Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Spod cmentarza znikną sprzedawcy?

Spod cmentarza znikną sprzedawcy?
Przy radomskim cmentarzu od strony ul. Dębowej ma powstać pawilon usługowo-pogrzebowy. Znajdą się w nim miejsca dla firm pogrzebowych, sprzedawców zniczy i kwiaciarek. Wszystko po to, by uporządkować chodnik przy ul. Limanowskiego. Pomysł wzbudza kontrowersje wśród sprzedawców. Nie  podoba się również wielu radomianom.

- Zamierzamy złożyć wniosek do Urzędu Miejskiego o pozwolenie na wybudowanie pawilonu. Obecnie trwają prace projektowe. Chcemy, by pawilon stanął przy parkingu od ul. Dębowej i łączył w sobie handel z całą oprawą pogrzebu. Miałyby się tam znaleźć dwie firmy pogrzebowe, dwie kamieniarskie, sprzedawcy zniczy i kwiatów. Chcielibyśmy zbudować tam również kaplicę i chłodnię na ok. 20 ciał. Ale to jest na razie na etapie koncepcji - mówi ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii  św. Wacława na Starym Mieście. Cmentarz przy ul. Limanowskiego jest pod opieką parafii.

Na wybudowaniu pawilonu zależy również Zakładowi Usług Komunalnych w Radomiu.
-
Stragany sprzedawców zniczy i kwiatów tarasują chodnik przy ul. Limanowskiego. Trudno tamtędy przejść. Kierowcom również ciężko zobaczyć pieszego w gąszczu sztucznych i prawdziwych kwiatów. To niebezpieczne. Nierzadko zdarza się, że przy tych straganach stoją dzieci i sprzedają znicze. Dlatego chcemy uporządkować ten teren dla dobra sprzedających, kupujących, kierowców i pieszych. Słyszeliśmy o planach powstania pawilonu od strony ul. Dębowej, obok parkingu należącego do cmentarza. Ta lokalizacja wydaje się być najlepszą - informuje Andrzej Kielski, dyrektor ZUK.

Podobny pawilon udało się zbudować na cmentarzu przy ul. Ofiar Firleja.
- Na radomskich cmentarzu komunalnym zbudowaliśmy pawilon dla kupców zniczy i kwiatów. Trwało to ok. trzech miesięcy, ale wcześniej musieliśmy się uporać z tzw. procesem inwestycyjnym, czyli zgromadzeniem wszelkich pozwoleń i dokumentów, a to zajęło nam ponad dwa lata. Niemniej jednak pawilon udało się wybudować i teren przycmentarny jest tu ucywilizowany - tłumaczy Andrzej Kielski.

- Chętnie wykupiłabym miejsce w takim pawilonie. Podniósłby się standard mojej pracy. Moje stoisko nie jest zadaszone. Mój zarobek jest zależny nie tylko od ruchu ludzi, ale również od pogody. W zadaszonym pawilonie byłoby mi o wiele lepiej. Sprzedaję znicze już 4 lata. Największy ruch jest w weekendy, w dni pogrzebów oraz w listopadzie - pomysł z ul. Dębową podoba się jednej ze sprzedawczyń zniczy, stojącej przy cmentarnej kaplicy.

Jednak wśród sprzedawców zniczy i kwiatów, stojących dziś przy ul. Limanowskiego, zdania są podzielone.-  Jestem przeciwna temu pomysłowi. Głównie chodzi mi o lokalizację nowego pawilonu. Być może na ul. Dębowej jest bezpieczniej i jest więcej miejsca, ale handel będzie trudniejszy. Tam nikt nie chodzi i nie kupuje, jest tam tylko jedno wejście na cmentarz. To za mało. Poza tym nie wiadomo, ile kosztowałoby miejsca w takim pawilonie. Teraz za miejsce na chodniku przy jezdni płacę miesięcznie 100 zł za rezerwację oraz dodatkowo dziennie 9 zł. To wcale niemała kwota - tłumaczy jedna z handlarek z ul. Limanowskiego.

- Nic nie wiem na temat powstania pawilonu od ul. Dębowej. Lepiej, żeby on nie powstał. Na pewno nie w tamtym miejscu. Ludzie przyzwyczaili się do kupowania zniczy, kwiatów czy wiązanek na ul. Limanowskiego. Tutaj jest jakiś ruch: przystanki autobusowe, mały parking. Jest większa szansa na sprzedaż niż tam, gdzie praktycznie nikogo nie ma - dodaje inny sprzedawca.

Na ewentualną likwidację stoisk przy ulicy Limanowskiego źle zapatrują się również radomianie, którzy przez lata po prostu przyzwyczaili się do stoisk na ul. Limanowskiego.
- Dotąd to było proste - pod bramą cmentarza kupowałam znicze i szłam na groby. Jeśli zlikwidują stoiska przy Limanowskiego, będę musiała okrążać cały cmentarz? To niedorzeczne. Mam już 70 lat i nie dla mnie takie wycieczki - mówi Stanisława Zarębska, radomianka.

A co Wy o sądzicie o przeniesieniu okołocmentarnego handlu z ul. Limanowskiego na Dębową? Czekamy na komentarze.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy