Stefan Rosiński urodził się w 1941 r. w Łucku na Wołyniu. Studiował etnografię na Uniwersytecie Wrocławskim. Po ukończeniu kierunku rozpoczął pracę w radomskim Muzeum Regionalnym, tworząc w nim od podstaw Dział Etnograficzny. Od początku zgłębiał spuściznę ludową regionu, czego efektem była kolekcja uli prezentowana od 1968 r. w przy muzealnym skansenie bartniczo-pszczelarskim, liczne wystawy poświęcone sztuce i kulturze wsi.
Prace nad powołaniem Muzeum Wsi Radomskiej, w których Stefan Rosiński pełnił aktywną i znaczącą rolę, trwały przez pierwszą połowę lat 70. Oficjalna decyzja o rozpoczęciu działalności instytucji zapadła 31 grudnia 1976 r. Stefan Rosiński pełnił funkcję dyrektora placówki do roku 1990. Od początku swojej pracy w Radomiu Stefan Rosiński organizował obozy badawcze i konkursy na współczesną sztukę ludową; regionalne i ogólnopolskie, takie jak Biennale Kowalstwa Ludowego oraz tematycznie związane z Janem Kochanowskim i Oskarem Kolbergiem.
Od lat 90. Stefan Rosiński pełnił odpowiedzialne funkcje w instytucjach kultury województwa radomskiego, m.in. w Państwowej Służbie Ochrony Zabytków, w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz jako dyrektor w Wydziale Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. W latach 2002-2007 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. W 2008 r. został zatrudniony w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.
Stefan Rosiński otrzymał wiele odznaczeń państwowych, resortowych i samorządowych, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Odznakę Honorową za Zasługi dla województwa radomskiego, nagrodę im. Oskara Kolberga Za zasługi dla kultury ludowej, medal Pro Masovia na 580-lecie Miasta Szydłowca. Również organizacje międzynarodowe przyznały mu odznaki i dyplomy honorowe w dziedzinie kultury.
Jego pożegnanie nastąpi w środę 7 lipca 2021 r. o godzinie 13.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.
Muzeum Wsi Radomskiej fot. Muzeum Wsi Radomskiej