O zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej zabiegali przedstawiciele Portu Lotniczego Radom.
- Po pierwsze chcieliśmy pokazać radnym, jak wiele zmieniło się na lotnisku. Ostatni raz rajcy byli u nas rok temu. Od tego momentu udało nam się dokończyć budowę oraz wyposażenie terminalu, a sam port posiada już certyfikat lotniska cywilnego. W trakcie sesji głos zabierze również przedstawiciel firmy, która jest zainteresowana kupnem akcji Portu Lotniczego Radom. Jest to dowód na to, że cały czas poszukiwaliśmy prywatnego inwestora, który wspomógłby rozwój spółki. W tej chwili nie mogę ujawnić, ile akcji zostałoby sprzedanych oraz kim dokładnie jest nasz potencjalny partner - powiedział Kajetan Orzeł, rzecznik Portu Lotniczego Radom.
PROBLEMATYKA ZBYT SZEROKA
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej odbędzie się w poniedziałek, 6 października.
- Początkowo dyskusja na ten temat miała się odbyć na sesji zwyczajnej, ale uznałem, że problematyka jest zbyt szeroka i istotna dla rozwoju naszego miasta. Również w terminalu odbyłoby się głosowanie ewentualnych projektów uchwał dotyczących Portu Lotniczego Radom - dodał Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.
Miasto posiada 100 procent akcji Portu Lotniczego Radom. Decyzję o ich sprzedaży może podjąć samodzielnie prezydent Andrzej Kosztowniak. Taką możliwość daje mu uchwała Rady Miejskiej, która została przegłosowana w 2011 roku.
WCIĄŻ MYŚLĄ O OBLIGACJACH
Zgodnie z tym dokumentem "decyzję o cofaniu lub zbyciu akcji Gminy Miasta Radomia w spółce podejmuje Prezydent Miasta Radomia". Jednak w tej samej uchwale czytamy, że "zbycie akcji spółki, którego skutkiem będzie zmniejszenie udziału Gminy Miasta Radomia w kapitale zakładowym do poziomu poniżej 25 procent, wymaga zgody Rady Miejskiej. Przy podejmowaniu decyzji o zbyciu akcji Prezydent Miasta Radomia zobowiązany jest do zastosowania takich rozwiązań w umowie lub statucie spółki, które w należyty sposób zabezpieczą interes Gminy Miasta Radomia".
Mimo, że znalazła się już jedna z firm, która chce nabyć akcje Portu Lotniczego Radom, to miasto wciąż negocjuje z bankiem emisję obligacji spółki. Pieniądze, które udałoby się pozyskać, zostałyby przeznaczone na realizację najważniejszych inwestycji. Chodzi tu przede wszystkim o wybudowanie nowej płyty postojowej na większą liczbę samolotów kodu 3C (duże maszyny o rozpiętości skrzydeł od 24 m do 36 m), bowiem na obecnej można maksymalnie pomieścić dwa takie statki powietrzne. Kolejnym zadaniem będzie wydłużenie drogi startowej o 500 metrów, co dwukrotnie zwiększy zasięg samolotów startujących z Sadkowa (będą bowiem one mogły więcej zatankować) oraz zamontowanie specjalnego oświetlenia.