Radio Rekord Radom 28 lat z Wami Radio Rekord Radom 28 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Radomianie, którzy odeszli. Wspominamy

Radomianie, którzy odeszli. Wspominamy

Tadeusz Hajnrych – artysta grafik. Zmarł 6 listopada 2013 roku w wieku 82 lat.

Urodził się w 1931 roku w Kurowie. Studiował w latach 1951-1956 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek, grafikę warsztatową i użytkową, mozaikę. Brał udział w ponad 50 wystawach indywidualnych oraz ponad 200 wystawach środowiskowych i ogólnopolskich. Laureat licznych nagród, m.in. w 1964 i 1965 na Konkursie Grafiki Marynistycznej (Malbork, Gdańsk) nagroda i wyróżnienie, w 1966-1967 na Ogólnopolskiej Wystawie Przeciw wojnie w Lublinie (wyróżnienie, nagroda), w 1976, 1979, 1881, 1983, 1986 - Przedwiośnie w Kielacach (nagrody), w 1981 r. na II Ogólnopolskim Triennale Prezentacje Portretu Współczesnego w Radomiu (nagroda). Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Elżbieta Wędzonka – dyrektor radomskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Zmarła po ciężkiej chorobie 29 listopada 2013 roku w wieku 58 lat.

Dyrektorem została w lutym 2007 roku. Wcześniej pracowała m.in. w dyrekcji szpitala na Józefowie w budowie, kasie chorych i III Mazowieckim Urzędzie Skarbowym. Była absolwentką transportu na Politechnice Świętokrzyskiej, skończyła też podyplomowe studia z organizacji i zarządzania oraz zarządzania finansami w służbie zdrowia. Była żoną radnego PO, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Radomia - Wiesława Wędzonki.

Wiesława Gregier - działaczka społeczna. Zmarła 6 lutego 2014 roku w wieku 60 lat.

Wspólnie z mężem wychowywała trzech niepełnosprawnych synów. Przez wiele lat działała społecznie; była współorganizatorką wielu inicjatyw na rzecz niepełnosprawnych, m.in. Radomskich Dni Godności, imprez dla niepełnosprawnych czy turnusów rehabilitacyjnych. Od ponad 20 lat z jej inicjatywy co roku odbywa się bal niepełnosprawnych dzieci. Jako prezes Koła Dzieci z Niepełnosprawnością Ruchową „Pomocna dłoń” była aktywnym partnerem wielu projektów realizowanych przez Urząd Miejski w Radomiu. Była członkinią Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem uhonorowało ją Złotą Odznaką. Za wybitne zaangażowanie społeczne i zasługi dla rozwoju miasta w 2012 roku została uhonorowana Medalem Prezydenta Miasta Radomia.

Sławomir Franecki – nauczyciel języka angielskiego, wykładowca akademicki, założyciel kabaretu Fajf. Zmarł 9 lutego 2014 roku. Miał 59 lat.

Pracował w VI LO im. Jana Kochanowskiego i w V LO im. Romualda Traugutta. Od 1990 roku także w Studium Języków Obcych na ówczesnej Politechnice Radomskiej, a później na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym. Razem z Kabaretem Fajf Sławomir Franecki zdobył w 1985 roku pierwszą nagrodę na I Przeglądzie Kabaretów PAKA w Krakowie; dwa lata później Fajf zajął drugie miejsce. Tak o kabarecie pisał w „Radomian portret krzywy” Wojciech Twardowski: „Fajf zrodził się w V LO. Już wtedy dał się poznać. Spektakl na motywach »Antygony« wzbudził spory niepokój władz szkolnych i cenzury. Potem nastąpiły wielkie sukcesy. Na studenckim Festiwalu PAKA w Krakowie, na przeglądach piosenki studenckiej i innych. Zespół bardziej znany w kraju niż w Radomiu. Kabaret, który doskonale formą i treścią wstrzelił się w czas przemian. Sześciu złośliwych ludzi. Najdowcipniejszy - Sławomir Franecki".

Ks. Józef Wójcik - kapłan i opozycjonista. Zmarł 16 lutego 2014 roku, po ciężkiej chorobie, w wieku 80 lat.

Pracował m.in. w parafiach w Ożarowie, Połańcu, Wsoli, Skarżysku-Kamiennej i Wierzbicy; w tej ostatniej w czasie wyznaniowego konfliktu. Ks. Wójcik jako duszpasterz zasłynął z tego, że - jako wikariusz radomskiej parafii Opieki Najświętszej Marii Panny - w czerwcu 1972 roku wykradł kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, gdzie obraz był „więziony” przez władze komunistyczne. Kopię ikony – zamiast pustych ram peregrynujących wcześniej po Polsce – mogli po raz pierwszy zobaczyć wierni zgromadzeni na placu przed dzisiejszą katedrą. Z Radomia trafił do Suchedniowa, gdzie przez ponad 30 lat był proboszczem w parafii Świętego Andrzeja Apostoła.

Ks. Józef Wójcik był 18 razy karany przez władze PRL, dziewięciokrotnie więziony za obronę krzyży, odprawianie mszy św. oraz nauczanie dzieci i młodzieży religii. Po upadku komunizmu zaangażował się w działalność społeczną. Dzięki staraniom duchownego zbudowano m.in. kościół w Ostojowie i odrestaurowano kościół w Suchedniowie. Z jego inicjatywy przed radomską katedrą stanął pomnik Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego. Ks. Wójcik był także kapelanem polskiej reprezentacji olimpijskiej w Atenach.

Zenon Michalak - wieloletni ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Zmarł 6 marca 2014 roku w wieku 67 lat.

Był niezwykle zaangażowany w rozbudowę nowego bloku położniczego RSS. - W porównaniu ze starym oddziałem diametralnie poprawią się nie tylko warunki pobytu i sytuacja sanitarno-epidemiologiczna, ale też bezpieczeństwo pacjentek. To będzie jeden z najnowocześniejszych takich oddziałów w Polsce - cieszył się w 2010 roku, kiedy zapowiadało się na przeprowadzkę oddziału ze starych pomieszczeń. Zenon Michalak, urodzony w 1947 roku, z radomskim szpitalem związany był prawie 40 lat. Pod koniec życia, już chory, przychodził cały czas do pracy i planował jeszcze rozwój swojego oddziału.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Anna Łapieniecka – dyrektor II LO im. Marii Konopnickiej. Zmarła tragicznie 23 marca 2014 r., w wieku 50 lat.

W zawodzie nauczyciela matematyki (ukończyła Uniwersytet Warszawski) pracowała od 25 lat. W 2006 roku do konkursu na dyrektora II LO jej kandydatura została zaproponowana przez nauczycieli szkoły. Wygrała dzięki ich poparciu. Szkoła w następnych latach zmieniła się diametralnie - powstały tu m.in. pracownie komputerowe i centra multimedialne, wymieniono okna, przeprowadzono remont dachu, termomodernizację, odnowiono sale. W 2011 roku szkoła uroczyście obchodziła 100-lecie istnienia.

Ireneusz Jesionek - pilot sportowy, kilkukrotny medalista Polski w akrobacji samolotowej. Zmarł 28 marca 2014 r., w wieku 65 lat, po długiej walce z chorobą.

Urodził się 10 marca 1949 roku. Był zawodnikiem Aeroklubu Radomskiego, pilotem i instruktorem na samolocie akrobacyjnym Extra 300L, szefem szkolenia naziemnego w Gold Wings. Startował w mistrzostwach Europy. „Odszedł od nas wielki pilot, wspaniały człowiek, niezastąpiony kolega, Ireneusz Jesionek " – napisali na Facebooku koledzy z Aeroklubu Radomskiego.

Danuta Kwiecień - artystka plastyk. Zmarła 1 maja 2014 r., w wielu 75 lat.

Urodziła się w Radomiu w 1939 roku. Ukończyła Instytut Wychowania Artystycznego w Lublinie, dyplom otrzymała w 1980 roku w pracowni Andrzeja Luścińskiego. Tworzyła w obszarze malarstwa, grafiki i rysunku. Przez wiele lat pracowała w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych, m.in. w Lublinie, Radomiu, Szydłowcu i Jedlni-Letnisku. Brała udział w wystawach i konkursach, m.in. w dorocznych wystawach Okręgu Radomskiego ZPAP, Wystawie Rysunku Satyrycznego im. B. Szulca w Tarnowie; IV Triennale Autoportretu w Radomiu. Za swą twórczość otrzymała wiele wyróżnień. Od 2001 r. była członkiem Okręgu Radomskiego ZPAP.

Jadwiga Stępkowska - muzyk, pedagog, wieloletnia dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Zmarła 6 maja 2014 roku; została pochowana w rodzinnym Mszczonowie.

Jadwiga Stępkowska ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Była pianistką, muzykiem teatralnym, pedagogiem. Pracowała jako korepetytor muzyczny i akompaniator w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W latach 1991-98 pełniła funkcję dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Od 1980 roku współpracowała z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego, gdzie opracowywała formy muzyczne spektakli. Współpracowała z wieloma znanymi reżyserami i artystami, m.in. z Bohdanem Korzeniewskim, Zygmuntem Wojdanem, Mikołajem Grabowskim, Krzysztofem Warlikowskim, Maciejem Korwinem. Stworzyła piosenki wyśpiewywane m.in. w „Skrzypku na dachu”, „Była sobie piosenka”, „Romeo i Julii”, „Cafe Sax”. Ostatnią jej teatralną pracą były rosyjskie romanse do „Anny Kareniny”. Pracowała także jako pedagog w Zespole Szkół Muzycznych.

Jan Wojszko - wieloletni dziennikarz radomskiej prasy. Zmarł po długiej chorobie 26 maja 2014 r. w wieku 75 lat. Został pochowany w Cerekwi.

Był absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach ożenił się z koleżanką z roku - radomianką i zamieszkał w Radomiu. To, że pochodzi ze wschodnich regionów Białostocczyzny, zdradzał jego charakterystyczny akcent. Przez wiele lat był dziennikarzem czasopism radomskich, przede wszystkim – „Słowa Ludu”. Tu zasłynął jako znawca tematyki rolnej. Do historii przeszły też notatniki Janka. To były grube, opasłe wręcz tomy, w którym na ponumerowanych skrzętnie kartkach figurowały zapiski rozmów z wiejskimi notablami i chłopami. Janek jechał do danej wsi za rok, za dwa lata, odnajdywał odpowiednią stronę i mówił: – Panie naczelniku, dwa lata temu obiecał pan mieszkańcom, że… I co pan zrobił przez te dwa lata?Na emeryturze Jan Wojszko pisał jeszcze do „Tygodnika Radomskiego” i do „Echa Dnia”.

Anna Duda - długoletnia dziennikarka i sekretarz redakcji „Życia Radomskiego”. Zmarła 13 czerwca 2014 r. w wieku 87 lat.

Absolwentka tzw. pierwszej państwówki w Radomiu, następnie studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ich ukończeniu podjęła swoją pierwszą i jedyną pracę w redakcji „Życia Radomskiego”. Pełniła tu wszystkie funkcje - od reporterki po kierownika redakcji i najdłużej sekretarza, pisząc teksty i ucząc trudnego rzemiosła kilka pokoleń studentów i adeptów zawodu. Gdy po przeszło 40 latach nieprzerwanej pracy przeszła na emeryturę, podjęła działalność społeczną: w Fundacji Otwartych Serc przy Domu Pomocy Społecznej im. św. Kazimierza oraz w Społecznym Komitecie Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego. Była przez wiele lat wiceprzewodniczącą i jednocześnie przewodniczącą sekcji wydawniczej. Ostatnie sześć lat życia spędziła przy rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Grzegorz Krzyżanowski - mistrz świata i wielokrotny mistrz Polski w motoparalotniarstwie. Zginął tragicznie w wieku 37 lat, 16 czerwca 2014 r.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Grzegorz Krzyżanowski prowadził rodzinną firmę. Od lat niepokonany w kraju w swojej dyscyplinie, był też oblatywaczem. Od 2006 roku członek kadry narodowej i reprezentant Polski. Zdobył tytuł motoparalotniowego mistrza świata w klasie PF1 na I Slalomowych Mistrzostwach Świata. Zwyciężył wtedy w rywalizacji z 64 konkurentami reprezentującymi 16 krajów. W czerwcu, w okolicach lotniska na Piastowie Grzegorz Krzyżanowski testował nowy sprzęt. Z niewiadomych przyczyn motoparalotnia zaczęła spadać z wysokości ok. 100 m i runęła na ziemię. Niestety, pilot nie miał żadnych szans na przeżycie.

Zdzisław Miłkowski - piłkarz i trener Broni Radom. Zmarł 7 lipca 2014 r. Miał 69 lat.

Zdzisław Miłkowski był znakomitym piłkarzem. Po zakończeniu kariery został w klubie. Przez kilka lat jako trener prowadził zespół seniorów w III lidze. Nie odwrócił się od klubu nawet wtedy, kiedy w Broni było bardzo biednie. W ostatnich latach poświęcił się pracy młodzieży. Szkolił najpierw rocznik 2000, a ostatnio rocznik 2004. Z Bronią był związany 55 lat.


Robert Skiba - były wiceprezydent Radomia, przewodniczący rady nadzorczej spółki Port Lotniczy Radom. Zmarł 15 sierpnia 2014 r., w wieku 46 lat.

Urodził w 1968 roku w Jedlni-Letnisko. Ukończył Politechnikę Radomską im. K. Pułaskiego - specjalność ekonomika i organizacja przedsiębiorstwa przemysłowego. Po ukończeniu studiów pracował w Urzędzie Miejskim w Pionkach. W latach 1995–1997 pełnił funkcję specjalisty ds. finansowych w Zakładach Tworzyw Sztucznych „Pronit” S.A. w Pionkach. Pracował także w Urzędzie Gminy w Jedlni-Letnisko. Był również audytorem wewnętrznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. W latach 2006-2010 był wiceprezydentem Radomia. Ostatnio przewodniczył radzie nadzorczej spółki Port Lotniczy Radom.

Bohdan Karaś - radomski dziennikarz i radny, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Radomia, założyciel serwisu informacyjnego radom24.pl. Zmarł 18 sierpnia 2014 r., w wieku 49 lat.

Radnym - z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Bohdan Karaś był nieprzerwanie od 1998 roku. Jednocześnie ciągle związany z mediami. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonował się dziennikarstwem, politologią, PR-em. Pracował w radomskich mediach, potem przez osiem lat pełnił funkcję dyrektora Ruch SA w Radomiu. Z czasem założył portal radom24.pl. był też zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Radomskiego”. Pytany o sukcesy w pracy radnego, wymieniał m.in. wprowadzenie w Radomiu specjalnej strefy ekonomicznej i budowę stadionu przy ul. Narutowicza. Był zresztą wielkim sympatykiem i działaczem Broni Radom.

Ewa Nakonieczna - dziennikarka i artystka. Zmarła 5 września 2014 r., w wieku 58 lat. Została pochowana w Jedlińsku.

Ukończyła I LO im. M. Kopernika w Radomiu, potem filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracowała w radomskich mediach, m.in. „Echu Dnia”, Telewizji Dami. Współpracowała m.in. z Miejską Biblioteką Publiczną w Radomiu, pisała wiersze, dramaty i opowiadania, wydała kilka zbiorków poetyckich.

Zdzisław Heńk – dziennikarz, kierownik radomskiego oddziału Polskiego Radia Kielce. Zmarł 26 października 2014 r. Miał 82 lata.

Urodził się w 1932 roku w miejscowości Łuniniec w obwodzie brzeskim. Po wojnie repatriowany do Polski wraz z matką, osiadł w Radomiu. Tu rozpoczął pracę – dziennikarskie ostrogi zdobywał w „Życiu Radomskim”. Potem przeniósł się do powstającej właśnie redakcji radomskiego oddziału Polskiego Radia w Kielcach. Tu pracował aż do emerytury. Był niezwykle barwną postacią. Razem z red. Jerzym Figasem z ówczesnego „Słowa Ludu” prowadzili przez kilkanaście lat imprezę „Żywe słowo”, podczas której przedstawiali radomian - ludzi sukcesu. Trudno było dostać wejściówkę na tę popularną „audycję”.


Zdjęcia: cozadzien.pl, radom.pl, Rita Katana, Aeroklub Radomski, Teatr Powszechny w Radomiu (Kamil Strudziński), kadrappg.pl, bronradom.pl

nika, RED

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy