Pierwszy występ stałego teatru w Radomiu
A więc stało się!... Wczoraj przy szczelnie zapełnionej widowni została odegrana pierwsza sztuka na scenie stałego teatru wojewódzkiego z siedzibą w Radomiu (w Resursie Obywatelskiej – przyp. red.). Śmiały eksperyment udał się... Świetny zespół, jakim poszczycić się może niewiele scen polskich wstępnym bojem zawojował serca radomskiej publiczności...
Szczegółowe sprawozdanie z inauguracyjnego przedstawienia „Pana Damazy”, poprzedzonego mowami damy w najbliższym numerze, podkreślając raz jeszcze, że kontakt publiczności radomskiej z własnym teatrem został nawiązany.
Ziemia Radomska nr 60, 13 marca 1932
Brak pieczęci inspektora szkolnego powodem śmierci nauczyciela
Lekarz powiatowy w Radomiu na ławie oskarżonych
Dnia 29 września ub. r. rozniosła się wieść po Radomiu o zagadkowej śmierci nauczyciela ś. p. Derlaty, który przybył do Radomia na kurs nauczycielski.
Okazało się, że tego samego dnia miał miejsce fakt następujący: ś. p. Derlata zgłosił się do lekarza powiatowego p. dr. Dutkowskiego z prośba o zbadanie.
Derlata wyglądał już wtedy jak chodzący trup.
Dr. Dutkowski jednak nie zbadał go... gdyż na karcie porady wydanej przez Inspektorat szkolny brakowało pieczęci... Ten wzgląd zadecydował!... Derlata zmarł.
Ponieważ p. dr. Dutkowski z urzędu obowiązany jest do udzielania pomocy lekarskiej urzędnikom – przeto prokuratura powstawiła do w stan oskarżenia.
Rozprawa odbędzie się w dniu 16 b. m. przed sadem okręgowym.
Ziemia Radomska nr 60, 13 marca 1932
Są jeszcze porządni ludzie
Onegdaj mieszkanka wsi Cerekiew, gm. Zakrzew, pow. radomskiego p. Franciszka Zborowska podczas gdy przechodziła ulicą Wałową znalazła złotą obrączkę.
Nie wiele się namyślając poszła do II-go komisarjatu, gdzie obrączkę złożyła.
Tegoż dnia przez nieznaną z nazwiska osobę została znaleziona na ulicy Jacka Malczewskiego opona samochodowa, którą złożono w komisarjacie pp.
Ziemia Radomska nr 63, 17 marca 1932
Barbarzyństwo
Na przedm. Glinice za rogatką, około ogrodu Fryka, pod mostem, znaleziono w ub. sobotę zwłoki noworodka. Dziecko, jak się okazało było zamordowane. Policja aresztowała w tej sprawie kilka osób, które rekrutują się z podmiejskich mętów społecznych.
Ziemia Radomska nr 47, 27 lutego 1934
Uroczystości Mickiewiczowskie w Radomiu
Aby uczcić setną rocznicę wydania „Pana Tadeusza” młodzież Radomia zorganizowała szereg akademij w teatrze Rozmaitości. Z prawdziwą przyjemnością śledziliśmy bieg tych uroczystości, które wykazały wysoki poziom jak na szkolna młodzież, poziom artystyczny i wiele włożonej pracy.
Akademij było trzy.
Dnia 10 dla szkół średnich, dnia 11 dla powszechnych o godz. 12 i o 7 dla publiczności.
Pierwsza część akademji dała piękny numer deklamacji p. Jana Rozgórskiego i przemówienie p. Osuchowskiego. Następnie wystawiono inscenizację Księgi 12-ej Pana Tadeusza. Inscenizacja własnego pomysłu udała się lepiej niż dobrze. Role były opanowane, aktorzy się czuli w nich znakomicie. Na specjalne wyróżnienie zasługuje scena koncertu Jankiela oraz polonez pięknie i z wyczuciem odtańczony.
Życzymy naszej młodzieży w dalszej pracy kulturalnej takiego powodzenia, jak dotąd.
Sprawozdawca.
Ziemia Radomska nr 60, 14 marca 1934
Strzeżcie się! Kradną!
Do sklepu Dawida Fugmana przy placu Stare Miasto 9, dostali się za pomocą wyłamania desek w suficie nieznani złodzieje, którzy skradli większą ilość cukru i wyrobów tytoniowych, na sumę 200 zł.
Ziemia Radomska nr 60, 14 marca 1934
nika, fot. archiwum cozadzien.pl