Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Skorzystaj z roweru miejskiego w Radomiu

Skorzystaj z roweru miejskiego w Radomiu
Radom dołączył do 16 miast w Polsce, które posiadają system rowerów miejskich. Dziś (20 sierpnia) wystartował pilotażowy program „Rower dla Radomia”, obsługiwany przez firmę Nextbike. Do dyspozycji radomian będą trzy stacje i 30 miejskich rowerów.

Testowy system „Rower dla Radomia” został zainaugurowany dzisiaj podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Radosława Witkowskiego, wiceprezydenta Konrada Frysztaka oraz Prezesa Nextbike Polska Tomasza Wojtkiewicza. Przez najbliższe cztery tygodnie, do 14 września, radomianie będą mieli do dyspozycji 3 stacje oraz 30 rowerów. Na początek wypożyczalnie będą umiejscowione w trzech punktach: Placu Jagiellońskim, ulicy Prażmowskiego – Traugutta i przy Porcie Lotniczym Radom na Sadkowie. Po zakończeniu Air Show ta ostatnia  zostanie przeniesiona do innej lokalizacji na terenie miasta. O tym, gdzie ma zostać przeniesiona zadecydują sami mieszkańcy.   – Poprzez profil facebookowy prezydenta Radosława Witkowskiego, poprzez mój profil i fanpage Rower dla Radomia, bardzo proszę aby mieszkańcy Radomia wypowiedzieli się, gdzie powinniśmy po Air Show przenieść trzecią stację. Przeliczymy dokładnie głosy i postaramy się przenieść trzecią stację roweru miejskiego najbliżej wskazanego miejsca – mówił wiceprezydent Konrad Frysztak.


Rower dla Radomia - pilotażowy system rowerów miejskich


Rower miejski to standard

Jak na razie Rower dla Radomia to program pilotażowy. Od dziś zostały także uruchomione konsultacje społeczne w tej sprawie. Mieszkańcy Radomia mogą ocenić, komentować całą inicjatywę, wypowiadać się o publicznych rowerach i ich użyteczności: gdzie chcieliby, żeby stacje były zlokalizowane, czy w ogóle są za ideą wprowadzenia roweru miejskiego i czego oczekują od tej inicjatywy. Od tej decyzji będzie bowiem zależała przyszłość całego projektu. - Rower publiczny to standard w Europie Zachodniej. Wiele miast w Polsce wykorzystuje również rower publiczny jako jeden z elementów infrastruktury. Dziś w Radomiu również decydujemy się na to, żeby rozpocząć projekt – mówił  Radosław Witkowski.

Prezydent poinformował także, że to pierwszy etap wprowadzenia rowerów miejskich w mieście.  –Ja podtrzymuje swoje zobowiązania. Uważam, że w roku 2016, kiedy dopracujemy system, który będzie odpowiadał oczekiwaniom mieszkańców Radomia, jesteśmy w stanie wprowadzić rower miejski – mówił.

W procedurze konkursowej roweru miejskiego wyłoniona została firma Nextbike Polska. Za ten okres testowy miasto zapłaci 32 tys. Jest to koszt funkcjonowania i pełnej obsługi łącznie z promocją. -Dzięki temu programowi mieszkańcy miasta po raz pierwszy wypróbują publiczne rowery. Mamy nadzieję, że szybko przekonają się, dlaczego ta forma zdrowej, ekologicznej i taniej komunikacji, cieszy się w Polsce tak dużą popularnością. Bardzo mocno wierze, że ten rower się przyjmie. Z założenia rower miejski ma być uzupełniłem komunikacji. To nie jest rzecz do sportu tylko do transportu – wyjaśniał Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polsk – W całym kraju z naszych systemów korzysta już ponad 630 tysięcy osób. Cieszymy się, że po raz pierwszy zawitamy do Radomia i liczymy na to, że uda się nam zachęcić jak największą liczbę osób do rejestracji i wypożyczania jednośladów. W ramach Air Show mamy zamiar zaprezentować system naprawdę wysokich lotów! – dodaje.

Jak korzystać z miejskiego roweru?

Aby skorzystać z miejskiego roweru trzeba  wejść na stronę internetową www.rowerdlaradomia.pl, wypełnić formularz rejestracyjny, zaakceptować regulamin i dokonać opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 zł. Po jej zaksięgowaniu na koncie można już wypożyczać rowery. Operator zwraca uwagę, że konto użytkownika systemu „Rower dla Radomia” jest aktywne (umożliwia wypożyczanie), tylko wtedy, gdy znajduje się na nim właśnie co najmniej 10 zł. Zgodnie z cennikiem wypożyczalni, pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia roweru jest zawsze darmowe. Czas od 16 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 zł. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 zł, do 3 godzin – 3 zł, a każda kolejna godzina – 4 zł.

W związku z inauguracją, operator wypożyczalni przygotował akcję informacyjną. Od dziś do niedzielnego wieczora przy radomskich stacjach można spotkać informatorów Nextbike Polska, którzy odpowiadają na pytania, dotyczące rowerów, jak również pomagają przy rejestracji czy wypożyczeniach i zwrotach jednośladów.  Informatorów można spotkać przy stacjach w godz. 8 – 18 (w czwartek i piątek - Pl. Jagielloński i ul. Prażmowskiego, w weekend również na Air Show).

Wielu mieszkańców Radomia korzystało już w innych miastach z rowerów publicznych Nextbike – takich osób jest ponad 2 tysiące! Dzięki kompatybilności systemów operatora, mogą teraz bez dodatkowej rejestracji korzystać z „Roweru dla Radomia”. Podobnie będzie z osobami, które „zapiszą się” teraz do radomskiego systemu - po jednorazowej rejestracji w będą mogły bez zbędnych formalności sięgać po rowery z wypożyczalni w innych miastach w Polsce i na świecie.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy