Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Radom promował się w "Kawa czy herbata"

Radom promował się w
Dziś pomiędzy 6 a 8 rano w 1 Programie Telewizji Polskiej panował Radom. Na naszym deptaku zawitali dziennikarze programu "Kawa czy herbata?". Czy udało im się pokazać nowe oblicze naszego miasta?

Program poprowadzili Agata Konarska i Artur Orzech. Ekipa telewizyjna rozłożyła swój sprzęt na parkingu przy Galerii Rosa. Na opustoszałym deptaku na tle Urzędu Miejskiego oraz pomnika Jana Kochanowskiego kilka kamer TVP kręciło wypowiedzi zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele magistratu, instytucji kulturalnych, radomscy muzycy.
- Radom był miastem przemysłowo-technicznym. Przez 20 lat zaszło tu wiele zmian, m.in. ta najważniejsza - zmiana w naszych głowach. To miasto potrafi egzystować na różnych płaszczyznach. Żyje kulturą, sportem, nauką. Nasza młodzież jest wyedukowana i gotowa do pracy w myśl hasła "siła w precyzji" - mówił o dewizie naszego miasta, czyli "Sile w precyzji" prezydent Andrzej Kosztowniak.

Niewątpliwie wizytówką Radomia są piekarnie rodzin Gajdów i Foglów. Ich wyroby są znane w całej Polsce. Jak się okazuje, radomianie cenią sobie ich wypieki. Stoisko z ich pieczywem znajdowało się na tle pomnika Jana Kochanowskiego.
- Tajemnicą dobrego chleba jet jego dobry smak, walory zdrowotne, a jego jedzenie jest przyjemnością. Pieczenia takiego chleba nie da się nauczyć w szkole - tłumaczył Jarosław Gajda. - Dobrze zrobiony chleb wytrzyma parę dni i każdego dnia ma inny smak - dodawał Tadeusz Fogiel.
Przy okazji prowadzący zaprosili wszystkich na Święto Chleba, które odbędzie się w najbliższą niedzielę w Muzeum Wsi Radomskiej.

Prowadzący "Kawę czy herbatę?" nawiązali również do bogatej tradycji lotnictwa radomskiego. Tomasz Siwak, prezes Portu Lotniczego "Radom" S.A. oraz Mirosław Danik, wiceprezes Aeroklubu Radomskiego mówili o rozwoju lotnisk w Radomiu.
- Lotnisko na Sadkowie już niebawem stanie się lotniskiem cywilnym. Mamy wspaniałą lokalizację, a poza tym w naszym regionie panują niestandardowe warunki atmosferyczne - tłumaczył Siwak.
Mowa była również jednej z największych imprez lotniczych znanej w Europie - Air Show.
- Jesteśmy współorganizatorem tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że i tym razem uda nam się to powtórzyć. To wspaniała impreza, która bez wątpienia promuje Radom na całym świecie - mówił Tomasz Siwak.
Agata Konarska i Artur Orzech rozmawiali też z dyrektorem Teatru Powszechnego Zbigniewem Rybką oraz Maciejem Żółkowskim z Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Tematem był 10. Festiwal Gombrowiczowski oraz Koncert Kwartetów Smyczkowych, w którym jurorem jest sam Krzysztof Penderecki.
- W tym roku podczas Festiwalu Gombrowiczowskiego będziemy gościć zespoły m.in. z Francji, Niemiec, Białorusi, Argentyny oraz Polski - zachwalał  Zbigniew Rybka, dyrektor radomskiego teatru.
Agata Konarska rozmawiała również z Iwoną Strużyną, wicedyrektorką Centrum Przetwarzania Danych w Radomiu, oraz rektorami Politechniki Radomskiej, a już za 11 dni uniwersytetu.
Szymon Wydra, lider Carpe Diem, mówił z kolei o życiu w Radomiu.
- Mieszkam w Radomiu. Jestem patriotą lokalnym. Tutaj da się dużo zrobić, jeśli ma się pomysł na siebie. Ja założyłem zespół Carpe Diem 20 lat temu i w tym roku obchodzimy jubileusz. Chylę czoła ludziom, którzy żyją w naszym mieście, nie wyjeżdżają. Radomianie są zahartowani przez przeszłość.

Karolina Sierka, Fot. S. Wykrota

NASZ KOMENTARZ

Na wiadomość o tym, że nasze miasto będzie promować się w TVP, naprawdę się ucieszyłem. Ale po zapoznaniu się z efektem finalnym, mina mi zrzedła. Nie czepiam się samego pomysłu, ale już wykonania - i owszem. Jakie skojarzenia miał przeciętny widz po obejrzeniu czwartkowego programu "Kawa czy herbata"? Że w Radomiu jest jakaś pusta ulica i gadające głowy. W tle słychać było wypowiedzi o tym, że bogactwem Radomia są ludzie, a na obrazku można było zobaczyć kilku starszych panów, z Szymonem Wydrą i Wojtkiem Owczarkiem na okrasę. A jeden ze starszych panów skwitował, że w Radomiu warto żyć, bo... jest blisko do Warszawy. Jeśli dobrze zrozumiałem (ze spotu który informował,że Radom jest sponsorem programu), miasto zapłaciło telewizji za taką reklamę. Szkoda kasy.

Sebastian Równy

PONIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy