Wydziały: Transportu, Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Twchnologiczno-Humanistycznego połączyły siły, by wspomóc służbę medyczną w walce z koronawirusem. Na drukarkach 3D powstają elementy do przyłbic ochronnych. Uniwesytet sam finansuje produkcję.
Jak dowiedzieli się dziennikarze Radia Rekord, decyzją rektora Uniwersytetu prof. dra hab. inż. Zbigniewa Łukasika, Wydział Transportu, Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydział Mechaniczny UTH dołączyły do akcji „Widzialna ręka – Radom”. Na drukarkach 3D drukowane są elementy przyłbic dla personelu medycznego.
- UTH w odpowiedzi na apel środowisk medycznych o pomoc, zdecydował by wykorzystać swój potencjał technologiczny, naukowy i produkcyjny. Dysponujemy pracowniami z drukarkami 3D, to są zaawansowane technologicznie urządzenia, które drukują z filamenu różne przedmioty. Potrzeba chwili jest taka, żeby drukować przyłbice dla personelu medycznego - lekarzy i pielęgniarek, więc rozpoczęliśmy taką produkcję - mówi rzecznik prasowy UTH, dr hab. Dariusz Trześniowski.
W produkcji biorą udział pracownicy dwóch wydziałów dawnej Politechniki. W pomoc zaangażował się także wolontariat studentów, dlatego, że w drukarce można wydrukować ramkę do przyłbicy, a potem trzeba ją wyposażyć w pleksę.
- Mamy tych drukarek kilka, w tej chwili wykorzystujemy cztery. One będą działały pełną parą. Dziennie jesteśmy w stanie wydrukować 35. Te przyłbice w całości będą przekazywane bezpłatnie dla radomskich szpitali. Uniwersytet sam kupuje materiały i to jest nasza akcja wspomagania akcji medycznej - mówi rzecznik prasowy UTH, dr hab. Dariusz Trześniowski. - Uniwersytet, miasto, region to są naczynia połączone. Chcemy zaznaczyć, że jesteśmy dla ludzi i nasze inicjatywy służą praktycznemu życiu.
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej. Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
~karol 193.111.144.*** 2020-03-30 11:24
Super acz czy można wiedzieć jaki jest koszt jednostkowy takiej przyłbicy wykonanej w ten sposób. O ile się orientuje drukarka około 5 tys , filament z 80 zł ... raczej to takie półśrodki bardziej dla reklamy. Dobre i to ale bez znaczących dostaw z Chin wszystkie kraje mają duży problem produkcyjny - cały sprzęt medyczny.
~183.31.216.*** 2020-03-30 20:22
Wow... karolku... a ty co siedzisz na d... i nic nie robisz ale przynajmniej za darmo?
~karolek193.111.144.*** 2020-03-30 21:23
nie tak darmo przecież to budżet czyli placi tak czy siak podatnik :)
~Kuba83.22.192.*** 2020-04-02 19:39
Sama drukowana część kosztuje ~4zł, a drukarek raczej specjalnie nie kupowali do tego celu...