Radio Rekord Radom 28 lat z Wami Radio Rekord Radom 28 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Sesja Rady Miejskiej - zapis relacji

Sesja Rady Miejskiej - zapis relacji


8.55 - radni zajmują miejsca na sali obrad

9.03 - przewodniczący Dariusz Wójcik otwiera sesję 

9.14 - radni minutą ciszy uczcili pamięć żołnierzy AK, którzy zostali zamordowani w 1950 roku

9.17 - głos zabiera radny Piotr Szprendałowicz. - 10 czerwca Rada Miejska przyjęła uchwałę po kontroli w Miejskim Zarządzie Lokalami. Minęło dwa i pół miesiąca od tego zdarzenia, a prezydent nic nie zrobił, aby zmienić funkcjonowanie MZL.

- Dwa i pół miesiąca to nie jest wystarczający czas, aby wprowadzić wszystkie zmiany. Zapewniam, że cała uchwała zostanie wdrożona tak, aby miało to wpływ na działanie MZL - mówi wiceprezydent Igor Marszałkiewicz

- Zastanawia mnie, dlaczego MZL wcześniej nie naliczył dopłat za wodę i centralne ogrzewanie mieszkańcom bloku przy ulicy Mieszka I 15. Przez te opóźnienia sprawa przedawni się i MZL nigdy nie odzyska tych pieniędzy. Dla mnie takie działania to nieodpowiedzialność i beztroska - dodaje radny Kazimierz Woźniak.

9.22 - rajcy przyjęli informacje na temat bezrobocia z Powiatowego Urzędu Pracy. Niestety, w tym punkcie nie zabrał głosu dyrektor radomskiego pośredniaka. Wygląda na to, że radnym wystarczyły dane przesłane przed sesją.

Radni zajmą się teraz  podwyższeniem kapitału zakładowego spółki Rewitalizacja o milion złotych.

- Spółka wkrótce będzie realizowała inwestycję przy ulicy Rwańskiej i Wałowej. Koszt całego projektu to 5 mln zł. Rewitalizacja złożyła wniosek o pożyczkę z zewnątrz na kwotę ponad 3 mln 700 tys. zł. Milion złotych z budżetu miasta zostanie również przeznaczony na tę inwestycję - wyjaśnia Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta.  

W związku z tym, że na sali obrad nie ma prezesa spółki Rewitalizacja, a radni mają do niego wiele pytań, przewodniczący Dariusz Wójcik ogłosił 15 minut przerwy. 

9.54 - koniec przerwy

- Z projektu tej uchwały wynika, że milion złotych Rewitalizacji da spółka Wodociągi. Okazuje się, że lepsza jednostka oddaje środki tej słabszej. Nie wiem, czy tak do końca powinno być - mówi radny Jerzy Zawodnik.

- Jakie są plany spółki na najbliższe lata? Jaka jest jej kondycja finansowa? Może warto zastanowić się nad tym, aby rewitalizacją miasta zajęła się jakaś inna jednostka? - pyta radny Piotr Szprendałowicz.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

- Nie podlega dyskusji, że w Radomiu musi funkcjonować jednostka, która będzie modernizowała Miasto Kazimierzowskie. Jednak musimy zastanowić, czy dotychczasowe działania spółki Rewitalizacja były prawidłowe. Jakie mamy gwarancje, że nowy obiekt przy ulicy Rwańskiej i Wałowej będzie sam na siebie zarabiał? Co dalej z kamienicą przy ulicy Rynek 7? - pyta radny Waldemar Kordziński.  

- Funkcjonowanie spółki Rewitalizacja opiera się głównie na obiektach, które są mocno zniszczone. Ich remont musi być poprzedzony często badaniami archeologicznymi, a to wiąże się z konkretnymi kosztami. Materiały wykorzystywane przy modernizacji kamienic muszą być zgodne z wytycznymi konserwatora zabytków. To wszystko sprawia, że zawsze ta spółka będzie w trudnej sytuacji ekonomicznej i będzie potrzebowała dodatkowego wsparcia. Jednak musi ona dalej funkcjonować, bo chodzi o to, aby odnowić historyczne obiekty Radomia. Pamiętajmy, aby że Rewitalizacja ma koncie wiele sukcesów. Kilka projektów już funkcjonuje i spełnia swoje zadania - tłumaczy prezydent Andrzej Kosztowniak.

- W pierwszym półroczu osiągnęliśmy zysk na poizomie 70 tys. zł. Można dyskutować, czy to dużo czy mało. Nasza praca nie jest łatwa. Też chciałbym, aby spółka realizowała więcej projektów, ale to wszystko kosztuje. Pożyczka, o którą zabiegamy na budowę obiektów przy Rwańskiej i Wałowej będzie pochodziła z programu Jessica, czyli z Unii Europejskiej. Według mnie, jest to najkorzystniejsza forma pożyczki na rynku. Koszt całego projektu to około 6 mln zł, choć liczymy na to, że po rozstrzygnięciu przetargu ta suma będzie niższa. Co do wynajmu lokali, które powstaną w nowych kamienicach, to są chętni, ale jeszcze nie na całość. Co do kamienicy przy ulicy Rynek 7, to w 2008 roku spółka ją sprzedała, jednak firma, która kupiła obiekt nie wywiązała się z umowy i teraz trwają postępowania komornicze i odzyskiwanie środków, które nam się po prostu należą - wyjaśnia Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja.

Czas na głosowanie: za było 23 radnych, 2 wstrzymało się od głosu. Spółka zostanie dokapitalizowana przez miasto.

10.30 - czas na zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miasta Radomia

10.35 - radni przyjęli zmiany w uchwale w sprawie zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu miasta z I półrocze roku budżetowego

10.37 - zaakceptowano zmiany w statucie Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu

Obrady mocno przyspieszyły, głosowanie za głosowaniem, radni są dzisiaj wyjątkowo zgodni. Może to wynik wakacyjnej atmosfery....

10.47 - rajcy debatują teraz nad zmianami w statucie Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy

11.00 - czas na wyrażenie zgody na wzniesienie i lokalizację pomnika poświęconego Żołnierzom Armii Krajowej.

- Ten pomnik miałby powstać przed Urzędem Miejskim od strony ulicy Żeromskiego - tłumaczy radny Jakub Kowalski.

- Od dawna mówiło się, że ten pomnik mógłby powstać w sąsiedztwie Galerii Słonecznej. Teraz okazuje się, że ma powstać przed magistratem. Tam często rozkładana jest scena i odbywają się koncerty. Czy ta lokalizacja jest na pewno dobra? - pyta radny Jerzy Zawodnik.

- Ten pomnik należy się żołnierzom Armii Krajowej. Światowy Związek Żołnierzy AK zaakceptował lokalizację monumentu - dodaje radny Marek Szary.

- Jaki będzie wkład finansowy miasta w budowę pomnika? - pyta radny Piotr Szprendałowicz.

- Monument ma powstać na skwerze przy ulicy Niedziałkowskiego, a nie na Żeromskiego. Dzisiaj wyrażą państwo lub nie zgodę na wybudowanie pomnika, natomiast na kolejnej sesji, w razie pozytywnego rozpatrzenia projektu uchwały, zostaną przygotowane zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu - tłumaczy wiceprezydent Igor Marszałkiewicz.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

11.10 - radni wyrazili zgodę na wzniesienie pomnika żołnierzy AK w Radomiu

11.25 - czas na podjęcie decyzji, czy miasto pokryje straty Szpitala Miejskiego przy ulicy Tochtermana. Chodzi o sumę 1,6 mln zł.

- Trzeba się zastanowić, czy nadal ta placówka powinna być utrzymywana przez miasto. Jeśli tak, to wreszcie niech osoby zarządzające tym szpitalem opracują plan wyjścia z kłopotów finansowych - mówi radny Waldemar Kordziński.

- Żyjemy w chorym systemie służby zdrowia. Państwo nakazuje samorządom finansowanie szpitali. Gmin na to nie stać - informuje przewodniczący Dariusz Wójcik.

- Sytuacja w radomskim szpitalu jest zła, a na Józefowie jest jeszcze gorsza. Ale to nie wina dyrektorów tych placówek, ale systemu. NFZ nie funkcjonuje dobrze. Padł zarzut, że w szpitalu jest zatrudnionych 1500 osób i na siłę powiększamy kadrę. Kontrola wojewody wykazała, że nasz personel jest zbyt mały. Od lat nie zmieniają się stawki za usługi medyczne, ale wzrasta ilość obowiązków - twierdzi wiceprezydent Anna Kwiecień.

11.56 - radni podjęli decyzję o pokryciu strat miejskiego szpitala.

12.00 - czas na podjęcie decyzji, czy firmie Rohrbogen zostanie udostępniony teren ( 8 tys. metrów kw.) pod dzierżawę, na którym ma powstać nowa hala produkcyjna. Konkretnie chodzi o działkę przy ulicy Ziei i Mroza. Rohrbogen działa w Radomiu od 2006 roku. Zajmuje się produkcją  wyrobów ze stali nierdzewnej. W tej chwili zatrudniają 34 osoby. Budowa nowej hali pozwoliłaby na powiększenie kadry pracowniczej o 15 - 20 osób. 

12.08 - radni zaakceptowali projekt uchwały

12.13 - czas na informacje o pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej i sprawozdanie delegata Miasta Radomia z posiedzenia Związku Miast Polskich.

12.16 - kolejny punkt obrad to interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi prezydenta.

12.34 - radni wysłuchają teraz informacji o planowanej przez rząd podwyżki cen za cng. Wiąże się to z ewentualnymi stratami dla MPK, bowiem spółka do końca roku ma kupić nowe autobusy właśnie na to paliwo.

12.42 - przewodniczący Dariusz Wójcik zakończył dzisiejszą sesję. Kolejna planowana jest na 30 września.


MS

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy