P. Pierusiewiczowa prowadzi uczennice do poradni świadomego macierzyństwa
Znana ze swych sanacyjno-postępowych poglądów pani Pietrusiewiczowa, nauczycielka historji w żeńskim gimnazjum im. Chałubińskiego, po omówieniu w szkole Listu Pasterskiego z odpowiedniemi komentarzami poprowadziła swe uczennice na wycieczkę do poradni świadomego macierzyństwa. Przy tej sposobności omówiła doniosłą rolę „poradni” w życiu kobiety, i wykazywała jak niesłusznie Kościół potępia tak zbawienne instytucje. W zeszłym roku p. Pietrusiewiczowa stała się głośną z powodu poprowadzenia uczennic na proces kryminalny, o morderstwo, teraz znów propaganda świadomego macierzyństwa wśród uczennic. Jak postęp to postęp.
Gazeta Radomska, 1934, R. 1, nr 7
Wykończenie autostrady warszawa – Radom
Prace nad wykończeniem autostrady Warszawa – Radom już się rozpoczęły. Zaangażowano robotników, którzy w najbliższych dniach przystąpią do przeprowadzenia robót ziemnych.
Ze względu na wzmożony ruch w okresie letnim na tej autostradzie, wykończenie budowy ma bardzo wielkie znaczenie.
Gazeta Radomska, 1935, R. 2, nr 14
Wielki pożar
W dniu 10 maja r. b. o godz. 12 w południe wybuchł wielki pożar we wsi Świetlikowa Wola, gminy Policzna, powiat Kozienicki, od którego spłonęła prawie cała wieś – 39 zagród gospodarskich, pozostało zaledwie kilka tylko domów. Ogień rozszerzył się z taką gwałtowną szybkością, że, mimo wytężonej akcji ratowniczej 10 okolicznych straży ogniowych. trudno było umiejscowić. Akcję ratowniczą ogromnie utrudniał silny wiatr, który przenosił ogień na daleką odległość, wskutek czego spaliło się 6 zagród gospodarskich we wsi Ługowa Wola, odległej o 3 kilometry. Straże ogniowe pracowały z wielkiem poświęceniem się zwłaszcza straż ogniowa z Garbatki, pod dowództwem swego naczelnika p. Pilaszewskiego. Poniesione przez gospodarzy straty przekraczają 100 tysięcy złotych. Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez dzieci. Dla niesienia pomocy pogorzelcom zawiązał się miejscowy Komitet, który zajął się zbieraniem ofiar dla pogorzelców.
Gazeta Radomska, 1935, R. 2, nr 20b
Dzieci uchodźców w Radomiu
Centos skierował do Radomia w ubiegłym tygodniu dziecko uchodźcy ze Szczecina. Dziewczynka zaopiekowała się dr Fastmanowa.
Dzieci uchodźców uczą się w specjalnych kompletach pod kierownictwem p. Haliny i Jana Martoflów.
Trybuna, 1939, R. 4, nr 1