O śmierci jednego z najsłynniejszych harmonistów Radomszczyzny poinformowała Kapela Niwińskich - "Dziś odszedł Tadeusz Lipiec wielki muzyk Radomszczyzny, nasz przyjaciel. Odpoczywaj w pokoju" - napisali na swoim profilu.
Tadeusz Lipiec urodził się w 1944 r. w Wygnanowie. Jego matka była znakomitą śpiewaczką, a wujek Marian Lipiec znanym i cenionym w okolicy harmonistą. Naukę gry Tadeusz Lipiec pobierał u radomskiego harmonisty i organmistrza Stanisława Lipińskiego. Początkowo grał na pożyczonym instrumencie, harmonii trzyrzędowej 24-basowej, którą w niedługim czasie zastąpił własną 120-basową. Jako piętnastolatek miał swój muzykancki debiut na weselu w Wygnanowie. Dwa lata później grywał już regularnie na zabawach, weselach, odpustach itp.
Na stałe związany był z trzema skrzypkami: Janem Ciarkowskim z Potworowa (jedenaście lat), Janem Kocunem z Radomia (dwadzieścia lat) oraz Henrykiem Darbiakiem z Kaszewskiej Woli (dziewiętnaście lat). Doraźnie grywał również z pochodzącymi z Przystałowic Małych Piotrem Gacą, jego bratem Janem oraz Janem Kmitą.
W latach 70., wychodząc naprzeciw ówczesnej modzie, rozszerzył dotychczasowe instrumentarium kapeli (harmonia, skrzypce, baraban) o perkusję oraz instrumenty dęte. Procesowi zmian ulegał stopniowo również repertuar muzykanta, w skład którego na stałe weszły popularne walczyki, tanga i fokstroty. Jako muzykant cieszył się dużym uznaniem.
Kapeli Lipców zostało poświęcone pierwsze wydawnictwo w formie płytowej Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. W roku 2017 ukazała się płyta pod nazwą „Kapela Jana Kmity i Lipców”, na której muzykanci wspólnie ze śpiewaczkami z Gałek Rusinowskich Zofią Kucharczyk i Marią Pęzik przedstawili reprezentatywne dla swoich okolic melodie śpiewane i grywane podczas wesela.
W 2018 roku Kapela Lipców została laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga.
kos/czd fot. Szymon Wykrota