Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Sesja Rady Miejskiej - zapis relacji

Sesja Rady Miejskiej - zapis relacji
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


8.57 - radni zajmują miejsca na sali obrad

9.10 - początek sesji

9.19 - czas na informacje o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Radomia
w 2013 roku.

- W 2013 roku odnotowano 2 tys. 113 przestępstw i w porównaniu z 2012 rokiem ta liczba jest mniejsza. Jednak w ubiegłym roku spadła wykrywalność przestępstw związanych z kradzieżami. Skąd ta różnica?- pyta radny Jan Maniak.

- Dochodzą do nas informacje, że na osiedlu przy ulicy Marii Gajl rośnie problem narkomanii? Czy to prawda, a jeśli tak, to jak można z tym walczyć? - to z kolei pytanie radnego Adama Bocheńskiego.

- Proponuję, aby co jakiś czas, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji spotykali z prezesami spółdzielni mieszkaniowych. Dzięki temu moglibyśmy informować o naszych problemach. Czy policja może częściej reagować na nieprawidłowo zaparkowane samochody? W tej chwili niektórzy kierowcy przesadzają i zostawiają auta na skrzyżowaniach. Z tym trzeba walczyć - dodaje radny Kazimierz Woźniak.

- Co zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo w pobliżu przejść dla pieszych? - pyta wiceprezydent Ryszard Fałek.

- Zmiany w wykrywalności wynikają m.in. z tego, że zmieniła się wartość skradzionych rzeczy, które uważa się wykroczenie lub przestępstwo. Co do Marii Gajl, to specyfika tego miejsca jest skomplikowana. Prowadzimy kontrole na tym osiedlu, podobnie jak przy klubach, gdzie również występuje handel narkotykami. Działania przy przejściach dla pieszych są prowadzone cały czas i będą nadal kontynuowane. Ostatnio wystawiliśmy 500 mandatów karnych kierowcom, którzy łamali przepisy - wyjaśnia kom. Robert Faryna, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu.

9.40 - teraz radni zajmą się analizą stanu bezpieczeństwa obszaru miasta Radomia i powiatu radomskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2013 rok.

9.44 - rajcy wysłuchali informacji na temat projektów unijnych realizowanych przez Gminę Miasta Radomia. Następnie wprowadzono zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2014 – 2029 oraz wprowadzili zmiany w budżecie miasta Radomia na 2014 roku. Chodziło o przyznanie dodatkowych środków na rewitalizację parku na Ustroniu oraz zakup fotoradaru dla Straży Miejskiej.

10.05 - kolejnym punktem obrad jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ”Dzielnica przemysłowa”.

- Ale ten punkt nie był omawiany na Komisji Gospodarki - mówi radny Piotr Szprendałowicz.

- W związku z tym ogłaszam 30 minut przerwy, aby komisja mogła przedyskutować tę kwestię - oświadcza przewodniczący Dariusz Wójcik.

10.49 - wznawiamy obrady

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ”Dzielnica przemysłowa”. Teren ten znajduje się na południe od budowanej w tej chwili obwodnicy Radomia. Umożliwi on rozwój firmie ITM.

10.51 - sesja wreszcie nabiera tempa. Kolejna uchwała została przyjęta bez dyskusji. Konkretnie chodzi o wystąpienie do Ministra Administracji i Cyfryzacji z wnioskiem o ustalenie urzędowych
nazw części miasta Radomia.

Teraz radni zajmą się wprowadzeniem zmian do uchwały w sprawie ustalenia cen urzędowych za usługi przewozowe w komunikacji miejskiej. Projekt dotyczy realizacji Karty Rodziny Plus i ulg dla osób, które przystąpią do tego projektu.

- Ile rodzin chce przystąpić do Karty? Czy zgłosiły się kolejne instytucje, które wprowadzą ulgi dla rodzin wielodzietnych? - pyta radny Piotr Szprendałowicz.

- Tą kwestią zajmuje się Wydział Zdrowia i odpowiedzi na pytania zostaną udzielone w formie pisemnej - stwierdził Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta.

Rajcy przyjęli projekt uchwały w sprawie ulg dla rodzin wielodzietnych. Wyrazili także zgodę na realizację przez Gminę Miasta Radomia projektu „Nauczyciel zawodu – współczesne wyzwania”.

11.04 - czas na wprowadzenia zmian do uchwały w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Radomia.

- Dotarły do mnie informacje, że rodzice muszą dostarczać placówkom rachunków za przybory szkolne. To dla nich duże utrudnienie - mówi radny Jan Pszczoła.

- Pieniądze mają być przeznaczone na książki i przybory szkolne. Jednak te środki często przydałyby się bardziej np. na kupno butów dzieci - dodał radny Jerzy Zawodnik.

- Te wymogi i obowiązek składania rachunków wynika ze sprawozdania po kontroli RIO i NIK w Urzędzie Miejskim - wyjaśnia wiceprezydent Ryszard Fałek.

Czas na głosowanie: za było 13 radnych, 4 przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Tempo sesji imponujące. Rajcy zaakceptowali zmiany w sprawie kontynuacji przez Gminę Miasta Radomia - miasto na prawach powiatu w latach 2012 - 2014 realizacji projektu systemowego
pt. „Aktywność szansą na lepsze jutro”. Bez dyskusji przyjęto także roczne sprawozdanie z działalności rehabilitacyjnej i wykorzystania środków finansowych przez warsztaty terapii zajęciowej działające na terenie miasta Radomia.

11.10 - przyszedł moment na określenie zasad udzielania dotacji celowej na dofinansowanie wymiany systemów ogrzewania węglowego na ekologiczne źródła ciepła.

- Dlaczego jako ekologiczne nie uważa się opalanie drewnem? -pyta radny Marek Szary.

- Ta uchwała to nie walka z węglem tylko o eliminacje pieców, które słabo spalają ten surowiec i powodują nagromadzenie się pyłów, które są niebezpieczne dla ludzi. Podobnie jest z pyłem, który powstaje w skutek spalania drewna - informuje Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu. 

Projekt uchwały został przyjęty. 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Kolejny punkt obrad to interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi Prezydenta Miasta.

- Jakie są plany budowy chodnika wzdłuż ulicy Klwateckiej? 12 marca zwróciłem się z prośbą do prezydenta w imieniu 100 mieszkańców bloku przy ulicy Mieszka I 15 ws. budowy placu zabaw. Do tej pory nie doczekałem się odpowiedzi. Od kilku miesięcy trwa dyskusja na temat utworzenia Muzeum Historii Radomiu. Aktywnie uczestniczyłem w tworzeniu wniosku o budowę tej placówki. Marszałek województwa mazowieckiego pozytywnie ocenia nasz pomysł. Jednak w planach miasta nie ma realizacji tej inwestycji. Dlaczego? Wciąż kontrowersje wzbudza kwestia listy tzw. "czynówek", które mają być realizowane w tym roku. Pojawiają się zarzuty o manipulację wnioskami. Dlatego wnoszę o przeprowadzenie kontroli przez Komisję Rewizyjną w MZDiK, która wyjaśni, czy listy "czynówek" są prowadzone w odpowiedni sposób - oznajmia radny Piotr Szprendałowicz.

- W 2010 roku mieszkanka Oboziska skierowała pismo w sprawie zamontowania ławek w zachodniej części parku, który znajduje się za Amfiteatrem. Minęło kilka, ale nic się tam nie zmieniło. Wnioskuję również, aby nad ulicą Szarych Szeregów zbudować kładkę dla pieszych - mówi radny Damian Maciąg.

- Dlaczego nie ma planów przeprowadzenia konsultacji społecznych ws. zagospodarowania Placu Jagiellońskiego? - pyta radny Waldemar Kordziński. 

- My chcemy utworzenia Muzeum Historii Radomia, ale marszałek żąda od nas ogromnych pieniędzy mimo, że do niego należą zbiory. Nie ma woli politycznej w sejmiku i niestety, ale tej placówki na razie nie będzie - mówi przewodniczący Dariusz Wójcik.

Czas na sprawozdanie z przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród mieszkańców Radomia
dotyczących zebrania opinii i uwag dotyczących ograniczenia godzin pracy radomskich
placówek handlu detalicznego w niedziele.

- Jakie będą dalsze działania Rady Miejskiej w sprawie ograniczenia handlu w niedziele? - pyta radny Kazimierz Woźniak.

- Wyniki konsultacji nie są jednoznaczne. Moim zdaniem nie można ich interpretować w ten sposób, że handel powinien być zakazany lub ograniczony - dodaje radny Jerzy Zawodnik.

- Projekt uchwały ws. handlu jest zły i byłby z pewnością zakwestionowany przez wojewodę - uzupełnia radny Waldemar Kordziński.

Przewodniczący Dariusz Wójcik ogłasza 10 minut przerwy. Ostatnim punktem obrad jest sprawozdanie z prac Komisji Rewizyjnej.

13.11 - koniec przerwy.

Radny Karol Sońta, przewodniczący Komisji Rewizyjnej przekazuje treść skarg, jakie wpłynęły m.in. na działalność prezydenta. Komisja uznała, że skargi te są bezzasadne.

13.23 - na tym kończymy naszą relację. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. 


MS/foto. MS

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy