Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Sesja Rady Miejskiej - zapis relacji

Sesja Rady Miejskiej - zapis relacji

9.03 - początek obrad

9.08 - w związku z wygaśnięciem mandatu Mateusza Tyczyńskiego, który został szefem kancelarii prezydenta Radosława Witkowskiego, jego miejsce zajęła Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz.

9.10 - nowa radna złożyła ślubowanie.

9.13 - na sali nie ma radnego Jakuba Kowalskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

9.14 - Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta, prezentuje główne punkty przyszłorocznego budżetu. Zgodnie z przyjętymi założeniami, dochody Radomia sięgną poziomu ponad 934 mln 884 tys. zł. Wydatki wyniosą ponad 944 mln 611 tys. zł. Deficyt został ustalony na poziomie 9 mln 727 tys. zł.

9.33 - Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie wydała pozytywną opinię ws.projektu budżetu Radomia na 2015 rok.

9.37 - Komisja budżetowa rady miejskiej również wydała pozytywną  opinię ws. przyszłorocznego budżetu - poinformował radny Waldemar Kordziński.

9.40 - czas na dyskusję. Głos zabiera Jerzy Zawodnik, szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

- Uchwała budżetowa jest najważniejsza. Ma ona wpływ na wydatki i dochody miasta. Bezpośrednio dotyczy wszystkich mieszkańców. Już dawno nie było takiej sytuacji, żeby nowy prezydent poddawał pod głosowanie projekt budżetu, który przygotował jego poprzednik. Prezydent Radosław Witkowski zdecydował się na ten krok i wydaje się on racjonalny. Budżetu nie tworzy się na kolanie. Ten budżet nie jest dokumentem naszych marzeń. 125 mln zł na inwestycje to duża suma. Jednak w tym projekcie są głównie te zadania, które rozpoczęto wcześniej. Liczymy na to, że prezydent wprowadzi później zmiany, o których wcześniej rozmawialiśmy. Chodzi przede wszystkim o rozpoczęcie budowy hali sportowej, wprowadzenie Radomskiej Strefy Gospodarczej. Jako Platforma Obywatelska poprzemy ten budżet. Mam tylko prośbę do pozostałych ugrupowań, aby nie wprowadzały dzisiaj poprawek do tego projektu. Dajmy czas prezydentowi - oświadczył radny Jerzy Zawodnik. 

- Ten budżet opracował poprzedni prezydent - Andrzej Kosztowniak. Nie wprowadzamy dyscypliny podczas głosowania. Każdy będzie mógł podjąć własną decyzję. Słowa pana Zawodnika wskazują, że już na kolejnej sesji będą wprowadzane poprawki. Budżet to nie jest zabawka. Żeby wprowadzać zmiany potrzebna jest większość. Na razie współpracujemy, ale trzeba ten dokument traktować poważnie - oświadczył przewodniczący Dariusz Wójcik z Prawa i Sprawiedliwości. 

- Chciałbym, aby punkt budżetu dotyczący powstania centrum rehabilitacji został doprecyzowany. Tu chodzi po prostu o odtworzenie już istniejącego oddziału. Nie może być tak, że ludzie zinterpretują ten punkt w ten sposób, że powstanie duży ośrodek. Zachęcam także do wprowadzania kolejnych programów zdrowotnych, jeśli tylko pojawią się środki. Ten budżet jest znakomity. Długo nad nim pracowaliśmy. Jeżeli ktoś uważa, że powinny znaleźć się w nim inne projekty, to powinien wprowadzić poprawki - dodała radna Anna Kwiecień.

- Te punkty budżetu, dotyczące oświaty są bardzo dobre. Podobnie jest z kulturą. Więcej pieniędzy powinno zostać przekazane np. na boisko przy ulicy Mroza. 23 mln zł zostanie przekazane na gospodarkę odpadami. Na co zostaną dokładnie przeznaczone te pieniądze? - zapytał radny Ryszard Fałek.

- Nie ma takiego budżetu, który nie może być lepszy. Wiadomo, że każdy ma swoje priorytety. Dochody miasta będą w przyszłym roku mniejsze. Co jest tego powodem? Dobrze, że zadłużenie miasta będzie nieco mniejsze. Co do inwestycji, to wracamy do tematu trasy N-S. Ona jest bardzo potrzebna, to będzie kręgosłup komunikacyjny Radomia. 800 tys. zł chcemy przeznaczyć na ten cel. Jednak kiedy my wreszcie przystąpimy do budowy tej drogi? W tym roku będzie budowany wiadukt w ciągu ulicy Żółkiewskiego. Pamiętajmy, że mamy na jego realizację bardzo mało czasu. Co z budową kładki nad ulicą Szarych Szeregów, przebudową skrzyżowania Narutowicza - Traugutta oraz powstaniem parku na terenie Gołębiowa II? - to pytania radnego Kazimierza Woźniaka.

- Długo można komplementować autorów tego budżetu. Ma on tylko jedną, ale poważną wadę - nie stworzył go prezydent Radosław Witkowski. Nie ma w nim takich hitów kampanii, jak bilet autobusowy za 1 zł, a także budowy hali sportowej. Nie ma także słowa o zmniejszeniu bezrobocia. Jako radni oczekujemy od prezydenta harmonogramu spełnienia wszystkich obietnic - stwierdził radny Marek Szary.

- Budżet na 2015 rok faktycznie został opracowany przez ludzi, którzy współpracowali ze sobą przez osiem lat. Ten dokument jest bardzo dobry. Pozwala na odpowiedzialne rządzenie miastem. Dochody miasta mogą być większe. Mam nadzieję, że ten budżet będzie realizowany, ale i wzbogacony o obietnice, które padły podczas kampanii wyborczej. Trzymam kciuku nad uchwaleniem tego projektu, jak również za poprawkami - powiedział radny Andrzej Kosztowniak.

- Poprawek do budżetu nie ma, ale tylko i wyłącznie w imię odpowiedzialności. Jako Platforma Obywatelska musimy mieć czas na przeanalizowanie tego dokumentu. Mamy teraz tu do czynienia ze schizofrenią. Marek Szary wzywa nas do zmian. My mieliśmy i nadal mamy swoje priorytety. To m.in. trasa N-S oraz budowa hali. I my to zrealizujemy - poinformował radny Andrzej Łuczycki.

- Dzisiejsza dyskusja ws. budżetu pokazuje, że wybory się zakończyły i jest ciągłość władzy. Ten projekt budżetu był przygotowany pod kątem kontynuowania wcześniej rozpoczętych działań. Zmienił się gospodarz miasta, pojawiły się nowe priorytety. Jednak nie było czasu, aby wprowadzać jakieś ogromne zmiany, bo to byłaby prowizorka - to z kolei opinia radnego Waldemara Kordzińskiego.

- Jak to się wszystko zmieniło. Kiedyś Platforma Obywatelska tak krytykowała budżet. Apeluję do PiS o rozwagę. Nam nie zależy na walce. Budżet nigdy nie powinien być elementem sporu politycznego - uzupełnił przewodniczący Dariusz Wójcik.

- Zgłoszono do projektu państwa trzy poprawki regionalne, w tym dotyczące budowy hali i centrum rehabilitacji oraz ośrodka onkologii. Niestety, nie zostały one zaakceptowane. To źle, bo nasze radomskie potrzeby są bardzo ważne - oświadczył poseł Krzysztof Sońta.

- Jakimi ludźmi jesteśmy pokazują działania wobec ludzi chorych, niepełnosprawnych. Już w tym budżecie znalazły się zapisy dotyczące osób starszych. Rada miejska zawsze pomagała osobom cierpiącym na różne schorzenia. Dowodem tego jest to, że za każdym razem wspieraliśmy szpital finansowo - to słowa radnego Wiesława Wędzonki.

11.10 - Wnoszę o 15 minut przerwy - powiedział prezydent Radosław Witkowski.

Obrady zostają przerwane.

11.25 - koniec przerwy.

- W 2010 roku przystąpiliśmy do projektowania trasy N-S wraz z PKP. Niestety, spółka PKP zerwała umowę z jedną firm i trzeba było rozpocząć prace od nowa. W 2015 roku nie uda się, ze względu na procedury, rozpocząć prac. Co do kładki nad ulicą Szarych Szeregów, to koszt jej realizacji to 5 mln zł - tłumaczy Kamil Tkaczyk, dyrektor MZDiK w Radomiu. 

- 100 tys. zł na obiekty sportowe przy ulicy Mroza są wystarczające. Tam ma powstać małe boisko gruntowe. Działka przy tej ulicy jest za mała, aby zbudowano tam pełnowymiarowe boisko - wyjaśnił Eugeniusz Kaczmarek, dyrektor wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Radomiu.

- Szpital podpisał umowę z jedną z firm na zaprojektowanie centrum rehabilitacji - wyjaśniła Elwira Skoczek, dyrektor wydziału zdrowia w magistracie. 

- Chciałbym państwa prosić o zaufanie. Deklaruję współpracę z różnymi organami, w tym z wojewodą. Jako samorząd powinniśmy wspierać szkolnictwo specjalne. I tym również już wkrótce się zajmę - powiedział wiceprezydent Karol Semik.

- Co do oceny tego budżetu, to nie wycofałem go. Ten dokument zdobył moje uznanie. Co do zmian w budżecie, to ja cały czas podtrzymuję moje zobowiązania wyborcze. Zgodnie z harmonogramem zrealizujemy określone zadania. Jestem jak najbardziej za tym, aby później wprowadzać do tego dokumenty potrzebne poprawki. Mam prośbę do wszystkich radnych o poparcie tego budżetu i współpracę nad jego realizacją w 2015 roku - stwierdził prezydent Radosław Witkowski.

11.56 - czas na głosowanie. Za było 26 radnych, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Budżet Radomia na 2015 rok zaakceptowany.

11.57 - radni zaakceptowali także Wieloletnią Prognozę Finansową Miasta na lata 2015 - 2029.


12.09 - kolejnym punktem obrad jest ustalenia wydatków budżetu miasta Radomia, które w roku 2014 nie wygasają z upływem roku budżetowego.

12.15 - koniec obrad. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy