Trwają, przypomnijmy,
społeczne konsultacje w sprawie zakazu, ograniczenia lub
pozostawienia niedzielnego handlu tak, jak w tej chwili. Druki ankiet
można wziąć m.in. w radomskich parafiach.
– W niedzielę wzięłam ankietę, wypełniłam i dałam synowi, żeby zaniósł do kościoła, bo tak mówił ksiądz: żeby przynieść do nich wypełnione – opowiada nasza czytelniczka. – Ale potem sąsiadka mi powiedziała, że to trzeba samemu zanieść do urzędu, podać nazwisko i PESEL. I teraz się boję, że mojej ankiety nie wezmą pod uwagę. Nie chcę, żeby w niedziele sklepy były otwarte i nie wiem, co mam teraz zrobić. Ta moja ankieta jest w końcu ważna czy nie? To chyba wszystko jedno, czy ja zaniosę do urzędu czy ksiądz?
Okazuje się, że to nie wszystko jedno, jak zabieramy głos w debacie o handlu.
– Ustaliliśmy, zresztą na wniosek radomskich kupców, że głosowanie w sprawie ewentualnego ograniczenia handlu w niedziele będzie imienne – przypomina Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prezydenta Radomia. – A to oznacza, że ktoś, kto wybrał papierową formę udziału w konsultacjach, musi się osobiście pofatygować do jednego z punktów zbierania opinii. I zanim wrzuci głos do urny, musi przedstawić pracownikowi dowód osobisty. Niestety, nie można głosowania scedować na kogoś z rodziny, sąsiada czy znajomego. Nie honorujemy też pełnomocnictw czy upoważnień.
Katarzyna Piechota-Kaim przyznaje, że zdarzają się przypadki, gdy jedna osoba przychodzi z kilkoma wypełnionymi ankietami. – Nie bierzemy takich głosów pod uwagę. Gdybyśmy to zrobili, byłoby to złamaniem przyjętych wcześniej zasad – tłumaczy rzeczniczka prezydenta. – Jeśli ktoś nie ma czasu przyjść do jednego z naszych punktów, a chce wziąć udział w konsultacjach, może skorzystać z formy elektronicznej. Tutaj jest jednak potrzebny skan dowodu osobistego.
Gdzie można oddać papierową ankietę? W Biurze Rady Miejskiej (ul. Moniuszki 9, pok. 13A, w godz. 7.30-15.30), Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Struga 1, w godz. 7.30 – 19), Biurze Obsługi Mieszkańców (UM, ul. Kilińskiego30, pok. 19, w godz. 7.30-15.30) oraz w Centrum Komunikacji Społecznej (UM, ul. Żeromskiego 53, pok. 104 w godz. 7.30-15.30).