Radom potrzebuje rewitalizacji większości kamienic. Ulica Wałowa, Rwańska, czy Żeromskiego powinny być wizytówką naszego miasta. Ale odnowienie zaniedbanych – a w niektórych przypadkach wręcz zrujnowanych – kamienic wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi.
Jest jednak szansa na to, aby otrzymać wsparcie na ich renowację. Samorząd Województwa Mazowieckiego przystępuje do inicjatywy JESSICA. Nabór wniosków rusza za trzy tygodnie. Projekt powstał z myślą m.in. o renowacji miejskich kamienic, rewitalizacji terenów poprzemysłowych, odrestaurowaniu rynków i skwerów, parków oraz z myślą o tworzeniu przestrzeni komercyjnych w budynkach poprzemysłowych.
Oferta skierowana jest nie tylko do samorządów, ale i spółek komunalnych, przedsiębiorców, szkół wyższych, kościołów, towarzystw budownictwa społecznego czy podmiotów utworzonych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
- Jeżeli zostaną udostępnione konkretne wytyczne, które dotyczyć będą zasad składania wniosków, to na pewno złożymy takie pismo – zapowiada Mariusz Mróz, Prezes Zarządu „ Rewitalizacja” Sp. z.o.o., zaznaczając, że projekt jest również ukłonem w kierunku właścicieli kamienic.
Inicjatywa JESSICA polega na przyznawaniu środków zwrotnych, które beneficjent zaczyna spłacać dopiero po zakończeniu inwestycji. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel 155 mln zł, które pochodzą z trzech działań Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego: 5.2. Rewitalizacja miast ( niemal 70 mln zł), 4.3. Ochrona powietrza, energetyka (ponad 65,9 mln zł), a także 22,7 mln zł z działania 1.6. Wspieranie powiązań korporacyjnych o znaczeniu regionalnym. Środki z RPO WM są przekazywane Funduszowi Powierniczemu - z tego źródła będzie finansowany z kolei Fundusz Rozwoju Obszarów Miejskich. FROM ma zarządzać oraz inwestować w projekty miejskie za pomocą tzw. zwrotnych instrumentów finansowych takich, jak pożyczki i gwarancje.
Kilka dni temu został wybrany manager Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM), który podzieli te środki. Będzie nim Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Agencją Rozwoju Mazowsza i Mazowiecką Agencją Energetyczną.
- JESSICA to nie tylko ogromna szansa na rewitalizację mazowieckich miast, to także możliwość zdobywania doświadczenia w zakresie wdrażania zwrotnych instrumentów finansowych. Właśnie takie rozwiązania będą odgrywać dużą rolę w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Zatem doświadczenia, które wyniesiemy z JESSICI zaprocentują w kolejnych latach - mówił podczas spotkania Adam Struzik, Marszałek woj. mazowieckiego.
Czy Radom skorzysta z takiej możliwości? Będziemy to sprawdzać.
Anna Prokop / Mazovia (a.prokop.cozadzien@gmail.com)