Każdego roku sejmik zbiera się w innym mieście Mazowsza. Tym razem samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz rozwoju turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej i innych regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych spotkali się w Radomiu – w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Mogli wziąć udział w wykładach i warsztatach podzielonych na dwa bloki tematyczne.
- Tematem przewodnim tegorocznej edycji była „Strategia rozwoju turystyki w województwie mazowieckim na lata 2014-2020” i oficjalne otwarcie debaty społecznej nad projektem tego dokumentu – mówi Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. - Ponieważ poprzednia strategia - na lata 2007-2013 przestała obowiązywać, w ubiegłym roku samorząd Mazowsza podjął działania zmierzające do opracowania dokumentu na kolejny okres.
Strategia składa się z dwóch części - diagnostycznej i planistycznej. Część pierwsza zawiera opis stanu turystyki i jej uwarunkowań w województwie, wnioski i ich analizę oraz rekomendacje strategiczne. W części drugiej przedstawiono misję polityki turystycznej Mazowsza i wizję turystyki w 2020 roku; wyznaczone zostały także obszary strategiczne, wskazano cele oraz programy służące ich osiągnięciu. - Po przejściu procesu konsultacji i legislacji „Strategia rozwoju turystyki w województwie mazowieckim na lata 2014-2020” stanowić będzie najważniejszy dokument w kreowaniu polityki turystycznej województwa. Stąd tak ważne są konsultacje – tłumaczy Marta Milewska.
Podczas sejmiku, w ramach dobrych praktyk, radomskie instytucje kultury prezentowały swoją ofertę kulturalno-turystyczną i zachęcały do skorzystania z niej. Jako przykład zintegrowanego produktu turystycznego zaprezentowano projekt 26-600 Strefa Kultury.
Przypomnijmy: aby zachęcić mieszkańców i turystów do skorzystania z atrakcji znajdujących się w Radomiu i okolicy, cztery instytucje kultury: MCSW „Elektrownia”, Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum Witolda Gombrowicza w Wsoli oraz kilka firm prywatnych stworzą wspólną ofertę kulturalną. W ramach projektu powstanie szlak kulturalny, który będzie łączył poszczególne instytucje. Na szlaku pojawią się m.in. infokioski pozwalające na rezerwację i kupno biletów, zaplanowanie optymalnej trasy oraz uzyskanie szczegółowych informacji na temat ich aktualnej oferty. Kolejnym elementem przedsięwzięcia jest portal internetowy. Wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać zindywidualizowane programy zwiedzania, przeczytać o atrakcjach Radomia i okolic oraz zrobić internetową rezerwację biletów. Ponadto będą wydane ulotki i katalogi promujące instytucje biorące udział w projekcie oraz zostaną utworzone specjalne mobilne aplikacje. W pakiecie znajdą się również usługi gastronomiczne i hotelarskie. Decyzją zarządu Mazowsza przedsięwzięcie otrzymało unijne wsparcie w wysokości prawie 500 tys. zł. Całkowita wartość projektu to ponad 665 tys. zł.
Goście sejmiku poznali też stan zaawansowania prac nad Szlakami Turystycznymi Dziedzictwa Kulturalnego Mazowsza.
- Ważnym elementem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy produkt turystyczny 2014 – mówi rzecznik Urzędu marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. - W ramach etapu regionalnego z Mazowsza certyfikatami nagrodzono sześć placówek i projektów; z terenu radomskiego to Park Rozrywki i Edukacji „Farma Iluzji” oraz przedsięwzięcie Muzeum Wsi Radomskiej pod nazwą „Zdarzyło się kiedyś nad wodą”.
Zwieńczeniem całego dnia pracy, dyskusji i wymiany poglądów na temat turystyki był dla uczestników udział w uroczystym otwarciu wystawy „Dzieło Oskara Kolberga. Podstawa źródłowa i inspiracja” w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Nowoczesna, multimedialna forma prezentacji muzealnych zasobów dokumentujących spuściznę artystyczną i naukową Oskara Kolberga w bardzo ciekawy sposób pokazuje oddziaływanie jego dorobku na współczesność.
Iwona Kaczmarska