Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Radomscy drogowcy gotowi na zimę

Radomscy drogowcy gotowi na zimę

Służby są w gotowości zimowej od kilku tygodni. Drogowcy mogą wyjechać na ulice w każdej chwili, gdyby warunki atmosferyczne pogorszyły się lub po nocnym przymrozku jezdnie były śliskie.

- Tradycyjnie miasto jest podzielone na trzy rejony. O stan ulic w okresie zimowym w rejonie I, czyli północnej części Radomia, dba firma Perfekt, w rejonie II, południowo-wschodnim - Interbud, a w rejonie III, południowo-zachodnim - firma Zyko-Dróg - informuje Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Dodajmy, że każda z tych firm dysponuje sześcioma pługopiaskarkami, dwoma równiarkami i jedną ładowarką. Wszystkie dysponują zapasem soli drogowej do posypywania jezdni, wystarczającym na trzy miesiące.

- Uruchomiliśmy numer telefonu, pod którym dyżurują wyznaczeni pracownicy MZDiK. Ten numer to 604 984 946, można pod nim zgłaszać sprawy dotyczące zimowego utrzymania ulic na terenie miasta. Jeżeli śnieżyca zastanie nas w drodze, należy telefonować pod numer alarmowy 112 - mówi rzecznik MZDiK.

W tegorocznym budżecie miasta na odśnieżanie ulic zarezerwowano w sumie 6 mln 200 tys. zł (wydatki na ten cel są rozliczane  w ramach roku kalendarzowego, a nie sezonu zimowego).

- Poprzednia zima trwała wyjątkowo długo i była bardzo śnieżna, w efekcie całą pulę przeznaczoną na tegoroczne odśnieżanie ulic wykorzystaliśmy w ciągu pierwszych miesięcy tego roku. Tylko w styczniu i lutym działania w ramach akcji Zima pochłonęły aż 4 miliony 700 tysięcy złotych. Dla porównania - w listopadzie i grudniu 2012 roku wydaliśmy na ten cel o wiele mniej, bo 1 milion 300 tysięcy złotych. W związku z tym wnioskujemy o dodatkowe fundusze na utrzymanie zimowe w ciągu pozostałych tygodni tego roku. Szacujemy, że na ten cel potrzeba 500-700 tysięcy złotych - informuje Dariusz Dębski.

WARTO WIEDZIEĆ

Za odśnieżenie chodników przed budynkami, które nie należą do gminy, są odpowiedzialni ich właściciele albo zarządcy. Chodniki przed budynkami należącymi do Miejskiego Zarządu Lokalami odśnieża MZL. Za chodniki, które przylegają do pustych działek należących do miasta, są odpowiedzialne służby gminne. Za odśnieżanie miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego odpowiada Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji. Kolejność odśnieżania dróg: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, pozostałe gminne. Zgodnie z przepisami, drogi pierwszej kategorii (krajowe) powinny być odśnieżone w ciągu czterech godzin od momentu ustania opadów, a drogi drugiej kategorii (wojewódzkie i powiatowe) - w ciągu ośmiu godzin.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Polecamy