Tłumy na Radomskim Pikniku Naukowym

Tłumy na Radomskim Pikniku Naukowym
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Radomski Piknik Naukowy to impreza, w której główną rolę odgrywają doświadczenia z dziedziny astronomii, chemii, informatyki, biologii, nauk o Ziemi i zdrowiu, motoryzacji. Oprócz pokazów i interaktywnych zajęć były organizowane liczne konkursy z nagrodami dla najmłodszych. A wszystko po oto, aby w lekki i przyjemny sposób wyjaśnić najtrudniejsze zagadnienia współczesnej nauki.

- Tylko tego jednego dnia w roku swoje siły połączyły prestiżowe firmy, uczelnie, szkoły i liczne instytucje, by wspólnie pokazać i odkryć zaskakujący i niezwykły świat nauki, techniki i niewidocznych na co dzień faktów - powiedziała Ryszarda Kitowska z zespołu prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu. 

W budynku magistratu chętni mogli wejść do planetarium i zobaczyć, jak wygląda przelot meteorytu oraz poznać historię odkryć astronomicznych. W tym samym miejscu odbywały się również tzw. nauki o zdrowiu. Chętni mogli przekonać się, w jaki sposób leczyć wady postawy, a także dowiedzieć się, jak uniknąć zarażenia pasożytami przewodu pokarmowego. Numizmatycy mogli natomiast wziąć udział w giełdzie monet i medali. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach z papieroplastyki.

Zobacz galerię zdjęć

Na placu od strony ulicy Żeromskiego swoje stanowiska prezentowali uczniowie radomskich szkół. Nie zabrakło licznych pokazów fizycznych oraz chemicznych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia przygotowane przez Laboratorium Badawczo Rozwojowe "Proton", które wyjaśniło na czym polega zjawisko sublimacji, czyli przejścia danej substancji ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Fani motoryzacji mogli natomiast, dzięki uczniom Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu, przekonać się w jaki sposób pracuje silnik w samochodach.

Ciekawe ekspozycje można było obejrzeć w Mobilnym Muzeum Innowacji. Znalazły się tam wynalazki, które kiedyś zrewolucjonizowały świat, a teraz są czymś naturalnym i powszechnym, służąc nam za przedmioty codziennego użytku. Zainteresowani mogli dowiedzieć się, w jaki sposób działa pralka, telefon komórkowy i radio.

Warto było również odwiedzić stoisko Radomskiego Klastra Metalowego, gdzie fachowcy pokazywali precyzyjne metody obróbki metali. Oczywiście nie zabrakło pokazów w ramach laboratorium kryminalistycznego, przygotowanych przez policjantów z KWP zs. w Radomiu. Z kolei strażacy zapoznawali najmłodszych ze sprzętem, który używają podczas codziennej pracy. 

Ogromną popularnością cieszyły się także wycieczki do Portu Lotniczego Radom.

- Naszą siedzibę odwiedziły tłumy mieszkańców. Każdy mógł zobaczyć, jak wygląda hala główna terminalu, a także sprawdzić na czym polega pełna kontrola bezpieczeństwa pasażerów. Oprócz tego przygotowaliśmy pokazy pojazdów ratowniczo-gaśniczych Lotniskowej Straży Pożarnej na placu manewrowym - poinformował Kajetan Orzeł, rzecznik Portu Lotniczego Radom. 

Dodajmy, że Radomski Piknik Naukowy zorganizowano po raz piąty.

MS/foto. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy