Płachty komunistyczne
W nocy, szeregowi pp. znaleźli na ulicach Żabiej i Słowackiego i na ul. Tybla sztandary komunistyczne z napisami anty państwowymi, rozwieszone na drutach telegraficznych.
Ziemia Radomska nr 171, 29 lipca 1931
Nowa motopompa
Tutejsza straż pożarna pertraktuje z firmą sprzętu pożarniczego o nabycie najnowszego typu motopompy.
W nadchodzący wtorek odbędzie się próba nowej motopompy, której nabycie w dużym stopniu przyczyni się do usprawnienia działalności straży.
Ziemia Radomska nr 181, 9 sierpnia 1931
Oszczędnościowy system budowy
domu
W Radomiu znajduje się jakiś osobnik, który koniecznie chce mieć dom, lecz widocznie nie posiada na materjał pieniędzy, albo też nie chce go kupić.
Dla stwierdzenia prawdy powołujemy się na wczorajszy komunikat policyjny, donoszący, że nieznany sprawca skradł z dachu domu przy ul. Żeromskiego 82, 36 sztuk dachówki; to znów że ze ściany domu przy ul. Nowogrodzkiej 23 skradziono (też niewiadomo kto) większą ilość cegieł,
Lecz co najdziwniejsze w tej całej sprawie to, że z podwórka domu Nr. 35 przy ul. Wałowej, zamieszkała tamże Bina Józefowska skradła drabinę malarską.
A więc amator darmowego domu posiada już wszystko niezbędnie: cegłę, dachówkę, malarską drabinę, no i Binę która zapewne jest malarką.
Potrzebne mu są tylko rzeczy do umeblowania wnętrza domu.
Ofiarodawcy zechcą zgłaszać się do wydziału śledczego w Radomiu, celem uproszczenia późniejszych dochodzeń.
Ziemia Radomska nr 178, 6 sierpnia 1932
Ustalenie herbu m. Radomia
Na skutek zarządzenia Władz Nadzorczych, Magistrat m. Radomia przeprowadził poszukiwania archiwalne celem ustalenia wzoru herbu m. Radomia. Poszukiwań dokonał Naczelnik W-łu Oświatowego p. Dziubak.
Jak się okazało herb miasta Radomia ulegał parokrotnym mniej lub więcej znacznym modyfikacjom.
Obecnie używany wizerunek herbu nie posiada żadnego historycznego uzasadnienia i został on w pierwszych latach Niepodległości dowolnie zmieniony.
Pozwolono sobie na dorobienie w bramie herbu otwartych drzwi, zmieniono kształt baszt, posiadających na pierwowzorze kształy prostokątny, z dwoma piętrowo umieszczonemi otworami okiennemi w każdej baszcie. Ponadto została usunięta widniejąca nad literą R korona królewska.
Rada Przyboczna postawiła przywrócić herb według wzoru XVIII wieku, czyli z czasów przedrozbiorowych.
Ziemia Radomska nr 177, 5 sierpnia 1933
Budowa baraków szkolnych
Jesteśmy świadkami dużego przyrostu dzieci w wieku szkolnym, co jest spowodowane trzema względami: przyrostem naturalnym ludności, likwidacją trzecich klas gimnazjum, w związku z wprowadzeniem nowej ustawy o ustroju szkolnictwa i likwidacją szkoły ćwiczeń w seminarjum nauczycielskiem męskiem.
Sprawa przeto budowy odpowiednich pomieszczeń dla przyjęcia tej dodatkowej liczby dzieci stała się niezwykle aktualną.
Jeden z baraków stanie na Glinicach, drugi w Starym Ogrodzie.
Postawienie powyższych baraków umożliwi powiększenie ogólnego ilostanu sal szkolnych o szesnaście, które zdołają pomieścić nadwyżkę 800 dzieci ponad liczbę dotąd przewidzianą, około 11 tys. dzieci w wieku szkolnym.
Trzeba dodać, że pobudowanie baraku na Glinicach, dzielnicy największego skupienia robotniczego, a pozbawionej dotąd odpowiednich pomieszczeń, walnie przyczyni się do zlikwidowania trudności szkolnych w tej dzielnicy miasta.
Dotychczas Magistrat wynajmywał od właścicieli posesji prywatnych różne sale, które kosztowały około 40 tys. złotych rocznie.
Ziemia Radomska nr 177, 5 sierpnia 1933
Rozbudowa szpitala
św. Kazimierza
Z Funduszu Pracy uzyskano pożyczkę w wysokości 200 tys. złotych na rozbudowę szpitala św. Kazimierza i inne roboty inwestycyjne, jak instalacje gazowe i. t. p.
Rozbudowa szpitala św. Kazimierza przez dobudowanie jednego piętra pozwoli na powiększenie ilostanu łóżek o 60 miejsc.
Ponadto umożliwi to skomasowanie lecznictwa szpitalnego oraz rozszerzenie działu chirurgicznego.
Ziemia Radomska nr 177, 5 sierpnia 1933
O estetyczny wygląd miasta
Wobec napływających licznie do Magistratu projektów na rozmaite budki i sklepiki itp. stwierdzono, że budowanie takich kramików w centrum miasta jest niedopuszczalne ze względu na estetyczny wygląd miasta. Budki takie mogą być zatwierdzone tylko na peryferjach.
Centrum miasta – wzdłuż ważniejszych ulic – winno być zabudowane zwartą linją domów murowanych lub częściowo domami cofniętemi od istniejącej linji zabudowania.
Ziemia Radomska nr 177, 5 sierpnia 1933
Potrzeba ułożyć chodnik
do szkoły chemiczno-garbarskiej
Około 30 robotników przystąpiło wczoraj do uregulowania kanału przecinającego ulice Warszawską od Malczewskiego.
Wycięta darnina będzie z powrotem ułożona po wyrównaniu powierzchni boków kanału.
Przy okazji należałoby prosić Wydział Budowlany Magistratu, aby zainteresował się również mostkiem dla pieszych, łączącym obie wspomniane ulice. Mostek ten obliczony był na dwa lata, a istnieje już cztery i obecnie sam się prosi o wyekspedjowanie go na emeryturę.
Ciągle również jest aktualna sprawa ułożenia chodnika od tego mostku w górę ul. Warszawskiej. Wszak od szeregu lat setki ludzi oczekuje tego chodnika, a Wydział Budowlany – przechodzi nad tem do porządku dziennego. Ten chodnik przytem przydałby się dla udogodnienia komunikacji ze szkołą chemiczno-garbarską.
Ziemia Radomska nr 175, 3 sierpnia 1934