Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Szpital na wojnie

Szpital na wojnie
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Przypomnijmy: w ubiegłą środę minister zdrowia Adam Niedzielski zawiesił dyrektora RSS-u, zarzucając mu niewykonywanie poleceń wojewody i brak współpracy z Totalizatorem Sportowym przy organizowaniu szpitala tymczasowego. Radni KO uznali, że jest to decyzja polityczna, nie merytoryczna. Poprosili o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia rady, podczas którego można byłoby omówić sytuację miejskiej lecznicy i przyjąć uchwałę w sprawie zaskarżenia decyzji ministra do WSA.

Szpital został ukompletowany!

Zaraz na początku poniedziałkowej sesji Łukasz Podlewski, przewodniczący klubu radnych PiS zaapelował do KO o „merytoryczną dyskusję” i rezygnację z głosowania nad skargą do WSA. W zamian można byłoby powołać spośród radnych zespół, który „będzie się regularnie spotykał z kierownictwem radomskich szpitali” i monitorował sytuację. „Jako radni musimy odłożyć na bok spory polityczne. Życie i zdrowie mieszkańców Radomia nie ma barw politycznych” - odczytał przygotowany przez radnych PiS apel (pisownia oryginalna). - „Zaledwie kilka dni temu Państwo - zarówno radni, prezydent jak i posłowie Platformy Obywatelskiej po podjęciu decyzji przez Ministra Zdrowia twierdzili, że szpital nie będzie gotowy. Dziś (15 marca 2021 roku) szpital został ukompletowany! Składa się na niego 80 gotowych łóżek, za kilka tygodni będą gotowe kolejne tzw. respiratorowe. Możemy gdybać, czy taka sytuacja miała by miejsce gdyby Minister Zdrowia decyzji o zawieszeniu Dyrektora nie podjął. Jednak taka decyzja została podjęta i szpital jest gotowy. To dziś, powinno nas jako radnych zajmować, nie spory polityczne. Nie możemy jako radni dołączać bezrefleksyjnie do osób, które na życzenie Radosława Witkowskiego chcą toczyć kolejne spory sądowe. Odłóżmy politykę na bok”.

https://www.cozadzien.pl/radom/radni-pis-odlozmy-polityke-na-bok/71398

- Politykę to zrobił pan minister Niedzielski, zawieszając dyrektora Pacynę – ripostowała Marta Michalska-Wilk, przewodnicząca klubu radnych KO. Która „aż się wzruszyła” słuchając słów Podlewskiego: - Zapomnieliście dopisać do tego stanowiska jedno zdanie - „dotychczas chwaliliśmy dyrektora Marka Pacynę, ale teraz musimy robić tak, jak nam partia każe”.

Michalska-Wilk zauważyła, że skarga na decyzję ministra zdrowia do WSA tej decyzji nie zmienia. - Chodzi tylko o to, żeby to niezawisły sąd zdecydował, czy decyzja ministra była słuszna – mówiła.

Prezydent Radosław Witkowski zauważył, że władze miasta nie usłyszały „nawet pół zdania negatywnych ocen” dotyczących pracy dyrektora Pacyny, dlaczego więc został odwołany?

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jeśli się uda...

Choć w porządku obrad zapisano, że radni chcą wysłuchać informacji dotyczącej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, a nie tylko lecznicy tymczasowej, to właśnie na niej skupili się kolejni dyskutanci.

Andrzej Cieślik, pełnomocnik ministra zdrowia ds. RSS, poinformował radnych, że Adam Niedzielski postawił przed nim trzy zadania: uruchomienie w trybie pilnym szpitala tymczasowego, nawiązanie współpracy z Mazowieckim Szpitalem Specjalistycznym i usprawnienie pracy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy ul. Tochtermana. - Już 12 marca nastąpił odbiór prac w budynku Centrum Rehabilitacji. Jednocześnie złożyłem wniosek do wojewody o wpisanie szpitala do rejestru podmiotów działalności leczniczej. Spodziewamy się tego wpisu 18 marca. Pierwsi pacjenci, jeśli się uda, powinni być przyjęci 20 marca - mówił. - Z pielęgniarkami i personelem pomocniczym jesteśmy już po rozmowach i lada dzień będziemy podpisywać umowy. Rozmawiamy też z lekarzami i że część z nich jest gotowa pracować od 20 marca, więc tu też będziemy podpisywać umowy.

Szpital tymczasowy to 80 łóżek dla lżej chorych na COVID-19 w Centrum Rehabilitacji przy ul. Narutowicza i 20 w dawnym zakładzie rehabilitacji w budynku głównym RSS. Te ostatnie mają być miejscami respiratorowymi, ale remont pomieszczeń jeszcze trwa. Powinien się zakończyć do 20 kwietnia.

https://www.cozadzien.pl/radom/pis-decyzja-ministra-byla-sluszna-i-zasadna/71394

Traktowanie nierównoważne

- Uważam, że tu były dwa podmioty, które miały odpowiadać za ten projekt; Totalizator Sportowy i RSS. A mam wrażenie, że byliśmy traktowani nierównoważnie – stwierdził Dominik Nowacki, dyrektor w spółce Totalizator Sportowy.

Odpowiadający za powstanie szpitala tymczasowego uznał za koniecznie opowiedzieć radnym, skąd w ogóle wziął się pomysł ulokowania go w budowanym przez miasto Centrum Rehabilitacji. -  30 października po południu została nam przekazana decyzja o ulokowania szpitala tymczasowego w Radomiu, a już 2 listopada byłem z moimi współpracownikami w Radomiu w poszukiwaniu właściwej lokalizacji dla lecznicy. Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości sugerowała kilka lokalizacji w halach magazynowych w obrębie specjalnej strefy ekonomicznej; mieliśmy też wskazany obiekt hali MOSiR-u. Te wszystkie lokalizacje miały jednak bardzo wiele wad. Wtedy też – 2 listopada wychodząc z hali MOSiR-u trafiliśmy na kończącą się inwestycję Centrum Rehabilitacji. Wydawało się to idealnym rozwiązaniem, ponieważ była tam już instalacja tlenowa. Tego też dnia pojawiłem się w dyrekcji szpitala miejskiego, ale – nie chciałbym wchodzić w personalia – nie znalazłem zrozumienia dla tej idei – mówił Nowacki. - Przepracowaliśmy z zespołem 24 godziny i mieliśmy już wstępne projekty rozwiązań kontenerowych, na jedną z tych hal... I taka refleksja się wśród nas pojawiła, żeby przedyskutować z władzami miasta tę lokalizację... I wtedy pan prezydent Zawodnik zapytał, czy istnieje możliwość powrotu do koncepcji szpitala tymczasowego w Centrum Rehabilitacji...

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Właściwy tryb działania?

- Jeśli Totalizator Sportowy otrzymał takie polecenie od premiera i w pierwszej kolejności, zamiast zgłosić się do władz miasta czy władz Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, szukał lokalizacji dla szpitala tymczasowego w halach przemysłowych na Wólce Klwateckiej, potem testował jakieś rozwiązania pod tytułem hala MOSiR-u czy hala sportowa przy ul. Kościuszki, to siłą rzeczy nasuwa się pytanie, czy państwo z Totalizatora Sportowego wybrali właściwy tryb działania – odpowiadał prezydent Radosław Witkowski. - Ale cieszę, że gdy ta informacja dotarła do mnie, to już 5 listopada przeciąłem te wszystkie spekulacje i poinformowałem pana Konstantego Radziwiłła wojewodę mazowieckiego, że miasto Radom rekomenduje Centrum Rehabilitacji na szpital tymczasowy.

Dominik Nowacki twierdził, że nieprawdą jest to, co mówił dyrektor Pacyna, jakoby za listę wyposażenia do lecznicy tymczasowej odpowiadała „jakaś pani architekt z Totalizatora”. Sprzęt medyczny wskazywała dyrekcja szpitala (dyrektor Pacyna mówił o kanapach, stołach i czajnikach elektrycznych). - Były tam sprzęty znacznie przeszacowane, zupełnie zbędne w placówce tego typu. Bo szpital tymczasowy to jakby szpital na wojnie – tłumaczył przedstawiciel Totalizatora Sportowego. I podzielił się z radnymi refleksją: - Szło to wszystko zrobić wcześniej, patrząc na determinację zarządu Totalizatora Sportowego, żeby ten szpital oddać jak najszybciej. Ta część OIOM-owa będzie w kwietniu dopiero... Ale i tak to będzie mercedes, jeśli chodzi o oddziały szpitalne.

Prezydent Witkowski podkreślał, że to dyrektor Pacyna, a nie pełnomocnik ministra zdrowia przygotował wszystko do odbioru 12 marca i to dzięki pracy dyrektora Pacyny pełnomocnik mógł tego dnia napisać wniosek do wojewody o wpisanie szpitala tymczasowego do rejestru. Dlaczego więc zawieszono Pacynę? - Pan z Totalizatora powiedział, że jego koledzy z TS oczekiwali sukcesu. I ten sukces był możliwy, jeśli się odwoła dyrektora RSS – stwierdził.

W głosowaniu 10 radnych KO opowiedziało się za zaskarżeniem decyzji ministra zdrowia do WSA, a 14 z PiS było przeciw.

Iwona Kaczmarska fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.

Ze względu na sytuację na Ukrainie i emocje, jakie pojawiają się przy tej okazji, zdecydowaliśmy w najbliższym czasie wyciszyć komentarze na naszej stronie. Zachęcamy do dyskusji w mediach społecznościowych. Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Ostatnio komentowane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy