Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Radom. Większy obszar zdegradowany i do zrewitalizowania

Radom. Większy obszar zdegradowany i do zrewitalizowania

Diagnoza została sporządzona dla całego Radomia w oparciu o analizę 30 rożnych wskaźników, głównie społecznych, ale również dotyczących sfery gospodarczej, technicznej, przestrzennej, funkcjonalnej. To swoisty skan miasta przez pryzmat różnych funkcji, problemów czy zjawisk. Diagnozę opracował zespół autorski Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. – Mówimy o dosyć dużym obszarze, składającym się z trzech podobszarów. Mowa o obszarze w okolicach osiedla socjalnego przy ul. Marii Gajl, drugim w okolicach osiedla socjalnego na Potkanowie oraz sporej części Śródmieścia w granicach miasta – mówi Marzena Kędra, kierownik Biura Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Radomiu. 

Większy obszar zdegradowany

Diagnoza miasta była potrzebna, aby wskazać tereny, które są w gorszej sytuacji, niż średnia dla miasta. Tereny, które diagnoza wskazuje jako te z problemami (społecznymi, gospodarczymi, technicznymi, przestrzennymi, funkcjonalnymi, środowiskowymi) to podstawa do wskazania obszaru zdegradowanego. 

W obrębie obszaru zdegradowanego wyznacza się obszar rewitalizacji, czyli taki, który ma jeszcze istotnie znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego miasta. Taka diagnoza potrzebna jest do stworzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta, tzn. opracowania konkretnych działań w sferze społecznej, przestrzennej, kulturalnej, technicznej, funkcjonalnej, które mają wyprowadzić obszar ze stanu kryzysowego. – Taką propozycję obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji poddajemy pod konsultacje społeczne mieszkańców. Elementem tych konsultacji jest również sama diagnoza – mówi Kędra.

Z opracowanej w grudniu 2021 r. diagnozy wynika, że w Radomiu obszar zdegradowany jest bardzo duży, bo przekracza 20 proc. powierzchni miasta, dlatego należy skupić się na obszarze do zrewitalizowania, ponieważ to dla tego obszaru będzie przygotowany program naprawczy.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Planowany obszar rewitalizacji ma 532 ha, co stanowi niespełna 5 proc. powierzchni całkowitej miasta (limit wyznaczony w ustawie to nie więcej niż 20 proc. powierzchni miasta), a obszar zamieszkiwany jest przez blisko 28 tys. mieszkańców (to blisko 15 proc. wszystkich mieszkańców Radomia). W obecnie obowiązującym Gminnym Programie Rewitalizacji na lata 2014-2023  obszar zdegradowany i rewitalizacji jest mniejszy niż ten wynikający z obecnej diagnozy.

Po co nam to?

– Po to, żeby kontynuować działania podjęte już wcześniej na obszarze Miasta Kazimierzowskiego, ale też w Śródmieściu. Będzie to kontynuacja działań obecnie funkcjonującego programu podjętego na lata 2014-23 – wyjaśnia kierownik Biura Rewitalizacji UM.

Do nowego GPR obszar zdegradowany i obszar do rewitalizacji musi zostać przyjęty stosowną uchwałą. Zanim zostanie uchwalony nowy GPR musi zostać wygaszony obecnie obowiązujący; w przeciwnym razie mogłoby dojść do chaosu na rynku obrotu nieruchomościami.

Nowy, planowany obszar jest większy, ponieważ dołączone zostało Grodzisko Piotrówka, Miasto Kazimierzowskie i część Glinic. Miasto chce stworzyć szlak turystyczny o początkach miasta i dalszej historii rozwoju Radomia. Włączenie tych terenów do obszaru rewitalizacji daje szansę na korzystanie w unijnego dofinansowania. Zgodnie z obowiązującymi zasadami tylko posiadanie Gminnego Programu Rewitalizacji uprawnia do starania się o pieniądze UE w perspektywie 2021-27.

Dzięki obecnemu programowi udało się pozyskać pieniądze na kilka inwestycji w Radomiu, to choćby Kamienica Deskurów Rynek 14/15 czy kamienica Rynek 12 (spółka Rewitalizacja). To również prywatna kamienica Rynek 8, kamienica Rwańska 17 (spółka Rewitalizacja), budynek ratusza przy rynku, przedszkole przy ul. Kilińskiego. – Podejmowane były również działania społeczne przez Stowarzyszenie Nowe Perspektywy, Galerię 58. To również wspólny projekt miasta i fary, który polegał na prowadzeniu świetlicy socjoterapeutycznej – wylicza Kędra.
Bo rewitalizacja to nie tylko remonty budynków, ale też działania kulturalne i społeczne na danym terenie. W Kamienicy Deskurów zarządzanej przez Miejski Zarząd Lokalami, dzięki np. strefie kultury i edukacji, którą prowadzi Resursa Obywatelska, w podziemiach i na pierwszym piętrze kamienicy możemy darmowo oglądać wystawy. Swoje siedziby mają tu też organizacje pozarządowe, które organizują działanie społeczne na rzecz mieszkańców (nieodpłatnie korzystają z lokali, wydarzenia przez nich organizowane są bezpłatne). Jest też tam strefa usług i boksy biurowe do wynajęcia. Do wynajęcia został jeszcze jeden lokal usługowy i to MZL będzie ogłaszał i rozstrzygał przetarg.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Mieszkańcy mają głos

Konsultacje społeczne dotyczą projektu uchwały wyznaczenia na nowo obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Rozpoczęły się 3 stycznia i potrwają do 1 lutego 2022 r.

Z projektem uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji wraz z mapami przedstawiającymi proponowane granice obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, diagnozą służącą wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Radomia oraz formularzem konsultacyjnym można się zapoznać:


a) w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Radomiu https://bip.radom.pl/ w zakładce Konsultacje społeczne
b) na stronie internetowej miasta Radomia www.konsultacje.radom.pl
c)w czterech punktach obsługujących konsultacje społeczne:
· Biuro Rady Miejskiej ul. Rynek 1 (pokój 103),
· Biuro Obsługi Mieszkańca - ul. Kilińskiego 30 (pokój nr 19),
· Wieloosobowe stanowisko ds. komunikacji społecznej, ul. Żeromskiego 53 (pok. 104),
· Centrum Organizacji Pozarządowych, Rynek 15

Ustnie uwagi będzie można zgłosić podczas spotkania online, które zostało zaplanowane na 26 stycznia. Zapisać się na nie można do 21 stycznia. W dni robocze należy dzwonić pod nr 48 36 20 777 lub 48 36 20 161 w godz. 7.30-15.30; zgłoszenie mailowe pod adresem rewitalizacja@umradom.pl (w zgłoszeniu trzeba podać imię, nazwisko i adres mailowy, na który zostanie wysłany link do spotkania) ; osobiście w Biurze Rewitalizacji ul. Rynek 1, pokój nr 7 w dni robocze w godz. 7.30-15.30.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy