstarsze grobowce oraz całą historię nekropolii. Pierwsze wydania albumu zostały przekazane zasłużonym dla rewitalizacji cmentarza.OTWARCIE CPD - przyjechał sam Rostowski

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

17 maja minister finansów Jacek Rostowski otworzył w Radomiu Centrum Przetwarzania Danych. CPD to nowoczesna jednostka, która ma usprawnić i koordynować pracę kilkudziesięciu systemów resortu finansów. W nowej placówce ministerstwa są przechowywane dane dotyczące systemów podatkowych i celnych oraz wszystkie informacje o należnościach i rozliczeniach około 24 milionów indywidualnych podatników, wszystkich przedsiębiorców, instytucji, a także urzędów będących płatnikami podatków. Zobacz więcej TUTAJ.


OKNO ŻYCIA - pierwszy noworodek

To był pierwszy tego typu przypadek w Radomiu. W sobotę 30 czerwca, młoda kobieta przyniosła noworodka do Okna Życia, które funkcjonuje przy siedzibie zakonu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu. Kobieta twierdziła, że znalazła dziecko w plastikowej torbie na śmietniku przy ulicy Kolberga. Po kilku dniach okazało się, że matką dziecka jest właśnie kobieta, która przyniosła dziecko do Okna Życia. Dziecko trafiło do placówki opiekuńczo - wychowawczej. Zobacz więcej TUTAJ.


POTĘŻNA NAWAŁNICA W LIPSKU - milionowe straty

Burza trwała zaledwie kilka minut, ale straty były ogromne. Z nocy z 6 na 7 sierpnia przez Lipsko i okolice przeszła potężna nawałnica. W sumie zniszczonych zostało 63 domy oraz 100 budynków gospodarczych. Przez wiele godzin mieszkańcy nie mieli prądu. Zniszczeniu uległo również prawie 200 hektarów lasu. W sumie straty sięgnęły ponad pół miliona złotych. Wojewoda mazowiecki na usuwanie szkód przeznaczył prawie 570 tys. zł. Zobacz więcej  TUTAJ.


POMNIK LECHA KACZYŃSKIEGO - ma stanąć w 2013 r.


W sierpniu poznaliśmy projekt pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich, który ma stanąć na placu przed I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu. - Monument zostanie wykonany z brązu i będzie miał około 2,5 metra wysokości. Pomnik ma być hołdem dla miłości, jaka łączyła małżonków oraz służby dla ojczyzny. Oprócz tego będzie to miejsce upamiętnienia wszystkich ofiar, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem - powiedział poseł Marek Suski, przewodniczący społecznego komitetu, który sprzedaje cegiełki na rzecz budowy pomnika. Do połowy listopada udało się uzbierać ponad 100 tys. zł. Zobacz więcej TUTAJ.


AFERA BILLBOARDOWA czyli prezydent jako model

Jesienią w mieście pojawiły się billboardy zachęcające do udziału w konsultacjach prezydenta z mieszkańcami Radomia w sprawie obywatelskiego budżetu na przyszły rok. Po pewnym czasie billboardy zostały przerobione i pojawiły się na nich nowe hasła. Z plakatów ustawionych m.in. przy ulicy Wierzbickiej i Chrobrego mogliśmy się dowiedzieć, że "prezydent jest przystojniakiem, mógł zostać modelem, ale poświecił się, by zostać naszym prezydentem", że "nie kupuje w Biedronce" oraz "chciałby zatańczyć z Krzysztofem Ibiszem w Tańcu z Gwiazdami". Prezydent Andrzej Kosztowniak uznał, że tego typu działania to niszczenie własności miasta i o całej sprawie poinformował policję. Zobacz więcej TUTAJ.

BUDOWA FABRYKI BRONI - będzie produkcja karabinów

19 listopada w Wólce Klwateckiej - na terenie TSSE - została oficjalnie rozpoczęta budowa nowoczesnej Fabryki Broni. Fabryka, która ma powstać do końca przyszłego roku, będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Wykonawcą inwestycji jest firma ROSA-BUD. W nowej siedzibie zostanie uruchomiona produkcja karabinów oraz pistoletów dla armii. Znajdzie tu zatrudnienie około 500 osób. Koszt całej inwestycji 100 mln zł. Zobacz więcej TUTAJ


ROSNĄCE BEZROBOCIE - tak źle jeszcze nie było

Jak wynika z opublikowanych w grudniu danych Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, listopad przyniósł kolejny wzrost bezrobocia. W mieście  przybyło 309 osób bez pracy, a w powiecie 267. Ogółem osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu jest 37 tys. 444, z czego 6 tys. 153 to osoby do 25. roku życia. Stopa bezrobocia według Głównego Urzędu Statystycznego w październiku w mieście wyniosła 22 procent, a w powiecie prawie 30 procent. Te dane są o tyle alarmujące, bo ze wzrostem bezrobocia mieliśmy również do czynienia w miesiącach wiosennych i jesiennych, co do tej pory się nie zdarzało. 


SZPITAL ZOSTANIE SKOMERCJALIZOWANY - będzie lepiej?

17 grudnia sejmik województwa mazowieckiego zdecydował, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu zostanie placówką prywatną. Znowelizowana w 2011 roku ustawa o działalności leczniczej zakłada, że szpital, który generuje straty, musi przekształcić się w spółkę prawa handlowego - jeśli organ założycielski placówki nie chce pokryć zadłużenia. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu zakończył ten rok z długami w wysokości około 29 mln zł.


LIKWIDACJA DOMU DZIECKA - odwołana

 W połowie listopada, jako pierwsi informowaliśmy o planach przeniesienia domu dziecka z ulicy Wydmowej na Kolberga. O tej sprawie poinformowali nas wychowankowie z Wydmowej, którzy nie chcieli, aby ich placówka, w której czują się jak w domu, została przeznaczona na budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pisali listy do Prezydenta Andrzeja Kosztowniaka, nie chcieli wracać na Kolberga, gdzie panują dużo gorsze warunki. Udało się i prezydent nie podjął krzywdzących dla nich decyzji. Zobacz więcej TUTAJ

 

Polecamy