17 września w Radomiu spotkali się samorządowcy oraz
członkowie Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania
Przestrzennego. Dyskusja dotyczyła rozwoju naszego miasta oraz regionu w
następnych latach. Podczas spotkania prof. Zbigniew Strzelecki, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, wśród priorytetowych inwestycji wymienił utworzenie
Mazowieckiego Centrum Obsługi Inwestora, rozwój stref produkcyjnych w
obszarach poprzemysłowych oraz tych, które wymagają restrukturyzacji, a
także utworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości w powiecie kozienickim.
Mówił także o rozbudowie targowisk subregionalnych i wspieraniu grup producenckich w przemyśle rolno - spożywczym i przetwórstwie.
- Chodzi o to, aby pozycja konkurencyjna województwa mazowieckiego była, w stosunku do innych regionów europejskich, lepsza. Może być taka tylko wtedy, gdy będziemy poprawiali naszą pozycję konkurencyjną w eksporcie – tłumaczy profesor.
Strzelecki wspomniał też o kompleksowym przygotowaniu terenów pod działalność gospodarczą w regionie.
W obszarze związanym z gospodarką, zatwierdzono rewitalizację pionkowskiego Parku Przemysłowego oraz utworzenie klastrów przemysłu metalowego, skórzanego i przetwórstwa rolno-spożywczego. A także utworzenie Parku Przemysłowo-Technologicznego w Radomiu wraz z przedsiębiorstwami związanymi z innowacjami.
W strategii rozwoju dotyczącej przestrzeni i transportu uwzględniono m.in. modernizację linii kolejowej Radom-Warszawa Okęcie, modernizację drogi nr12 do parametrów trasy ekspresowej, budowę zaplecza technicznego dla PKP w Radomiu oraz budowę trasy Północ/Południe na odcinku do obwodnicy południowej w Radomiu.
Profesor wymienił również utworzenie centrum rehabilitacyjnego na bazie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz utworzenie centrum onkologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu oraz przebudowę szpitalnego oddziału ratunkowego.
W strategii rozwoju województwa znalazły się również projekty związane ze środowiskiem i energetyką. Tu została zgłoszona m.in. budowa i modernizacja urządzeń przeciwpożarowych oraz melioracyjnych na terenie kilku gmin. Padł również pomysł dotyczący utworzenia ochronnego Zielonego Pierścienia wokół Radomia.
- Tego rodzaju pierścienie, to standard w miastach zachodniej Europy. Polega to na otaczaniu większych ośrodków miejskich korytarzami zieleni m.in. zapewniającymi tlen - wyjaśniał profesor.
Ostatnią dziedziną, w której również potrzebne są nowe zadania inwestycyjne, to kultura i dziedzictwo narodowe. Wstępnie przyjęto m.in. wniosek dotyczący budowy filharmonii w Radomiu. Oprócz tego dyrektor wymienił także rewitalizację Parku Stary Radom-Piotrówka, utworzenie Muzeum Historii Radomia i Ziemi Radomskiej oraz budowę Centrum Folklorystycznego Południowego Mazowsza z siedzibą w Szydłowcu. Zespoły analizujące napływające projekty muszą dokonać wstępnej oceny niezbędnych nakładów finansowych na rozwój i realizację projektów.
- Posiadając takie dane będziemy w stanie wskazać - na lata 2014 - 2020 oraz 2020 - 2030 - projekty podzielone na subregiony. Wśród nich znajdą się projekty priorytetowe oraz rekomendowane, czyli te z tzw. listy zapasowej (zostaną zaakceptowane w momencie, gdy któraś z inwestycji priorytetowych nie będzie mogła zostać zrealizowana). Po dokonaniu bilansu wskażemy listę potrzeb inwestycyjnych regionu, nad którymi będzie się zastanawiał zarząd i komisja, a później sejm - stwierdził profesor.
Co o tych ambitnych planach sądzą radomscy posłowie? Na ile są one realne? O tym jutro.