Wiemy, jak będzie wygladał skwer unii!

Wiemy, jak będzie wygladał skwer unii!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Spółka Rewitalizacja ogłosiła w ubiegłym tygodniu przetarg na wykonawcę przedsięwzięcia pod nazwą „Rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego poprzez odtworzenie muru miejskiego wraz z otoczeniem przy skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej”.

– To już ostatni etap projektu, który rozpoczęliśmy w ubiegłym roku badaniami archeologicznymi na skwerze – przypomina Mariusz Mróz, prezes spółki. – Chcieliśmy zobaczyć, czy zachowały się jakieś pozostałości po umocnieniach dawnego Radomia, a przede wszystkim zależało nam na znalezieniu reliktów założenia zamkowego. Udało nam się, jak wiemy; odkryliśmy fragmenty murów miejskich, które jednocześnie były murami zamku, a także ślady tzw. Wieży Białej i jednej z baszt obronnych.

Wykopy zostały, rzecz jasna, zasypane, ale to, co udało się archeologom odkryć i ustalić, będzie można za kilka miesięcy zobaczyć nad ziemią.

– Nie zamierzamy rekonstruować murów, baszty czy wieży w całości – zaznacza Mariusz Mróz. – Odkryte w ubiegłym roku relikty zostaną nadbudowane – tak uzgodniliśmy z konserwatorem zabytków, bo cały ten teren znajduje się pod jego ochroną - do wysokości ok. 30 cm nad poziom ziemi. Będzie więc widać zarówno przebieg murów miejskich – aż do ul. Wałowej, do powstającej po drugiej stronie kamienicy, jak i zarys fundamentów Wieży Białej oraz baszty. Wieżę Białą  wyłożymy płytami z białego piaskowca. Baszta natomiast ma mieć posadzkę z czerwonej cegły.

Relikty założenia zamkowego nie utoną w trawie – powstaną tu nowe chodniki, staną ławki. Pojawi się także tablica informująca o tym, co na dzisiejszym skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej znajdowało się w dawnych wiekach i co właśnie oglądamy. Zagospodarowany na nowo zostanie cały skwer. – Rosnące tu w tej chwili drzewa, pozostaną, a zamian za te wycięte wiosną posadzimy nowe: cisy, magnolie, jabłonie, jodłę kalifornijską – wylicza prezes Rewitalizacji. – Powstaną także trzy rabaty kwiatowe.

Na firmę, która zajmie się zagospodarowaniem skweru, spółka czeka do 16 lipca. Umowa z wykonawcą powinna być podpisana w ciągu miesiąca. Na prace budowlane zwycięzca przetargu mieć będzie 60 dni, więc efekt poznamy pod koniec września albo na początku października.


Iwona Kaczmarska "7Dni" / Fot. spółka Rewitalizacja

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy