Pieniądze, o które wnioskowały władze miasta, to ponad 93 mln zł; kwota pokryje 80 proc. kosztów inwestycji. Zakres prac będzie rozłożony na trzy lata i obejmie przebudowę alei Wojska Polskiego, w tym budowę nowej i przebudowę istniejącej jezdni, budowę dwóch bliźniaczych wiaduktów nad torami kolejowymi, a także budowę brakującego odcinka drugiej jezdni ul. Żółkiewskiego oraz przebudowę ronda i ul. Zwolińskiego.
- Prawnicy przeanalizowali wszystkie zapisy, wyjaśnili wątpliwości i dziś mogę powiedzieć, że jestem spokojny o losy tej inwestycji, dlatego zdecydowałem się złożyć podpis pod tą umową. Myślę, że to nie czas, żebyśmy wracali do tych wszystkich dyskusji i wątpliwości, które były, różnych ostrych, często też niemerytorycznych, wypowiedzi. Dziś możemy powiedzieć jedno, to jest naprawdę historyczna chwila i wielkie święto - stwierdził na oficjalnym podpisaniu dokumentu prezydent Radosław Witkowski.
Umowa trafi na ręce wojewody, wraz z propozycją aneksu do niej. - Zawrzemy w nim kilka punktów, które w naszym przekonaniu powinny poprawić samo brzmienie, ducha tej umowy, ale także relacje między panem wojewodą a mną; bo ja, oczywiście, do pana wojewody nic nie mam - wyjaśnił włodarz miasta.
http://www.cozadzien.pl/radom/wojska-polskiego-wicewojewoda-podpisal-umowe/45663
Radosław Witkowski przypomniał, że jest to droga krajowa o charakterze tranzytowym, która generuje duży ruch handlowy, dlatego też powinna być w większości finansowana z budżetu państwa. - Od początku uważałem, że jesteśmy w stanie pozyskać więcej niż 50 proc. Mieliśmy takie sugestie, pohukiwania nawet, że powinniśmy zgodzić się na dofinansowanie w wysokości 50 proc. - powiedział prezydent. - Twardo uważałem, korzystając także ze swojego doświadczenia parlamentarnego, że jesteśmy w stanie powalczyć o znacznie większą pulę, o 80 proc., bo to droga międzynarodowa i strategicznym znaczeniu dla naszego państwa. I to nam się udało. Mamy to i możemy przystąpić do realizacji inwestycji.
Jak zapowiada prezydent, przetarg zostanie ogłoszony dopiero wtedy, gdy stosowna uchwała o wpisaniu pieniędzy do budżetu miasta na 2018 rok, zostanie przegłosowana przez radnych Radomia. - Było wiele teorii i interpretacji, które nawoływały do tego, żebyśmy ogłaszali przetarg przed wpisaniem tych środków; w dalszym ciągu stoję na stanowisku, że obowiązuje nas ustawa o finansach publicznych, która wyraźnie wskazuje, że każdą inwestycję możemy rozpocząć w momencie, gdy mamy zagwarantowane finansowanie w uchwale budżetowej. A taki fakt zmaterializuje się dopiero w momencie przegłosowania jej przez radnych Radomia - wyjaśnił Radosław Witkowski.
Przebudowa al. Wojska Polskiego i ul. Żółkiewskiego ma się zakończyć w 2020 roku.
Roksana Chalabry
Ostatnio komentowane
Suski: To antywizytówka działalności prezydenta Witkowskiego
~ lucjan.Tobie w dzieciństwie ktoś nasr.ł do ,,mózgu,, I dkatego masz niedotlenienie.Jak te resztki PełOoo.
Nagi mężczyzna przy ul. Struga/Miłej
~ konHad (radny niePOradny).A ptaszek gdzie?
Śledztwo ws. parkingu przy ul. Kelles-Krauza umorzone
~ Zgadza się, od dawna twierdzę, że za takie wtopy powinny odpowiadać osoby MATERIALNIE, które zatwierdzają takie kwiatki.
Wędzonka: Działka pod szpital powinna być większa
~ Baleron.Weż se kiełbasy.I niech wicio i frycio oddają 70 milionów.
W Radomiu otwarto sklep socjalny
~ Zapewne tak skoro piszesz to wiesz jak kochają. Taki Jaro dla przykładu całe życie na ręcznym jedzie a jak kocha to tylko koty.