Autorem projektu był architekt Henryk Karłowicz-Szisler. który zajmował go do 1906 roku. Potem w budynku miały swoją siedzibę różne placówki oświatowe, m.in. Szkoła Handlowa Żeńska. W 1915 roku obiekt przejęło wojsko rosyjskie i urządziło w nim szpital polowy. Rok później przeniosło się tutaj z ul. Długiej 4 (obecnie ul. Traugutta 61) Seminarium Nauczycielskie ks. Józefa Rokosznego. W sierpniu 1917 roku kamienicę wraz z oficyną kupiła dla radomskiego koła Polska Macierz Szkolna.
PMS pierwsze koło w Radomiu, z inicjatywy Towarzystwa Oświaty Narodowej, utworzyła na początku 1906 roku. Mieściło się przy pl. Sobornym 2 (obecnie pl. Konstytucji 3 Maja). W niedługim czasie Polska Macierz Szkolna zorganizowała pięć szkół elementarnych. Uczono w nich m.in. Historii Polski, geografii, przyrody, gimnastyki, śpiewu i robót ręcznych. Tyle tylko, że rosyjskie władze rosyjskie nie honorowały świadectw z tych szkół. PMS uruchomiła ponadto Uniwersytet Ludowy Ziemi Radomskiej, organizowała także wykłady i odczyty, prowadziła kursy wieczorowe dla analfabetów, dokształcała nauczycieli z zakresu historii literatury i języka polskiego.
https://www.cozadzien.pl/radom/polska-macierz-szkolna-zdjecia/70890
W grudniu 1907 roku rosyjski zaborca zdelegalizował Polską Macierz Szkolną w całym kraju. Radomskie koło przeszło do konspiracji, przekazując – fikcyjnie - swoje placówki osobom prywatnym. PMS wznowiła działalność w 1916 roku; radomski oddział reaktywował się w styczniu 1917. Siedziba mieściła się przy ul. Słowackiego 17.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości PMS przekazała swoje podstawówki miastu. Radomscy działacze Macierzy zaangażowali się za to w prowadzenie oświaty pozaszkolnej, uruchamiając m.in. ochronke dla dzieci na Glinicach oraz Uniwersytet Ludowy i bibliotekę przy ul. Słowackiego 17. Uniwersytet prowadził różne kursy, odczyty i spotkania dla dorosłych.
Pieniądze na działalność radomskie koło PMS miało z wynajmowania pomieszczeń w kamienicy Słowackiego 17. Poza Seminarium Nauczycielskim mieściła się tu – od 1933 roku - Radomska Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych. W 1940 roku PMS została zlikwidowana przez niemieckie władze okupacyjne. Przejęły one jej majątek, w tym nieruchomość przy ul. Słowackiego 17.
Po zakończeniu II wojny światowej kamienica stała się siedzibą Związku Nauczycielstwa Polskiego. W 2002 roku miasto przeprowadziło gruntowny remont budynku i przekazało go Młodzieżowemu Domowi Kultury im. Heleny Stadnickiej.
nika fot. Szymon Wykrota