Tysiące ludzi w Orszaku Trzech Króli

Tysiące ludzi w Orszaku Trzech Króli
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Tysiące radomian wzięło udział w - organizowanym po raz trzeci w Radomiu - Orszaku Trzech Króli.


W poniedziałek 6 stycznia najpierw na rynku członkowie Radomskiego Bractwa Kurkowego odczytali fragment Ewangelii Św. Łukasza o edykcie Cezara Augusta. Rozdano też 5 tys. papierowych koron oraz śpiewniki z kolędami. Orszak ulicami Rwańską i Żeromskiego prowadzili Trzej Królowie, za nimi szli prezydent Andrzej Kosztowniak, przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik, wiceprezydenci Anna Kwiecień i Ryszard Fałek, poseł Zbigniew Kuźmiuk. I kilka tysiecy radomian, większość z koronami na głowach, śpiewając kolędy. Na scenach przed kościołem oo. Bernardynów, przy ul. Witolda, przed Kościołem Garnizonowym, na schodach Sądu Rejonowego Rodzinnego i przed RKŚTiG Łaźnia można było obejrzeć jasełkowe inscenizacje, przygotowane przez Teatr Scene Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Filipa Neri, VII LO im. K.K. Baczyńskiego, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w, Teatr Proscenium, Kabaret GMO z Publicznego Gimnazjum nr 2. Orszak zakończył się pokłonem królów i władz miasta przed Dzieciątkiem w bożonarodzeniowej szopce prze gmachem UM. Wszystkim za przybycie dziękował biskup radomski Henryk Tomasik.

Zobacz galerię zdjęć

- Wydarzenie to od początku cieszy się wielkim powodzeniem i gromadzi całe rodziny: dzieci, młodzież i dorosłych. Frekwencja w tym roku przerosła jednak najśmielsze oczekiwania. Wspaniała inicjatywa i piękna pogoda sprawiły, że tegoroczny orszak był wyjątkowym wydarzeniem. To naprawdę niesamowite przeżycie móc świętować w tak dużym gronie mieszkańców miasta - przyznał prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Po raz pierwszy mieszkańcy Radomia mieli okazję uczestniczyć Orszaku Trzech Króli w 2012 roku. Wydarzenie to cieszyło się wielkim powodzeniem i zgromadziło całe rodziny. Głównymi organizatorami tegorocznego orszaku byli Rycerze Kolumba, Urząd Miejski oraz Bractwo Kurkowe.

W uroczystość Objawienia Pańskiego orszaki przeszły w tym roku ulicami 186 polskich miast i 10 na świecie (na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii, w Rwandzie i USA).

"- Orszaki są po to, aby sobie przypomnieć, ze kolęd się nie słucha, kolędy się śpiewa" - mówił w Telewizji Republika prezes Fundacji Orszaku Trzech Króli Maciej Marchewicz.

Obok mapa udostępniona przez tygodnik "Do Rzeczy". Widać na niej, że w orszaki nie były organizowane w zachodniej części kraju.

RED, Fot. M.S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy