Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Sytuacja w MSS. Stanowisko wojewody

Sytuacja w MSS. Stanowisko wojewody

Wojewoda mazowiecki postanowił odnieść się do zarzutów, jakie przedstawił wczoraj zarząd MSS-u. W jego ocenie jest to próba odwrócenia uwagi od problemu, jakim jest ujawnienie w ostatnich tygodniach nieprawidłowości w organizacji pracy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. "Za organizację pracy szpitala odpowiada zarząd szpitala i poszukiwanie winnych zamiast próby podjęcia działań naprawczych to wprowadzanie mieszkańców w błąd" - czytamy w stanowisku wojewody.

https://www.cozadzien.pl/radom/mss-potrzebujemy-odciazenia-nie-dajemy-rady-wideo/70474

- Cała służba zdrowia podejmuje ogromny wysiłek organizacyjny w czasie pandemii. Podział organizacyjny dwóch radomskich szpitali jest optymalny. Zmiana tej formuły może jedynie pogorszyć sytuację. Radom jest dużym miastem i musi mieć odpowiednią bazę dla pacjentów z COVID-19, którzy trafiają pod opiekę szpitalną w zagrożeniu życia - mówi Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki. - Staramy się natomiast uwalniać więcej łóżek dla pacjentów z innymi schorzeniami - tam gdzie to możliwe, również w regionie radomskim.

"W ostatnim czasie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym MSS w Radomiu zostały odnotowane niepokojące incydenty. Mazowiecki Urząd Wojewódzki podjął w związku z tym szereg działań wyjaśniających, również kontrolnych" - pisze wojewoda.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

https://www.cozadzien.pl/radom/mss-dzialamy-na-granicy-kryminalu-wideo/70481

W grudniu 2020 r. wojewoda zlecił przeprowadzenie kontroli w placówce. Przedmiotem kontroli była ocena warunków wykonywania działalności leczniczej, jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności w zakresie realizacji zadań przez Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). - Miała miejsce wizytacja placówki, a następnie analizowano m.in. dokumenty przedstawione przez Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu oraz oceniano pracę SOR. Po przeprowadzeniu kontroli został sporządzony protokół - mówi wojewoda. - Placówka ma siedem dni na zgłoszenie, umotywowanych zastrzeżeń. Następnie zostanie sporządzone wystąpienie pokontrolne. Wnioski z kontroli wskazują że organizacja pracy SOR wymaga poprawy. Szczegółowa informacja zostanie przedstawiona w wystąpieniu pokontrolnym, które będzie sporządzony w najbliższych dniach.

"Ponadto wobec doniesień, dotyczących lekarza dyżurnego, który pod wpływem alkoholu pełnił dyżur w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, wojewoda mając na uwadze powagę zaistniałej sytuacji oraz możliwość narażenia na utratę zdrowia i życia pacjentów SOR, zwrócił do dyrektora mazowieckiego oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie kontroli w ww. placówce medycznej. Urząd skierował też pismo do prezesa zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z prośbą o zajęcie stanowiska oraz o przekazanie informacji dotyczących udzielania świadczeń medycznych do momentu zatrzymania dyżurującego lekarza przez policję. W związku z niepokojącymi sygnałami, że lekarz wykonywał świadczenia na kolejnych dyżurach – wojewoda będzie oczekiwał  w tej sprawie wyjaśnień od zarządu szpitala".

O sprawie Wojewoda powiadomił również okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Ponadto wojewoda zwraca uwagę, że  Szpitalny Oddział Ratunkowy w MSS w Radomiu nie jest jedynym w regionie, taki oddział funkcjonuje również w Kozienicach.

- Wyznaczenie RSS w Radomiu jako szpitala dedykowanego pacjentom z COVID-19 jest racjonalne z punktu widzenia organizacyjnego. W związku z sytuacją epidemiologiczną, obecnie nie jest planowane przekształcenie formuły działania RSS w Radomiu. Natomiast rozważana jest możliwość (w zależności od sytuacji epidemiologicznej) wyłączenia Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z obowiązku zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z COVID – 19. Należy podkreślić, że w ostatnich tygodniach znacząco zredukowano liczbę łóżek covidowych w szpitalach powiatowych na obszarze dawnego województwa radomskiego, co pozwoliło na przywrócenie możliwości leczenia pacjentów mających inne choroby niż COVID – 19 - mówi wojewoda. - Stan epidemii powoduje, że wszystkie podmioty medyczne muszą podejmować większy wysiłek organizacyjny. Z analizy urzędu wojewódzkiego wynika, że większość szpitali świetnie radzi sobie w tej sytuacji.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Według wojewody Radziwiłła MSS w Radomiu jest praktycznie jedynym szpitalem w skali województwa zgłaszającym tak poważne problemy organizacyjne. Jego zdaniem wiele wskazuje na to, że przyczyną tego jest w dużej mierze zła organizacja pracy. Według niego niezrozumiałe jest, że zamiast podejmować usprawnienia, zarządzający szpitalem poszukują winnych poza szpitalem.

"Należy też podkreślić, że niedopuszczalne są powtarzające się ostatnio informacje MSS o „wstrzymaniu przyjmowania pacjentów na SOR". Szpital nie może wstrzymać przyjęć na SOR, a problemy kadrowe nie zwalniają szpitala z obowiązku funkcjonowania tego oddziału, jako jednostki Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Sprawy organizacyjno-kadrowe nie należą również do tzw. niezależnych czynników wyższych, bowiem trwający blisko rok stan epidemii spowodował, że podmioty lecznicze wypracowały pewne standardy działań, odpowiedniego reagowania w różnych sytuacjach kryzysowych" - komentuje wojewoda. "Co do braków kadrowych - wojewoda zwraca uwagę, że wielokrotnie przychylał się do próśb mazowieckich szpitali ws. delegowania personelu w związku z nagłymi problemami kadrowymi związanymi ze stanem epidemii, jednak takie doraźne działanie nie może zastąpić systemowej polityki kadrowej, którą każdy szpital powinien realizować. Z doświadczeń urzędu wynika, że można znaleźć personel chętny do pracy w szpitalu. Przykładowo, Wojewoda w ramach rekrutacji do szpitali tymczasowych przyjął łącznie 533 zgłoszenia od m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, salowych".

 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy