Cezary Grabarczyk rozpoczął proces restrukturyzacji szpitali więziennych. 1 stycznia zamknięto taki w Barczewie, a także niektóre oddziały szpitalne w więzieniach w Warszawie, Bytomiu i we Wrocławiu. W Polsce do niedawna istniało 13 szpitali więziennych, które dysponowały 37 oddziałami specjalistycznymi. Jednak od lat Ministerstwo Sprawiedliwości stara się zreformować te często niedofinansowane i przestarzałe jednostki. Teraz Cezary Grabarczyk postanowił część z nich zlikwidować.
W efekcie więźniów, którzy potrzebują lekarskiej pomocy, trzeba będzie wozić po całym kraju, albo umieszczać na otwartych oddziałach szpitali. Sprawdzamy, czy osadzeni w Areszcie Śledczym w Radomiu będą hospitalizowani w otwartych placówkach medycznych w naszym mieście. Dotąd trafiali oni głównie do Warszawy. Z danych przekazanych nam przez rzeczniczkę Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie wynika, że np. w 2013 roku w likwidowanym właśnie szpitalu ortopedyczno-chirurgicznym przy Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów hospitalizowanych było dziewięciu osadzonych z Aresztu Śledczego w Radomiu (sześciu - leczenie ortopedyczne, trzech – chirurgiczne).
Jednak w warszawskiej placówce "zlikwidowano już oddział chirurgii i ortopedii, szczególnie istotny z uwagi na przypadki samookaleczeń i połykania różnych przedmiotów. Teraz więźniów będzie trzeba wozić do szpitala więziennego w Łodzi. Oczywiście na koszt podatnika. Niepokojący jest też fakt, że w Łodzi, która ma przyjmować więcej pacjentów, nie zwiększono liczby dostępnych łóżek. W planach jest również likwidacja warszawskiego oddziału chorób wewnętrznych” - podaje portal niezależna.pl
- Szpitali przy Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów nie spełnia kryteriów, a modernizacja go pochłonęłaby bardzo duże środki, dlatego zapadła decyzja o stopniowym wygaszaniu. Remont byłby nieopłacalny – potwierdza Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie.
I rzeczywiście, teraz skazani z Radomia na leczenie przewożeni będą do szpitala więziennego przy Zakładzie Karnym nr 2 w Łodzi. A czy mogą trafić do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego lub Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu?
- W szpitalach otwartych osadzeni leczeni są jedynie w nagłych przypadkach, wymagających ratowania życia. W pozostałych przypadkach przewożeni są na leczenie do szpitali więziennych – zapewniła nas Elżbieta Krakowska.
Aleksandra Jabłonka/ fot. archiwum cozadzien.pl
Ostatnio komentowane
Co dzieje się na budowie RCS-u?
~ miała być na zewnątrz, ale tam szalało BSE z piorunami
Czy dojdzie do utraty dofinansowania?
~ No, widzę że dotarło do ciebie i napisałeś normalnie bez wydzierania. Nie wiem w czym ci ubliżałem, ale widać, że masz poważne kompleksy.
Wójcik: Chińczycy chcą zainwestować w Radomiu 60-80 mln euro
~ Dziwię się ze w Radomiu są tak zacofani i zaślepieni w uwielbieni Pisu i nie widzą ile krzywdy wyrządzają Polakom a sami stają sie milionerami
Wiadukt w ul. Kozienickiej. Kiedy ruszą prace?
~ To my mieszkańcy z drugiej części Kozienickiej chyba będziemy miec objazd przez Glinice. Ktoś chyba nie ma wyobraźni. Najpierw zrobić wiadukt na Gołębiowskiej, otworzyć objazd a dopiero zamykać na Kozienickiej.
W przychodniach odmawiają rejestracji na szczepienia?
~ Czytam o ty Panu z Glinic który miał takie problemy z zapisem. Ja dokonałam zapisu seniora na szczepienie przez infolinie w ciągu 5 minut. Bez żadnego chodzenia i szukania. Byłam 30 w kolejce ale czas oczekiwania wyniósł 5 minut. Obsługa na infolinii bardzo konkretna i przyjemna, Szanowny Panie nalatał się Pan po mieście i po co. Proszę skorzystać z zapisu ne nr 989 i od razu wszystko Pan będzie wiedział. Zastanawiam się jak taki +80 ma silę latać po przychodniach.