Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Transowe oberki, skrzypce i barabany

Transowe oberki, skrzypce i barabany

Czego się mogą spodziewać goście, którzy przyjdą?

Przede wszystkim bardzo dobrej muzyki, ponieważ zagra kapela Jana Kmity w składzie Jan Kmita - skrzypce, Czesław Pańczak - harmonia, Józef Pańczak - baraban. Oni w tym roku zdobyli pierwszą nagrodę w kategorii kapel na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Będzie także grać kapela Józefa Kędzierskiego, który jest barabanistą, a z nim grają młodzi muzycy, w tym Mateusz Niwiński – skrzypce i Jakub Zimończyk – harmonia, basy. Ta kapela też zdobyła pierwszą nagrodę na tym samym festiwalu w kategorii: folklor kontynuacja. Mamy więc świetnych muzyków i można usłyszeć muzykę radomską, tradycyjną, ludową w najlepszym wydaniu.

Ale muzyka to nie wszystko.

Tak, oczywiście będą też tańce. Ale jeszcze przed potańcówką, od godz. 15, będą warsztaty. Będzie je prowadzić świetna para taneczna - Maria i Wacław Siwcowie z Gałek koło Rusinowa, a ja będę je moderował. Pani Maria jest też znaną śpiewaczką, więc w trakcie potańcówki będzie nam śpiewała do tańca mazurkowe przyśpiewki, a wraz z nią także jej uczennice: Mariza Nawrocka i Agnieszka Niwińska. W sobotę będziemy mieć pełny obraz. Muzyka, taniec i śpiew.

Goście, którzy chcą tańczyć, są proszeni, żeby przyjść w butach na płaskiej podeszwie. Dlaczego?

Ma to znaczenie, ponieważ nasze tańce tańczy się płasko. Chodzi o buty, które umożliwiają płaskie poruszanie stopami po powierzchni, prawie szuranie. Np. guma będzie przeszkadzała. Jeśli kobiety chcą mieć obcas, to raczej niski. Szczególnie istotne może to być na warsztatach.

Kto może wziąć udział w warsztatach tanecznych? Czy trzeba mieć jakieś specjalne predyspozycje?

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Przyjść może każdy. Byle tylko mógł samodzielnie chodzić (śmiech). Ale są zapisy. Przez mejl albo telefonicznie. Zapisy przyjmujemy do piątku. 

Jaka jest główna idea? Jaki jest cel tego wydarzenia?

W środowisku osób, które interesują się tradycyjną muzyką, tańcem i śpiewem, radomskie klimaty należą do najpopularniejszych. Radomszczyzna jest jednym z dominujących muzycznie regionów w Polsce. Obszar położony na zachód od Radomia, w okolicach Przysuchy, do dziś zachował unikalne w skali kraju tradycje muzyczne i taneczne, a także śpiewacze, których głównym wyróżnikiem są piękne, improwizowane mazurki i transowe oberki, do których się wyjątkowo tańczy, a także śpiewa, tupie i gwiżdże. W regionie tym wciąż żyją jeszcze znakomici skrzypkowie, harmoniści, bębniści, śpiewaczki i tancerze. To wyjątkowa muzyka, wyjątkowe tańce i wyjątkowy śpiew. I chcemy też to rozpowszechniać w Radomiu, ponieważ tu się bardzo mało dzieje w związku z tym. Po prostu uważamy, że w stolicy Radomszczyzny ta muzyka powinna być słyszana i by ludzie mogli do niej tańczyć.

To będą już trzecie Zawirowania. Ale wydarzenie nie odbywa się systematycznie.

Dopiero się rozkręcamy, więc częstotliwość wynika z możliwości organizacyjnych. Teraz będzie trzecia impreza taneczna i tym razem przyjął nas Marek Mieńkowski, właściciel restauracji Parkowa. Wspierały nasze dotychczasowe działania też osoby prywatne, które pokrywały jakąś część kosztów danego wydarzenia. Oczywiście dążymy do tego, aby nasze wydarzenia były częstsze i regularniejsze.

Skąd pomysł? Kto jest inicjatorem tych wydarzeń?

Inicjatorem jestem ja wraz z grupą osób, która się zajmuje tym muzycznym, tanecznym i śpiewaczym obszarem tradycji. Na początku zadawałem pytania, aby dowiedzieć się, jak może wyglądać zorganizowanie takiego wydarzenia tanecznego. Potem spotkania i rozmowy, relacje, wyjazdy na wieś. Okazało się, że są też inni, którym leży na sercu działanie w Radomiu: Mateusz Niwiński, Mariza Nawrocka, Piotr Baczewski, Łukasz Zaborowski. Także wiejscy muzykanci, śpiewaczki i tancerze chcieli, aby w Radomiu coś się działo. Trwało to około dwóch lat. A zeszłej jesieni, mimo pewnych utrudnień, ruszyliśmy.

Tak powstała Radomska Inicjatywa Oberkowa...

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Tak, połączyła nas wspólna chęć działania i założyliśmy Radomską Inicjatywę Oberkową, którą stanowi grono paru osób z Radomia i kilku spoza. To ludzie młodzi, którzy od lat są uczniami tych wiejskich muzyków, tancerzy i śpiewaczek. Są także nowi fascynaci, przekonani o słuszności tego przedsięwzięcia. Wspierają nas też osoby, które rozkręcały ten swoisty ruch powrotu do polskich tradycji muzycznych, tanecznych i śpiewaczych: Andrzej i Małgorzata Bieńkowscy, Piotr Zgorzelski, Janusz Prusinowski, Maciej Żurek i inni.

***

TRZECIE ZAWIROWANIA RADOMSKIE ODBĘDĄ SIĘ W SOBOTĘ, 4 LIPCA O GODZ. 19 W RESTAURACJI PARKOWA

ZAPISY NA WARSZTATY TANECZNE SĄ PRZYJMOWANE POPRZEZ E-MAIL  oberekradomski@gmail.com LUB TELEFONICZNIE  602 827 342. PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy